Hlavní navigace

Kalkulačka

3. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zdánlivě zbytná a taky zbytečná věc, kterou je možné nahradit aplikací v počítači nebo mobilním telefonu. Přesto, když jsem o svůj předpotopní pracovní nástroj přišel, objevila se nervozita a nezbylo nic jiného, než si nechat objednat nového předpotopního pomocníka.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Jsem z generace, které ve škole zakazovali používání kalkulačky. Díky tomu jsem se naučil počítat ručně, což jsem záhy díky kalkulačkám téměř zapomněl. Uměli byste vydělit pětimístné číslo dvoumístným klasicky na papíře? Přiznám se, že bych s tím měl pravděpodobně velké potíže, ale nezkoušel jsem to asi patnáct let. Díky kalkulačkám se dá ušetřit dost času, a to i dnes, když je možná standardní výpočty provádět v aplikaci na počítači nebo v mobilním telefonu. I přesto, že se za posledních 15 let hodně změnilo, stejně mám v práci i doma na stole kalkulačku. Pro rychlý výpočet podle mého názoru není nic lepšího.

Když mi v práci odešla stařičká kalkulačka, zjistil jsem, jak moc pro mě byla důležitá. Nečekal jsem, jak moc mi bude chybět, takže jsem se hned začal shánět po kalkulačce nové. Než jsem ji za pár dní dostal, prožíval jsem krušné chvíle. Jednak jsem zjistil, že nejsem schopen z hlavy spočítat opravdu triviální početní úlohy. Díky mnohaletému používání kalkulačky jsem docela slušně zdegeneroval a předpokládám, že kdybych se měl utkat v počtech s žákem základní školy, prohrál bych.

Cloud23

Za druhé jsem přišel na to, že i taková maličkost jako rozbitá kalkulačka mě umí slušně rozhodit. Byl jsem nepříjemný na kolegy a začal jim závidět, že mají novější kalkulačky, než jsem měl já. Nervozita u pracovního stolu narůstala, zjistil jsem, že kalkulačku potřebuji několikrát za hodinu. Zmíněné náhrady v podobě počítače či mobilního telefonu se dost brzo ukázaly jako nedostatečné. Kalkulačka je prostě kalkulačka. Jsem asi dost konzervativní, jelikož jsem ani nedůvěřoval číslům, která vydala aplikace v počítači. Samozřejmě zcela nesmyslně, ovšem zjištění, že věřím víc výsledkům klasické kalkulačky než počítačovým aplikacím, je docela zajímavé. Už mám novou kalkulačku, takže jsem se zase uklidnil, nemusím potajmu krást ze stolů kolegům ty jejich. Díky problému s kalkulačkou jsem mimo jiné zjistil, že všichni v kanceláři také mají své stolní kalkulačky a také je hodně používají. Jak jste na tom vy?

 

Jde tedy o věc, o které si můžeme myslet, že už nemá v dnešní době místo. Opak je pravdou. Má místo v našich hlavách, i když ji můžeme teoreticky nahradit něčím pohodlnějším a šikovnějším. Jde o návyk ze školy? Když nám konečně povolili kalkulačky, nepustili jsme je z ruky. Teď bychom neměli kalkulačky potřebovat, přesto nejsou jenom na ozdobu. Opravdu je používáme a mohou nám i chybět…

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).