Hlavní navigace

Jsme rádi, že jsme vyvolali diskusi o roli ČT, říká šéfka regionalnitelevize.cz

12. 6. 2012
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Eva Stejskalová v rozhovoru pro server DigiZone.cz přibližuje, jak by si představovala fungování takzvané Druhé veřejnoprávní televize a komentuje roli ČT

regionalnitele­vize.cz je na českém trhu novým projektem, ale přesto jste dost vidět. Podařilo se vám už kromě satelitního vysílání proniknout také do dalších platforem, například do kabelové TV nebo IPTV?

Vysílání určitě plánujeme rozšiřovat tak, abychom byli co nejdostupnější našim divákům. Kabeloví a IPTV operátoři nás postupně zařazují do svých nabídek. Protože jsme neplacená a nekódovaná stanice, je to pro ně další volně dostupný kanál. Využívají tedy této možnosti a zařazují nás do svých nabídek. Postupně se tedy dostáváme do nabídek dalších operátorů.


Foto: Ivana Dvorská pro DigiZone.cz

Postupně se dostáváme do nabídek dalších operátorů, říká šéfka regionalnitele­vize.cz Eva Stejskalová

A je o tento program zájem, když je v podstatě složen z regionálního vysílání v celé republice?

Ano, registrují ho a je o něj zájem, protože tím, že jsme zaměřeni mimo jiné na propagaci regionů a cestovního ruchu, určitě máme co říci divákům. Jeden region z jednoho kraje republiky má určitě co říci kraji z druhé části republiky. Když se regionální zpravodajství odděluje striktně podle regionů, lidi z Valašska například nevědí, že mohou jet na nádhernou dovolenou do Litoměřic a opačně. Když sledujete celostátní zpravodajství na celoplošných stanicích, asi by vás běžně ani nenapadlo, že byste mohli jet na dovolenou do Šluknovského výběžku, protože tam může být krásně.

Co další formy distribuce, například internet?

V současné době testujeme YouTube Live. Jsme přesvědčeni, že je to cesta budoucnosti. Díky tomu budeme dostupní na mobilech a v chytrých televizorech, které jsou připojeny na internet.

Takže počítáte i s nějakým vývojem aplikace pro chytré televizory?

Vzhledem k tomu, že YouTube je ve všech těchto televizích, tak de facto ani nemusíme uvažovat o vývoji nějaké aplikace. Pakliže spustíme YouTube Live, tak budeme všude, kde je YouTube.

YouTube Live tedy znamená živé vysílání?

Ano.

Takže máte smlouvu s Googlem?

Ano.

Máte v plánu s nimi ještě nějak rozšiřovat spolupráci?

Plánujeme YouTube více využívat, protože je to kanál, který má vzestupnou tendenci.

Více využívat znamená co?

Regionálnímu zpravodajství se chceme věnovat více do hloubky.

Nejste náhodou vůbec první televize, která se rozhodla využívat YouTube Live?

Myslím si, že ano. Určitě jsme prvním prémiovým partnerem YouTube, který jde touto cestou.


Foto: Ivana Dvorská pro DigiZone.cz

Jsme prvním prémiovým partnerem Googlu, který využívá YouTube Live, říká Eva Stejskalová

Google byl této spolupráci otevřený?

Jsem ráda, že se nám podařilo je přesvědčit, že jsme pro ně zajímaví partneři.

Mezi vámi a Českou televizí vznikl, můžeme-li to tak nazvat, spor o druhou veřejnoprávní televizi. Tento projekt měl poměrně velkou odezvu v médiích. Můžete tedy přiblížit, co si tedy pod druhou veřejnoprávní sítí představit? Jak by fungovala?

Na pravou míru bych chtěla uvést to, že se mezi námi rozhořel spor. Osobně proti České televizi nic nemám. Pouze tvrdím, že veřejnou službu, kterou oni dělají za sedm miliard korun, regionální televize dělají o několik set procent levněji a mnohdy na bázi dobrovolnosti. Zcela logicky si tedy myslím, že regionální televize, které skutečně dělají veřejnou službu v nejmenších regionech, kam se Česká televize nedostane, mají nárok na jakousi část koncesionářského poplatku. Jde o princip, ne nějaký spor. Že se to České televizi nelíbí, je pochopitelné – když jí někdo chce sahat na peníze. Mně osobně ale názor České televize vůbec nezajímá, protože jde o otázku zákona a zákonodárců.

