Hlavní navigace

Kabelová televize je cestou budoucnosti – může kombinovat analog i IPTV

16. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

16. 11. 2009

Kabelová televize může v budoucnosti přinést divákovi nejvíce výhod ve srovnání s jinými platformami, a to zejména díky tomu, že dokáže kombinovat několik platforem současně. Kromě analogového vysílání se může do jedné účastnické zásuvky šířit i DVB-C nebo IPTV, případně kabelový operátor může nabídnout stovky dalších programů pro jednotlivé diváky ze všech dostupných satelitů. V rozhovoru pro Digizone.cz to tvrdí odborník společnosti Cisco na kabelové systémy a IPTV Nick Fielibert, který byl jedním z panelistů na nedávné konferenci IPTV World Forum 2009 v Praze.

Kabelová televize nabízí výhodu v tom, že dokáže kombinovat několik platforem. Pod tím si mnoho lidí představí kombinaci analogu a digitálu. Jenže dnes je možné dokonce udělat i virtuální IPTV síť v rámci kabelové DVB-C. Můžete část kabelové sítě zpřístupnit pro analogové programy, část může fungovat jako standardní DVB-C síť a další část by mohla sloužit těm, kteří chtějí mít k dispozici plnohodnotnou IPTV se všemi službami, které tato technologie nabízí a se vší interaktivitou, řekl Fielibert.

KL22_nominace

I proto tuto platformu vidí jako nejvhodnější pro příjem televizního vysílání v budoucnosti, byť má značná omezení zejména v dostupnosti a v nutnosti značných investic do budování a rekonstrukce kabelových sítí. Kabelová televize může do značné míry propojit diváka i s obsahem na internetu. Technologie v tomto ohledu nijak nezaostává, nabídka vysílání na internetu je spíš otázkou vypořádání autorských práv, ale to není problém technologie. A funguje to i obráceně – koncové zařízení pro příjem kabelové nebo satelitní televize je možné propojit s internetem a sledovat obsah stažený z internetu, i když kvalita bude samozřejmě nižší. Ale pro kabelové operátory může být internet zajímavou výzvou protože poskytuje dodatečný obsah, který můžou zpřístupnit svým abonentům jako bonus k celkové nabídce, dodal Nick Fielibert.

Celý rozhovor s Nickem Fielibertem přineseme na Digizone.cz zítra. Tématem bude vzájemná konkurence vysílacích platforem a budoucnost digitální kabelové televize v souboji s IPTV.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.