Hlavní navigace

Jimmy Wales: Wikia Search se svého cíle porazit Google stále drží

14. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jimmy Wales, muž, který spolu s Larry Sangerem založil Wikipedii, dnes na konferenci Global Brand Forum v Singapuru oznámil, že v červnu znovuspuštěný otevřený fulltextový vyhledávač Wikia Search i přes počáteční problémy první verze stále hodlá zlomit dominanci Google coby světově nejrozšířenějšího vyhledávače. Wales v této souvislosti upozornil na nebezpečí velmi úzké koncentrace vyhledávácího průmyslu v rukou jedné, dvou nebo třech firem. Dnes jde v USA přes devadesát procent vyhledávání na…

Jimmy Wales, muž, který spolu s Larry Sangerem založil Wikipedii, dnes na konferenci Global Brand Forum v Singapuru oznámil, že v červnu znovuspuštěný otevřený fulltextový vyhledávač Wikia Search i přes počáteční problémy první verze stále hodlá zlomit dominanci Google coby světově nejrozšířenějšího vyhledávače. Wales v této souvislosti upozornil na nebezpečí velmi úzké koncentrace vyhledávácího průmyslu v rukou jedné, dvou nebo třech firem. Dnes jde v USA přes devadesát procent vyhledávání na Internetu přes tři dominantní hráče, vyhledávací průmysl je koncentrován v rukou Google, Yahoo a Microsoftu, tyto firmy fakticky ovládají Internet, říká Wales. Hlavním argumentem jeho kritiky je ale hlavně uzavřenost zdrojového kódu vyhledávacího algoritmu současných vyhledávačů. Všechny současné vyhledávače jsou proprietární black boxy, u nichž nikdo z nás nemá přesnou představu jak věci hodnotí a o co jim vlastně jde. Opravdu chceme, aby internetový provoz a všechna naše hledání šla byla kontrolována těmito společnostmi, táže se Wales. Jako funkční alternativu pochopitelně prosazuje právě Wikia Search, která vstojí na otevřené platformě a řídí se podobnými principy jako Wikipedia. (Yahoo News)

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.