Hlavní navigace

Karta se otáčí? Uber vyhrál první ze sporů v Evropě

16. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americký startup může dvou letech evropských problémů oslavit první úspěch. Podle britského nejvyššího soudu jeho aplikace neporušuje zákon.

Rozhodnout, zda aplikace Uberu může fungovat jako taxametr. Všichni ostatní taxikáři totiž musí mít schválené zařízení. Nehledě na to, že musí mít i taxikářskou licenci. Podle britského soudu ale Uber v metropoli žádné zákony neporušuje.

Prohra u soudu bolí především příslušníky taxikářského cechu. Řidiči se chtějí odvolávat k vyšší instanci. 

Na druhou stranu 130 tisíc signatářů petice za povolení pro Uber si už může nabíjet telefony. 

Úplně vyhráno ale Uber nemá. Zároveň totiž čelí vyšetřování ohledně toho, jak jeho řidiči dodržují regulační pravidla z magistrátu. Londýnský starosta Boris Johnson třeba tvrdí, že Uber se pohybuje neustále a systematicky na hraně zákona. Jedním z pravidel je třeba pětiminutová čekací doba na taxi.

„Pětiminutová doba a zákaz ride-sharingu jsou ve výsledku špatné pro řidiče i pasažéry. Je tu sto třicet tisíc lidí, kteří podepsali petici proti těmto pravidlům. Doufáme, že na úřadě to pochopí a nechají Uber v Londýně běžet,“ tvrdí mluvčí Uberu deníku Guardian

ICTZ23

Protesty taxikářů proti Uberu jsou už koloritem jeho působení po světě. Naposledy se bratislavští řidiči snažili zablokovat slovenskou metropoli. 

V Praze Uber funguje rok a čtvrt a kromě pár ojedinělých problémů s úřadů bojuje spíš s nedostatkem řidičů. Zároveň během posledního měsíce zdražil své služby pro pražské zákazníky.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.