Hlavní navigace

Karta se otáčí? Uber vyhrál první ze sporů v Evropě

Jan Beránek

Americký startup může dvou letech evropských problémů oslavit první úspěch. Podle britského nejvyššího soudu jeho aplikace neporušuje zákon.

Rozhodnout, zda aplikace Uberu může fungovat jako taxametr. Všichni ostatní taxikáři totiž musí mít schválené zařízení. Nehledě na to, že musí mít i taxikářskou licenci. Podle britského soudu ale Uber v metropoli žádné zákony neporušuje.

Prohra u soudu bolí především příslušníky taxikářského cechu. Řidiči se chtějí odvolávat k vyšší instanci. 

Na druhou stranu 130 tisíc signatářů petice za povolení pro Uber si už může nabíjet telefony. 

Úplně vyhráno ale Uber nemá. Zároveň totiž čelí vyšetřování ohledně toho, jak jeho řidiči dodržují regulační pravidla z magistrátu. Londýnský starosta Boris Johnson třeba tvrdí, že Uber se pohybuje neustále a systematicky na hraně zákona. Jedním z pravidel je třeba pětiminutová čekací doba na taxi.

„Pětiminutová doba a zákaz ride-sharingu jsou ve výsledku špatné pro řidiče i pasažéry. Je tu sto třicet tisíc lidí, kteří podepsali petici proti těmto pravidlům. Doufáme, že na úřadě to pochopí a nechají Uber v Londýně běžet,“ tvrdí mluvčí Uberu deníku Guardian

Content 2017 - tip Footshop

Protesty taxikářů proti Uberu jsou už koloritem jeho působení po světě. Naposledy se bratislavští řidiči snažili zablokovat slovenskou metropoli. 

V Praze Uber funguje rok a čtvrt a kromě pár ojedinělých problémů s úřadů bojuje spíš s nedostatkem řidičů. Zároveň během posledního měsíce zdražil své služby pro pražské zákazníky.

Našli jste v článku chybu?
16. 10. 2015 18:21

Sám je z obliga, ale veškeré povinnosti a rizika přehrál na řidiče. Ovšem, druhá věc je - jak známo Uber ve skutečnosti nabízí dvě různé taxikářské služby. A to tedy Uber Black, kde přijímá (a nabízí zákazníkům) pouze prověřené najaté řidiče s vlastní luxusní limuzinou, vysokou kvalitou služeb,a tedy i zajištěným právním krytím (jejich vlastní taxikářská licence,pojištění, atd) A pak tedy "lidovou " Uber Pop, do které se může jako řidič přihlásit vlastně každý a Uber žádnou legalitu jeho služby …