Hlavní navigace

Kabelovky zatím nemusí odvádět jedno procento z ročního obratu kinematografii

12. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prezidentské rozhodnutí vetovat zákon o podpoře kinematografie může zvrátit ještě Poslanecká sněmovna. V roce 2006, kdy ale došlo k podobné situaci, se tak nakonec nestalo.

Prezident republiky Václav Klaus dnes vetoval zákon o podpoře kinematografie, jehož součástí byla také povinnost kabelových společnosti odvádět na filmaře jedno procento ze svého ročního obratu. Proti tomuto kroku se pochopitelně operátoři ozvali. Jako velký problém to viděl například největší jihočeský operátor Elsat, konkrétně jeho šéf Petr Bárta. Kabelové společnosti, potažmo i Asociace provozovatelů kabelových televizí (APKT), se již mnoho let snaží zabránit dopadu tohoto nepřímého, nebo více méně přímého, dopadu na naše zákazníky, uvedl v rozhovoru pro DigiZone.cz Bárta.

ROZHOVOR: Kabelovky mají platit do fondu kinematografie. Je to diskriminace, říká šéf Elsatu

Během našeho připomínkování tohoto zákona nám předkladatelé vysvětlovali, že pro nás to přeci vůbec žádný problém nebude, jen se to dotkne našeho koncového zákazníka, kterého jenom budeme informovat, že to jedno procento není pro nás, ale pro Fond kinematografie, vysvětlil v interview Bárta. V celé věci ale zvítězil nakonec Klausův zdravý rozum, podle kterého je filmový průmysl standardním odvětvím a nikoliv veřejným statkem, který by měl být financován z veřejných zdrojů.

BRAND23 Workshop

Z ARCHIVU: Televize zatím do fondu kinematografie nepřispívají. Na nové filmy nejsou peníze

Domnívám se, že skutečným problémem současné české kinematografie není ani tak nedostatek financí – i za málo peněz lze natočit velmi dobrý film – ale spíše nedostatek tvůrčí invence, citovala dnes prezidenta Václava Klause agentura ČTK. Jediný, kdo by mohl ještě Klausovo rozhodnutí zvrátit, je Poslanecká sněmovna, a to tím, že prezidentské veto přehlasuje. Podobný zákon už jednou měl Klaus na stole a také tehdy ho vetoval. Poslanecká sněmovna ho nakonec odmítla schválit.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).