V této souvislosti jste uvedli, že byste požadovali částku 35 korun z koncesionářského poplatku. Na to jste přišli jak?

Projekt druhé veřejnoprávní televize je vypracován, a stojí za ním pan doktor Brunclík (člen rady Asociace regionální a lokálních televizí (ARLT) Milan Brunclík, pozn. red.) a navrhl v něm tuto částku. Já se o částce nebavím. Já se bavím o principu.

A na co by tedy ty peníze šly? 35 korun z koncesionářského poplatku za televizi není zrovna malá částka. Pokud vezmeme 35 korun, jde v podstatě o čtvrtinu koncesionářského  poplatku České televizi.

Paní tisková mluvčí (Michaela Fričová, mluvčí České televize, pozn. red.) řekla, že tyto peníze je ročně stojí programy ČT 24 a ČT 4. Pokud by tady vznikla druhá veřejnoprávní na podobném systému, jako je ARD (první okruh německé veřejnoprávní TV, pozn. red.), kdyby se zpravodajství skutečně tvořilo odspodu, regionální televize by v zásadě zcela plně nahradily tyto dva programy. Samozřejmě je to o tom, aby to dělali kompetentní lidé a lidé, kteří umí dělat zpravodajství dě­lat.

Dobře, dá se pochopit náhrada zpravodajského kanálu, kdy by se ve vašem případě kladl důraz na regiony, ale jak byste chtěli nahradit sportovní kanál? ČT 4 vysílá nejen malé sporty, ale i některé atraktivní události. Napadají mě například soutěže jako Liga mistrů, Diamantová liga nebo MS v hokeji, Euro apod.

Nechci se zabývat podrobnostmi co by-jak by. Mně jde o princip. Regionální televize mají zcela jistě morální právo na to získat část koncesionářského poplatku.

Takže vám nejde o zastoupení kanálů, ale jde vám zkrátka čistě o ten poplatek.

Snažíte se mě dostat do situace, ve které nechci být. Pokud má být veřejná služba skutečně veřejnou službou, tak by měla být vykonávána naprosto stejně pro všechny lidi v této republice. Jako občana Zlínského kraje mě vůbec nezajímá, jaká je hustota dopravy v Praze, když jdu ráno do práce. Když do té Prahy dojedu, tak je stejně všechno jinak.


Foto: Ivana Dvorská pro DigiZone.cz

Pokud má být veřejná služba skutečně veřejnou službou, tak by měla být vykonávána naprosto stejně pro všechny lidi v této republice, říká ředitelka regionalnitele­vize.cz.

Když tedy půjdeme do extrému, regiony by měly mít větší šanci možnost mluvit do programu ČT 24 a ČT 4?

Zpravodajství, které dělá veřejnoprávní televize, by mělo dle mého názoru vycházet z regionů. Kdyby tomu tak bylo, radnice nemají potřebu platit si a spolufinancovat regionální zpravodajství, aby vůbec mohly informovat občany o tom, co se v jejich městě děje. Je to o nastavení jakéhosi modelu, který tady historicky přetrvává a mohl by být jiný, inspirovat se třeba u našich západních sousedů. Je to o diskuzi a jsme rádi, že jsme tuto diskuzi vyvolali, protože je to o nějakém principu a případně novém nastavení nějakých pravidel.

Pokud si ale vezmeme jako příklad Německo, pak je třeba si uvědomit, že tamní veřejnoprávní média hospodaří s úplně jinými rozpočty než Česká televize a mají také mnohem více kanálů, takže můžou jednotlivé vysílání rozčlenit. Regiony tím pádem mohou dostat větší prostor. Zatímco Česká televize má pouze čtyři programy, v Německu jich je mnohem více.

