Hlavní navigace

Jiří Balvín: Óčko začalo pracovat na žádosti o kompenzační licenci

11. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
11. 2. 2009

Hudební televize Óčko začala připravovat podklady pro žádost o udělení kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání. Na konferenci Digitální televize v Praze to v úterý řekl generální ředitel této stanice Jiří Balvín. Chvilku to ale trvá, protože máme německého majitele, a musíme sehnat všechny potřebné dokumenty z Německa, podotkl ředitel Óčka.

Balvín se společně s Kamilem Levinským, ředitelem úseku transformace Českých Radiokomunikací, shodli v tom, že Óčko v dané situaci kompenzační licenci nepotřebuje, protože může pozemně vysílat na základě registrace pro převzaté vysílání z kabelu a satelitu. Poptávka po pozicích v digitálních sítích nepřevyšuje nabídku, prohlásil Levinský. Operátoři multiplexů ale podle něj těžko mohou sestavovat dlouhodobé byznys plány, když nemají klienty, kteří by s nimi podepsali dlouhodobé smlouvy.

Problém se týká především multiplexů 3 a 4, které obsahují buď televize převzaté z kabelu, nebo testují vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Z šesti digitálních televizí, které mají ze zákona nárok na kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání, si o tuto licenci dosud požádaly pouze dvě: TV Barrandov a Z1. Zákon, který umožňuje o tuto licenci požádat, přitom platí od ledna loňského roku.

MM_SS3

Podle tohoto zákona mohou nové televize požádat o vydání kompenzační licence kdykoli mezi lety 2008 a 2012, přičemž oprávnění pro vysílání platí pouze do termínu úplného vypnutí zemského analogového televizního vysílání v celé České republice, tedy do června 2012. Podle Levinského by se měl zákon změnit v tom smyslu, že by obsahovat přesnou lhůtu, do kdy od přijetí Technického plánu přechodu by měly nové televize o kompenzační licenci požádat.

Óčko už loni na podzim ústy generálního ředitele Jiřího Balvína slibovalo, že si o licenci zažádá začátkem letošního roku. Televize nyní vysílá v multiplexu 3, který svým signálem pokrývá 45 procent území České republiky. Pokud by Óčko bylo držitelem kompenzační licence, muselo by časem pokrývat zemským digitálním signálem alespoň 70 procent obyvatel ČR, aby splnilo licenční podmínku celoplošnosti. Jako program převzatý z kabelu a satelitu tuto podmínku splňovat nemusí.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.