Hlavní navigace

Je to tu znovu: nezneužívá SPT Telecom svého monopolního postavení?

16. 6. 1998
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Není to tak dlouhá doba, co SPT Telecom koketoval s myšlenkou jednotného telefonního čísla své služby Internet OnLine pro připojení do Internetu. Také díky tomu se mu několikrát nepodařilo stát členem NIXu, brána se pro něj otevřela až letos v dubnu. Jak se ale ukazuje, myšlenky jednotného čísla se nevzdal a pokradmu ji zřejmě, byť v upravené verzi, uplatňuje i nadále.

Dnes se na Novinkách objevil článek pana Peterky, který píše o nové strategii SPT Telecomu „na konečcích prstů“. Pan Peterka mimo jiné píše (citát mírně upraven): „Náš reportážní fotoaparát byl u toho, když pan Pavel Jiroušek, ředitel SPT pro aliance, poskytnul exkluzivní rozhovor panu Antošovi ze serveru Lupa. Dokonce mu názorně předvedl, v čem je největší novum – budete-li cokoli potřebovat z oblasti telekomunikací, třeba okamžité zavedení nové telefonní linky či cenově výhodné telefonování do Internetu, stačí jen lusknout prsty, a SPT Telecom okamžitě splní každé vaše přání.“ Pan Peterka má samozřejmě pravdu, Ing. Jiroušek mi skutečně názorně předváděl, že nejpozději v roce 2156 po úplném zavedení této strategie bude stačit jen lusknutí prstů a všechno bude (jak říka v klasickém snímku české kinematografie, která tento týden slaví 100 let, starý leč moudrý Zdeněk Nejedlý, máslo bude, ba i s(S)metana bude). Podle dostupných informací však zahraniční partner Telecomu nasazování této technologie podmiňuje prodloužením jeho monopolu do roku 2500. Našel už zastánce i v politické sféře, stal se jím nejmenovaný politik Karel. D.

Po veselém úvodu se však chca nechca dostávám k vážnějším věcem. Jsou to zhruba dva roky, co proběhla českým Internetem a dokonce i denním tiskem aféra společnosti První a její sítě Firstnet. Ve spolupráci s Telecomem Firstnet nabízel přístup k Internet z celé republiky prostřednictvím jednotného telefonního čísla za jednotný, velmi výhodný tarif. Kdokoliv kdekoliv se tak mohl připojit k Internetu s nevelkými náklady. Tato idyla však skončila ve chvíli, kdy SPT Telecom na zmiňovaném čísle zhruba zešestnáctera­násobil telefonní poplatky, což pochopitelně vedlo k nepoužitelnosti této služby. Řada mých ctěných kolegů novinářů v té době bila na poplach a vzletnými slovy popisovala souboj monopolního Goliáše s vetchým „Prvním“ Davidem. Věnoval jsem se tenkrát poměrně obšírně tomuto případu v jednom článku a došel jsem k závěru, že Telecom neudělal v podstatě nic špatného. Špatná naopak byla existence jednotného telefonního čísla pro jednu společnost, zatímco jiné tuto možnost neměly. Jak by přišel třeba CESNET, který má dnes po republice vybudovaných bezmála 70 přípojných uzlů k tomu, že někdo má uzlík jen jeden, v Praze, ale zákazníci se k němu dostanou za stejných podmínek?

S jednotným číslem poté chvíli koketoval i SPT Telecom, ale zřejmě i díky aféře, kterou vyvolal Firstnet, od tohoto záměru nakonec upustil. Podobnou službu totiž nebyl schopen nabídnout svým konkurentům v oblasti připojení do Internetu a hrozil tak konflikt s Úřadem pro hospodářskou soutěž. Mimo jiné i toto číslo bylo jedním z důvodů, proč se členové NIXu zarputile podvakrát bránili vstupu Telecomu do jejich klubu.

