Hlavní navigace

Je libo trocha GINu?

24. 5. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jednou z mála novinek, kterou se nám podařilo objevit na nedávno proběhnuvším veletrhu ComNet, byla síť GINet, která se zde poprvé prezentovala na veřejnosti. Jde o nového poskytovatele připojení, který však rozhodně není žádným nováčkem. Již nyní má 27 přístupových bodů a do budoucna velké plány.

Jednou z mála novinek, kterou se nám podařilo objevit na nedávno proběhnuvším veletrhu ComNet, byla síť GINet, která se zde poprvé prezentovala na veřejnosti. Jde o nového poskytovatele připojení, který však rozhodně není žádným nováčkem. Již nyní má 27 přístupových bodů a velké plány.

Síť GINet ovšem nevznikla na zelené louce. Jedná se o společný projekt firem HiCOMP Systems, Ipex a Mattes AD (provozující doposud síť AppleT), které na našem trhu působí už řadu let, doposud v pozici regionálních poskytovatelů. Každá z těchto firem měla vybudovanou síť přístupových bodů v určitých regionech, ale do „velkého Internetu“ byla připojena prostřednictvím jiné české firmy; šlo tedy o poskytovatele sekundární. Na jaře tohoto roku však všechny tři firmy spojily síly a vytvořily jednotnou síť GINet. Přestože o ní zatím nebylo příliš slyšet, 27 přístupových bodů, připojení do světa skrze Ebone a členství v NIXu v zastoupení Ipexem, ji řadí po bok velkým českým poskytovatelům připojení.

Na rozdíl od někdejšího PartnerNetu, kde se také vytvářela určitá síť z jednotlivých přístupových bodů jednotlivých firem (subproviderů IBM), je však GINet skutečně jednotná síť jak po stránce technické (jednotný a vlastní autonomní systém, centrální dohled), tak po stránce obchodní (jednotná nabídka ve všech uzlech). To je podle mého názoru velmi důležité a jsem přesvědčen, že i jiné „partnerské sítě“, které vznikly jako chumáč lokálních firem kolem centrálního poskytovatele, budou dříve či později muset přejít na stejný či podobný model. Z hlediska zákazníka je totiž značně matoucí, když musí v každém městě jednat s jinou firmou a nad úplně jiným ceníkem.

Jak se zdá podle ceníku GINetu, jeho hlavní cílovou skupinou jsou střední a větší firmy. Má sice celkem agresivní ceny (např. 64 kb/s linka za 20.000), ale úplně nejlevnější není, takže se zřejmě bude snažit oslovit zákazníky zejména kvalitou. Osobně mne v ceníku zaujala varianta počítané pevné linky, tedy pevné linky, za kterou zákazník platí v závislosti na tom, jaký objem dat přenese. Díky tomu můžete získat linku 64 kb/s již za 5.000 Kč, ovšem zahrnuje to provoz jen do 1 GB. Každých dalších 400 MB vás pak přijde na 2.000.

S obdobnou nabídkou v poslední době přišlo i pár dalších poskytovatelů, zkoušel jsem si proto nedávno odhadovat, kolik činí můj měsíční provoz, tedy provoz člověka, který s Internetem pracuje jistě nadpůrměrně. Přesně to nevím, to bych si musel nainstalovat do počítače nějaké počítadlo, ale odhaduji to do 3 GB, takže by se mi počítaná pevná linka asi ještě těsně vyplatila. Pro méně náruživé zákazníky, kteří sice mají zájem o rychlé připojení, ale v celkovém součtu se vejdou do malých objemů dat, to může být velmi zajímavá a spravedlivá volba.

Před nedávnem probleskly zprávy také o tom, že GINet pracuje také na pokrytí republiky sítí pro bezdrátové připojení k Internetu. Zatím se do těchto služeb vrhly především InWay a VOL (částečně také CESNET), ale mají zatím pokryty jen největší města a jejich cenová politika je navíc sice příznivá, ale okruh zákazníků s pevnou linkou; domácí uživatelé na ni nedosáhnou. Pro ně vypadal velmi nadějně projekt sítě Eridan společnosti SNISnet, ale ani toho se zřejmě v praxi nedočkáme, protože podle dostupných zpráv Eridan naráží na těžko překonatelné problémy. GINet by v tomto ohledu mohl převzít štafetu, protože neoficiální zprávy naznačovaly dosti příznivé ceny, ale přestože jsem se poctivě snažil, na ComNetu jsem z představitelů GINetu konkrétnější informace nedostal. Musíme si proto ještě chvilku počkat, jaké překvapení nám uchystají.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.