Hlavní navigace

Kachna je fuč

24. 1. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Server Kachna, druhdy velmi vděčný objekt komentářů a všelijakých dohadů nejen na Lupě, který přinášel do českého Internetu zajímavý druh legrace, byl zdá se smeten z povrchu zemského. Tohle není kachna: Kachna totiž zmizela z DNS.

Na Lupě se toho o Kachně psalo hodně, hodně, hodně, hodně a ještě jednou hodně. Pozornosti ale neušla ani na jiných serverech, zejména na Novinkách, musím však ve vší skromnosti připomenout, že právě na Lupě jsme odhalili pravou identitu Kačerovu.

Celá tato úsměvná anabáze loňského podzimu je ale pryč a Kachna – zdá se – také. Poslední články se na Kachně objevily kolem Vánoc, pak už jen velké oznámení o probíhající přestavbě, která přinese své plody po Novém roce. I této optimistické zprávě je však nyní konec: Kachna zmizela z DNS. A kdo není v DNS, ten jako by nebyl.

Celá věc je ale zajímavá i pro Internetového šťourala – Kachna totiž zmizela způsobem, který není úplně standardní. Podle výpisu domény whoisem z RIPE jsou totiž i nadále pro doménu kachna.cz autoritativní původní nameservery ns.czi.cz a dc.dcci.cz. Tyto nameservery také do světa hlásí stále stejnou IP adresu serveru www.kachna.cz  – při přístupu na ni se ovšem namísto kachny objevuje standardní stránka http serveru.

Skutečnost v nameserveru serveru pro naši národní domény se však od papírových záznamů v RIPE poněkud liší – jako autoritativní nameservery jsou zde vedeny scretchy.czech.net a ns.czech.net, jak nám tvrdí ns.eunet.cz. Na těchto serverech skutečně záznam pro kachna.cz existuje, ale obsahuje jen záznamy NS – tedy žádný WWW server a dokonce ani MX záznam pro doručování pošty. Původní Kačerův e-mail kacer@kachna.cz je tak v tuto chvíli zřejmě také mimo.

Nejde o žádný velký chyták, pouze databáze RIPE je zřejmě v tomto případě nekonzistentní s nameservery, což se zvláště při provádění změn v již stávajících doménách občas stává. Věrným čtenářům Kachny to ovšem přináší jistou naději – po přestěhování k Luku snad Kachna znovu obnoví svoji činnost.

Marek Antoš

ICTZ23


Starší, související články:

* Kachna podlehla hackerovi…
* Víme kdo je Kačer. Díl II.
* Víme kdo je Kačer. A my vám to povíme.
* Převážně nevážně o Kachně
* Zpráva z kachní farmy: PVT kupuje CESNET!

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.