Hlavní navigace

Jiří Sládek: Díky videím roste návštěvnost webů Lagardère o desítky procent

14. 10. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Karel Choc
Prvního října oslavil Jiří Sládek roční výročí v čele digitálních aktivit mediálního domu Lagardère Active ČR, v jehož rámci se stará o internetové aktivity rádií, jako je Evropa 2, Frekvence 1 nebo ZET, ale i online projekty, jako je Koule.cz, Humr.cz nebo YouRadio.

Jedním z hlavních tahounů zájmu o internetové projekty Lagardère Active ČR mají být online videa. Naší velkou výhodou je plný dům známých tváří a nemusí jít jen o top celebrity, jako je Leoš Mareš, Libor Bouček nebo duo Těžkej Pokondr. Pracují u nás televizní moderátoři a moderátorky, kteří sami vyvíjejí ohromnou aktivitu na sociálních sítích, ať už je to Facebook, nebo Instagram, a jakékoliv jejich využití ve videu je tak přirozené a výrobně relativně nenáročné. Především tak ale vzniká obsah, který lidi zajímá a pomáhá jak našemu brandu, tak našim konkrétním tvářím, pochvaluje si startovní podmínky Jiří Sládek.


Autor: Karel Choc

Jiří Sládek

Delší videa na YouTube, teasery na Facebook

Ne všechna takto získaná videa pak online oddělení distribuuje pomocí webů jednotlivých stanic, které sice nabízejí nejsnazší monetizaci skrze jasně počítané přístupy, ale jde zároveň o značně omezený kanál. Hodně zajímavých videí tak radši směřujeme na Facebook nebo YouTube, ty kratší pak samozřejmě na Instagram, vysvětluje Sládek.

Jak moc se překrývá návštěvnost webů Lagardère s počty fanoušků na jednotlivých sociálních sítích? Měsíčně má web Evropy 2 nějakých 600 tisíc reálných uživatelů, nárůst se podle Sládka pohybuje v řádu desítek procent. Na facebookovém profilu samotné Evropy 2 je aktuálně okolo 550 tisíc fanoušků. Plus musíme přičíst ještě třeba Ranní show, která má okolo 280 tisíc fanoušků, hitparádu a další projekty, prostý součet našich FB skupin spojených s Evropou 2 je přes milion fanoušků. Tam už zásah na denní bázi nebo na bázi jednoho konkrétního videa může i přesáhnout součet našich fanoušků například na Facebooku, tvrdí Sládek.


Autor: Karel Choc

Jiří Sládek

Za nárůstem návštěvnosti je podle Sládka změna obsahové strategie, kterou si weby Lagardère Active ČR prošly během posledních pár měsíců. Dále je to větší viralita, větší spojení se sociálními sítěmi a výroba obsahu šitého na míru sociálním sítím. Traffic ze sociálních sítí tvoří na webu Evropy 2 desítky procent. Dalším faktorem je samozřejmě i vymýšlení nových videoformátů, které jsou největší obsahovou novinkou za posledních několik měsíců, vyjmenovává Sládek. Většina novinek na webech Lagardère Active ČR totiž pochází z letošního roku.

A jak moc se liší obsah pro jednotlivé sociální sítě? Určitě existuje obsah, který zveřejníme všude ve stejné formě, ale například u videí většinou děláme víc verzí, které se liší především délkou. Třeba náš web anebo YouTube profily jednotlivých stanic ustojí delší formáty, zatímco ostatní sociální sítě fungují spíše jako teasing, tedy je využijeme spíše pro best of z daného videa. Tím pak upozorníme, že celý pořad najdou zájemci na webu, popisuje rozdíly Sládek.

Snapchat, nebo Instagram Stories?

Naopak v začátcích jsou zatím experimenty se sociální sítí Snapchat. Dřív než jsme tuto aplikaci pořádně rozjeli, přišel Instagram se svými stories. A protože na Instagramu už máme vcelku velkou fanouškovskou základnu, je pro nás mnohem snazší začít s novou funkcionalitou na něm než rozjíždět úplně novou platformu, vysvětluje Sládek. Ale Snapchat plánuje využívat hlavě pro aktuální informace o dění v programu Evropy 2 atd. Považuji ho spíše za platformu pro rychlé informování vybraného publika, definuje svá očekávání od Snapchatu Sládek.


