Hlavní navigace

Kanály FOX na našem trhu? České zastoupení o nich už vyjednává

27. 3. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Na trhu placených televizí přituhuje. Uvádění seriálových trháků v globální premiéře už není ničím neobvyklým. Do boje o diváka zasáhnou brzo i chystané VOD služby včetně Netflixu.

FOX na vašem trhu bude, slibuje regionální ředitel

Společnost FOX International Channels (FOX IC) plánuje v České republice a na Slovensku spuštění tematických kanálů FOX. Sice zatím nehovoří o žádném konkrétním termínu, kdy by k expanzi mělo dojít, tuzemský trh je ale jedním z mála v Evropě, kde dosud tyto televize nevysílají. Česká republika, Slovensko a Rumunsko jsou v tuto chvíli poslední tři evropské země, kde tyto stanice nejsou dostupné, takže se nabízí, abychom k tomuto kroku v budoucnu přistoupili, řekl na včerejším setkání obchodních partnerů z České republiky a Slovenska Carlos Ortega, výkonný viceprezident FOX IC pro střední a východní Evropu. Podle jeho slov je uvedení kanálů v našem regionu především otázkou jednání s operátory.

Obchodní model máme, spolupráce s operátory je dobře nastavena, informoval Ortega. FOX zatím na českém a slovenském trhu zastupuje dokumentární stanice National Geographic a Nat Geo Wild, které jsou k dispozici ve standardním i klasickém rozlišení. Pravděpodobně od příštího roku k nim přibude i program Nat Geo People. Výkonný viceprezident FOX IC si pochválil především značné investice do vlastní produkce, kde zmínil zejména seriál The Walking Dead a prostřednictvím promo spotu mimo jiné i American Horror Story nebo The New Girl. Každý rok přinášíme minimálně dvě nové show a dvě nové série, zdůraznil Carlos Ortega.

Diváci v České republice legální cestou nové díly seriálového hitu The Walking Dead ještě neviděli. Museli si je stáhnout z internetu.
Autor: FOX

Diváci v České republice legální cestou nové díly seriálového hitu The Walking Dead ještě neviděli. Museli si je stáhnout z internetu.

Náhrada za FOX chybí, blýská se však na lepší časy

Seriálovým divákům jistě nemusíme tvorbu americké značky FOX příliš představovat. Za poslední roky jde především o již zmiňovaný The Walking Dead. Ten v České republice vysílá s ročním zpožděním Prima Cool. V premiéře ho bohužel televizní diváci vidět nemohli. Určitou náhradou může být pro zákazníky placených služeb stanice AMC, která nahradila vysílání dnes již neexistujícího kanálu MGM. AMC vstoupilo na český trh poměrně progresivně a překvapilo původně vůbec neavizovaným širokoúhlým formátem, což je ale v dnešní době pro tyto programy již samozřejmost. Podle informací DigiZone.cz provozovatel vážně zvažuje i spuštění verze s vysokým rozlišením (HD).

Proč lze o AMC hovořit jako o určité satisfakci za FOX? Především proto, že stanice po svém vstupu nejen na český a slovenský trh začala premiérově nabízet seriály. Za relativně krátkou dobu potěšila především dvěma kousky – Fargo a Volejte Saulovi (Better Call Saul), což je jakési volné pokračování velice populárního Perníkového táty (Breaking Bad). Seriál si drží na Česko-Slovenské filmové databázi aktuálně skvělých 90 % a pro první sérii je naplánováno zatím deset částí. Je jasné, že AMC bude na našem trhu mezi programy tohoto typu nadále posilovat. Uvede tu například krátce po americké premiéře volné pokračování The Walking Dead, které je dějové tomuto zombie hitu předřazeno.

Nelineární služby jsou samozřejmostí

FOX počítá s distribucí svého obsahu nejen prostřednictvím lineárních, ale i nelineárních cest. Už v tuto chvíli je na trzích, kde působí, k dispozici aplikace FOX Play. Jde o nabídku neoblíbenějších titulů ze seriálové dílny FOX. Jde de facto o podobnou službu jako Nat Geo Play zaměřenou na dokumenty. V rámci FOX Play je obsah k dispozici pro mobilní telefony, tablety i chytré televizory. Operátoři placených služeb mají k dispozici integraci obsahu i do hybridních set-top-boxů. Jsme připraveni uvést na tento trh nový kanál FOX a víme o tom, že je to nutnost. Věříme, že FOX uvedeme na trh v České republice a na Slovensku v co nejkratším časovém horizontu, zopakoval Ortega.

Ze čtvrtečního setkání společnosti FOX International Channels, na nějž měl server DigiZone.cz jako jeden z mála médií přístup, bylo jasně patrné, že provozovatelé placených služeb jsou si dobře vědomi toho, že šířit obsah pouze lineárními cestami už dávno nestačí, takže se dá počítat s tím, že s mobilními a VOD službami (video na vyžádání, pozn. red.) se budeme setkávat čím dál častěji. Hybridní boxy, konkrétně službu Horizon, připravuje uvést na český trh v horizontu několika měsíců kabelový operátor UPC Česká republika, který už podle informací od našich čtenářů zahájil jejich testování, a pozadu nechce zůstat ani Skylink. Tady se zákazníci dočkají do konce roku.

Cloud23

„Nakopne“ vedení FOXu příchod Netflixu?

Postoj FOXu ke spuštění stanic v České republice a na Slovensku by však mohly změnit kroky konkurence. V posledních měsících zažíváme převratné změny nejen v šíření televizních programů formou lineárních a nelineárních kanálů, ale také ve způsobu nasazování atraktivních titulů. Jako příklad můžeme jmenovat již zmiňovaného Saula od AMC a zapomenout pochopitelně nesmíme ani na pátou řadu Hry o trůny, která bude uvedena v celosvětové premiéře globálně. Přijít o tuto možnost nebude chtít bezpochyby ani FOX. Odpověď na otázku, kdy to bude, je ve hvězdách. Žádný přesný časový horizont neexistuje. Absence těchto kanálů možná částečně svědčí i o tom, jak je pro FOX náš trh atraktivní.

Jedním z hybatelů, který by mohl v tomto směru donutit americkou společnost ke změně postoje, je americká videopůjčovna Netflix, jejíž start už byl potvrzen před několika týdny Hospodářským novinám. Služby se máme dočkat nejpozději do konce příštího roku. Ten, kdo si ji někdy vyzkoušel například „virtuálním stěhováním“ do zemí, kde je již dostupná, ví, že například kromě seriálů, jako jsou například House of Cards nebo Orange Is the New Black, tu můžeme najít i American Horror Story a řadu dalších. Pokud si tedy FOX nepospíší a rozhodne se Českou republiku a Slovensko ignorovat, může se mu stát, že jednoho dne už o jeho tematické kanály nebudou mít zákazníci placených služeb zájem.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).