V dubnu se vstup Telecomu do NIXu podařil a v jedné anketě, kterou jsem četl na ComNetu, ale bohužel už nevím kde, se dokonce jeho generální ředitel Svatoslav Novák vyjádřil, že to považuje za jeden z největších úspěchů posledních měsíců. Je nepochybně dobře, že jej NIX vpustil, protože dveře do něj by neměly zůstávat zavřené pro nikoho, kdo splňuje určitá daná (bohužel nepsaná) kritéria.

Minulý týden jsem se ve zprávě z tiskové konference Telecomu zmiňoval o tom, že IOL má v tuto chvíli 59 přípojných míst a do konce tohoto roku by tento počet rád zvýšil na 100. To je velmi chvályhodná věc, jenže jak se ukazuje, všechno je jinak. Telecom má totiž ve skutečnosti připojených jen 16 měst v naší republice a přístup z ostatních měst se provádí čarováním na ústřednách. To v praxi znamená, že například člověk připojený v Rumburku volá lokální číslo 0413/333091, ale jeho hovor je přesměrován do (pravděpodobně) Liberce. On sám si ničeho nevšimne, platí poplatky za místní hovor, což je pro něj to podstatné. Telecom ale tímto způsobem dost zásadně šetří investice – ostatní provideři by museli investovat do vybudování 59 uzlů, Telecom zaplatil jen 16.

Zmiňovaná věc se dá ověřit několika způsoby, nejlépe tak – jak říká jeden náš čtenář -, že dáte někomu na ústředně láhev něčeho dobrého. Pro primitivní ověření vám však bude stačit i DNS. Telecom pro své porty svých přístupových serverů dává do domény telecom.cz a jako poddoménu uvádí příslušné město – např. as1–15.jihl.telecom.cz je tak 15. port prvního přístupového serveru v Jihlavě. Když si prohlédnete kompletní výpis této domény, zjistíte, že se v ní vyskytuje jen 16 měst: Jihlava, Ostrava, České Budějovice, Pardubice, Zlín, Brno, Liberec, Plzeň, Praha, Hradec Králové, Tábor, Most, Olomouc, Mladá Boleslav, Karlovy Vary, Ústí nad Labem.

Telecom tak podle všeho svou myšlenku jednotného telefonního čísla neopustil, jen ji poněkud zamlžil a oblékl do maskáčů. Princip a cíl totiž zůstavá stejný, tím je připojení za lokální tarif a je nakonec jedno, s jakou volačkou je spojen. Rozdíl není podle mého názoru ani v tom, že se nejedná o jeden fyzický uzel, ale o uzlů 16 – jsem přesvědčen, že ani původně uvažované jednotné telefonní číslo by nevedlo k jednomu uzlu, protože určité geografické rozprostření je mnohem výhodnější – bez něj by se meziměstské trasy Telecomu zatěžovaly zbytečně mnoho.

Zástupci Telecomu v tomto případě zaujali pozici mrtvého brouka, ačkoliv jsou jinak dosti komunikativní (budiž jim to přičteno k dobru), tentokrát můj mail odeslaný v pátek večer, tedy před čtyřmi dny, zůstal bez odpovědi. Osobně by mne zajímalo, jak moc bylo povědomí o této organizace sítě Telecomu rozšířeno mezi dalšími poskytovateli připojení, ale divil bych se, že by se s tím byl někdo nevytasil na minulé valné hromadě NIXu. Podobné jednání podle mého názoru jednoznačně neoprávněně znevýhoďňuje ostatní poskytovatele připojení u nás, kteří podobnou možnost nemají, a jsem velmi zvědav na to, jak se k věci postaví.

Marek Antoš

ICTZ23


Starší, související články:

* Internet za 89 korun měsíčně?
* SPT TELECOM vrací peníze!
* „Když zasedá NIX, nikdo si nemůže být jist majetkem ani životem.“ Dnes zasedal
* Jak peeruje Telecom…

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.