Nebavím se o penězích, ale o principu. Padl tu nějaký návrh 35 korun. Bavme se o principu a teprve potom rozdělujme peníze. Pokud si řekneme, že televize na to nějaký nárok a právo mají, že vůbec chceme, aby něco takového vzniklo, že chceme, aby tady regionální televize fungovaly tak, jak mají, můžeme se bavit o tom, jak budou financované.

Na poli regionálních televizí v Česku se rozhořel ostrý boj. Především operátoři pochopili, že jsou to pro ně lukrativní zákazníci. V tomto směru se daří zejména Českým Radiokomunikacím, které již v několika lokalitách mají své klienty, jako jsou například Genus Plus, Zak TV nebo Polar. Regionálním TV chce dát významný prostor i multiplex 4. Vy se o svoje ovečky nebojíte?

Rozhodně nebudu říkat, že se nebojím. Pokud bych tvrdila opak, bylo by to ode mě nezodpovědné. Situaci sleduji a monitoruji a hledám způsoby, kterak zapojeným regionálním televizím nabídnout alternativu za přijatelné finanční podmínky. Navazuji opět na předcházející debatu o pětatřiceti­korunovém poplatku nebo části koncese pro regionální televize. Televize musí vysílat tak, aby si to mohly dovolit.

V souvislosti s předchozí otázkou mě napadá, zdali svoje vysílání plánujete nějak rozšiřovat. Konkurence roste a pro vaše potencionální partnery musíte být atraktivní.

Určitě nechceme usnout na vavřínech.

To znamená?

Sledujeme trendy a vyhodnocujeme, co je výhodné, přínosné a přijatelné pro obě strany. Určitě se nedá říci, že teď jsme něco zprovoznili a hotovo.

Co vůbec říkáte na vznik jednotlivých asociací? Kromě vaší ARLT funguje také AKTV, tedy Asociace krajských televizí, kterou založila televize Metropol, workshop pro regionální televize chce v dohledné době uspořádat i provozovatel multiplexu 4…

Každý má právo vytvořit asociaci. Je tady nějaký zákon a občanská sdružení vznikají jako houby po dešti, tak ať vznikají. Záleží na tom, za jakým účelem vznikají a zda za nimi stojí důvěryhodné osoby. Vše hraje svou roli a určitě bych nezatracovala úlohu žádné z nich. Možná by bylo dobře, kdyby byla jedna asociace, ale pokud budou mezi sebou spolupracovat, tak proč ne.


Foto: Ivana Dvorská pro DigiZone.cz

Evě Stejskalové nevadí, kolik asociací spojených s regionálním vysíláním vznikne. Záleží ale na tom, za jakým účelem to bude a zda za nimi stojí důvěryhodné osoby.

Vy máte v asociaci aktuálně kolik členů?

Zakládajících je čtrnáct a aktuálně jich máme sedmnáct.

V jedné z tiskových zpráv jste se ale netajili tím, že byste chtěli získat členů několik desítek. Vidíte to reálně?

Určitě ano, protože některé televize už zpočátku, když jsme zakládali tuto asociaci, se k ní hlásily, takže je to pouze otázka času. Pochybuji o tom, že by televize nějakým způsobem změnily názor. Pokud máme mít silný hlas, musí nás být spousta.

Hlásí se i nějací významnější hráči, nebo jde o ty malé televize, které nemají jako jednotlivci příliš šancí být slyšet?

Mezi těmi, kteří byli na ustavující schůzi, je například brněnská btv, televize Slovácko, která je poměrně významná ve svém regionu. Určitě se nedá říci, že by to byli malí hráči na regionálním trhu.

MMF23 tip3

Napadlo mě, zda-li se neozvali nějací větší hráči typu Genus Plus, která je tedy v konkurenční asociaci, u jejíhož zrodu stála televize Metropol?

V asociaci máme například R1 Jih. To je jedna z těch, kterou vy myslíte. Máme tam zastoupeny tedy i tyto televize.

Souhlasíte s názorem Evy Stejskalové, který razí v souvislosti s veřejnoprávní televizí?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).