Hlavní navigace

Jednotný evropský telekomunikační trh napřesrok nebude

Marek Janouš

Místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroes podlehla tlaku operátorů a vzdala svůj záměr zásadně snížit platby za roaming na úroveň blízkou tarifům domácím.

Neelie Kroes na jaře ohlásila smělý záměr — rychle snížit platby za roaming natolik, že by se dalo v ostatních zemích Evropského hospodářského prostoru (EU+3) telefonovat i připojovat k mobilnímu internetu za ceny podobné jako doma.

Agentura Reuters se dostala k návrhu toho, jak si to Neelie Kroes představovala — nařídila by omezit velkoobchodní roamingové poplatky mezi operátory na 3 eurocenty za minutu hovoru anebo na 1,5 ¢ za přenesený megabajt. Omezení mělo platit od července 2014 až po červen 2022.

Od letošního července je to prozatím deset centů za minutu hovoru a dokonce 15 centů za megabajt. Podle nyní platného nařízení bude od příštího července strop pěti centů za minutu i za megabajt.

Připomeňme, že roaming se na tržbách operátorů podíli asi pěti procenty a že tradičně na něm mají vysoký zisk. Místní operátoři jsou přitom někdy dcerami týchž nadnárodních skupin a v EU rozdělené na 28 převážně nevelkých národních států není nutno pro roaming cestovat daleko.

Content 2017 - tip Footshop

Podle zdrojů Reuters se s komisařkou koncem července setkali šéfové společností Orange, Telecom Italia, Telefóniky a také vysoce postavený zástupce Deutsche Telekomu. A z posledního pracovního dokumentu, do kterého Reuters nahlédl, už návrh na rychlejší snížení zmizel.

Neelie Kroes má hotový návrh další regulace telekomunikací představit desátého září.

Našli jste v článku chybu?
2. 9. 2013 10:21
Zen (neregistrovaný)

"Ať EU nejprve všude protlačí euro" To se hned tak nestane. Banky by prisly o hodne velky kseft, takze budou lobovat a vymyvat mozky - coz se jim uspesne dari zejmena u "inteligentnejsich" volicu.

2. 9. 2013 9:27
Martin11 (neregistrovaný)

Terminační poplatek v rámci ČR stoji 1 eurocent. Jaký je technický rozdíl mezi roamimgem a touto terminací, když obojí jde přes internet a používá stejné protokoly ? Jak já to vidím, jeediný rozdíl je v konverzi měn. Ať EU nejprve všude protlačí euro a potom ať zruší roaming úplně, resp. ať ho sjednotí s terminací.