Autor: Karel Choc

Jiří Sládek

Podle Sládka také mnohem více záleží na obsahu videa než na jeho délce. Je pravda, že se zatím nepouštíme do pořadů, které by měly deset a více minut, připouští Sládek. Délka videí, které produkuje videotým Lagardère Active ČR, tak zatím dosahuje spíše jednotek minut, i když i zde už jsou výjimky. Ty se týkají zejména reportáží z větších akcí, které náš multimediální dům pořádá nebo podporuje.

Příliš reklamy škodí divákům…

Lagardère Active ČR pro prezentaci videí na svých webech využívá vlastního přehrávače, který umožňuje umístění reklamy před i po přehraném videu. V tuto chvíli ale zařazujeme jen jeden preroll, abychom příliš neotravovali diváky, přiznává Sládek. Úspěch videa je zatím podle něj jednoznačně dán tím, jaká celebrita v něm figuruje. To je náš hlavní pilíř, a když se video navíc ještě dívá třeba do soukromí dané celebrity, je to ještě mnohem lepší a pikantnější, doporučuje Sládek.

Ale slušnou návštěvnost vykazují podle Sládka i zmíněná videa z akcí, které Lagardère Active ČR pořádá nebo podporuje. Třeba video z léta na Ibize, což byla velká akce Evropy 2 spojená s dlouhodobou soutěží pro posluchače, dosáhlo po sečtení různých kanálů několika stovek tisíc zhlédnutí.


Autor: Karel Choc

Jiří Sládek

Obsahové rozdělení na cílové skupiny a jednotlivé formáty pak platí nejen u jednotlivých sociálních médií, ale i napříč celým mediálním portfoliem Lagardère Active ČR. Evropa 2 je spíše zábavou pro mladší cílovou skupinu, která si může dovolit být víc crazy, a fungují tam daleko víc například výzvy, vtipná videa nebo pranky.

Receptář Čechy bavit nepřestane

Frekvence 1 je pak ve svém obsahu i souvisejícím videoobsahu zaměřená spíše na rodinnější publikum. Web Frekvence 1 se snažíme profilovat jako jakousi poradnu a pomoc pro posluchače, tedy že rádio i web jsou na jejich straně a pomáhají jim. Proto mají novinky, které momentálně ve videotvorbě spouštíme, podobu třeba krátkých kuchařských receptů. Jde o postupy, které zvládne i nekuchař třeba za dvě minuty. Rozjeli jsme i podobnou rubriku nazvanou Tipy Frekvence 1, což jsou rady a tipy z nekuchařského prostředí. Třeba jak během dvou minut vyčistit zašpiněné bílé boty, popisuje aktuální plány Sládek. Důrazem na domácí kutilství se sice Frekvence 1 od Evropy 2 liší, ale k využití celebrit a hostů rádia dochází podle Sládka v úplně stejné míře.

U čeho se s videem víceméně nepočítá, je zpravodajství, které má třeba na Frekvenci 1 prostor jen v rámci pravidelných zpráv. Frekvence 1 není pojatá jako primárně zpravodajský web a ani do budoucna se jím nestane. Samozřejmě hlavní události zaznamenáváme. Důraz klademe na informace, které se běžných lidí týkají. Jsou to například změny daňových záležitostí nebo změna parkování v Praze. To jsou přesně ta témata, která fungují, myslí si Sládek. Stavět ale speciální zpravodajský videotým zatím neplánuje.

MM AI


Autor: Karel Choc

Jiří Sládek

Aktuálně tvoří videotým Lagardère Active ČR tři zaměstnanci a je využíván napříč jednotlivými značkami. Všichni tři jsou zaměstnaní na full time pro tvorbu videa, účinkování před kamerou i postprodukci. Ale samozřejmě se na tvorbě videoobsahu podílí napříč jednotlivými značkami mnohem víc lidí. Jednak to jsou on-air moderátoři a pak i další lidé z online redakcí. Někdy si točí sami videa jen na Go Pro kameru nebo na telefon a účinkují ve videích jako reportéři a redaktoři, doplňuje Sládek. V současnosti produkuje tým zhruba sto dvacet vlastních videí měsíčně.

Podíl příjmů z videoreklamy aktuálně tvoří něco mezi deseti a patnácti procenty z celkových digitálních příjmů mediálního domu. To není úplně málo, ale je to oblast, ve které chceme přidat a kde máme rezervu. Naše videokapacita hodně narostla v posledních několika měsících. Před rokem to bylo asi milion a půl impresí za měsíc, nyní jsme na pěti až šesti milionech, plánuje Sládek.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).