Hlavní navigace

Jste závislí na sociálních sítích?

23. 4. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Facebook a Twitter jsou služby, o kterých můžeme s klidem prohlásit, že mohou svým uživatelům způsobit docela slušnou závislost. Pokud tedy uznáváme jev, kterému se říká závislost na Internetu.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Z internetových služeb jsou sociální sítě právě tou skupinou, která může velmi jednoduše u uživatelů způsobit závislost. O tom, zda vůbec existuje závislost na Internetu, v této chvíli nespekulujme. Australan Jeff Bullashrnul deset symptomů, které podle něho definují závislost na sociálních sítích. Vychází z jednoho výzkumu, který odhalil poměrně časté využívání sociálních sítí. Například polovina respondentů uvedla, že sociální sítě používá v noci nebo hned po probuzení. To jenom demonstruje důležitost sociálních sítí v našich myslích.

cif - debata 2

Jak se tedy pozná závislost na sociálních sítích? Pokud odpovíte kladně na většinu následujících otázek, mohli byste mít problém s něčím, co můžeme nazývat závislostí.

  1. Když necháte svůj chytrý telefon doma, cítíte se izolovaně, protože nemůžete prohlížet a aktualizovat své profily na Twitteru a Facebooku
  2. Kontrolujete svůj profil na Facebooku dvacetkrát za den
  3. Pokud nikdo během dvanácti hodin neokomentuje váš příspěvek na blogu, začínáte mít sebevražedné myšlenky
  4. Pokud vyrazíte na víkend bez notebooku, trpíte zvýšeným bušením srdce
  5. Ve svém telefonu máte víc ikonek sociálních sítí než aplikací pro zvýšení produktivity
  6. Stáli jste celodenní frontu na iPad jenom kvůli tomu, abyste své statusy na sociálních sítích mohli aktualizovat na větší obrazovce během cest
  7. Máte více kamarádů online než těch reálných
  8. Tweetujete z mobilu během chůze
  9. Ráno se zalogujete na Facebook dříve, než si vyčistíte zuby
  10. Kontrolujete své profily na Facebooku a Twitteru poté, co zalehnete do postele

Pokud si ke svým prohřeškům proti tomuto desateru přičtete ještě čas, trávený u sociálních sítí doma a v práci, můžete zjistit, že skutečně balancujete na hraně závislosti. A když nic jiného, tak vám sociální sítě kradou spoustu času, který byste mohli trávit jinak, účelněji či odpočinkem. Podobných desater, která mají sloužit k vyhodnocení vážnosti situace, je samozřejmě mnoho a často se liší. Některá z nich jsou podaná spíše vtipně a s obrázky, jiná berou problematiku vážně. Každopádně pokud se v těchto definicích vidíte, můžete si být jisti, že sociální sítě používáte nadprůměrně a velmi vám na nich záleží. Otázkou je, zda je na tom něco špatného. Podle mého názoru ano, nic se nemá přehánět. Pokud si tedy někdy zapomenete telefon (což znamená, že nemůžete z tramvaje posílat tweety a checkovat se na obědě) a bude vám to vadit hlavně z důvodu nemožnosti aktualizace sociálních sítí, popřemýšlejte, zda jsou Twitter a Facebook skutečně nezbytnými aplikacemi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).