Hlavní navigace

Jsou koncesionářské poplatky nedovolenou podporou v hospodářské soutěži?

12. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
12. 10. 2009

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže šetří, zda Česká televize nezneužívá koncesionářské poplatky. Loni ČT takto vybrala 5,786 miliardy korun, letošní plány počítají s výběrem inkasa ještě o něco vyšším. Informuje o tom týdeník Euro v dnešním vydání, upozornila na to i agentura ČTK.

BLOG.DIGIZONE.CZ: Proč jsou koncesionářské poplatky důležité?

UXD

Podle informací týdeníku šetření úřadu souvisí se spuštěním zpravodajského kanálu ČT 24 a sportovního kanálu ČT 4. Česká televize totiž jejich rozvoj hradila částečně i z koncesionář­ských poplatků, což mohlo znevýhodnit některé konkurenční kanály, které musely hradit rozjezdy ze zdrojů svých majitelů, případně z bankovních úvěrů.

Pokud by se prokázalo, že ČT opravdu použila koncese ke spuštění dvou nových programů, mohlo by to pro ní přinést komplikace. Veřejnoprávní instituce by se ale dostala do paradoxní situace – zpravodajský i sportovní kanál totiž vysílá ze zákona a ke spuštění nových programů byla nutná i úprava legislativy. Pokud by tedy nemohla použít koncesionářské poplatky pro financování svých digitálních programových služeb, mohlo by to vážně ohrozit provoz i rozvoj těchto programů.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.