Hlavní navigace

Kasa a Obchodní dům mají holding – co bude dál?

12. 1. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 21971
O tom, že se s Kasa.cz něco chystá, se mluvilo již v listopadu loňského roku. Zejména Hospodářské noviny tehdy vedly samy se sebou soutěž o to, kdo napíše v co nejkratším čase co největší množství spekulací. Na každém drbu ovšem bývá alespoň zrnko pravdy. Komu tedy vlastně Kasa dneska patří a jaký bude mít vznik nového holdingu dopad na zbytek trhu?

O tom, že samotná Kasa.cz představovala na poli černé a bílé elektroniky významného hráče již před sloučením, nemůže být pochyb. Nárůst tržeb o 77%, tržby kolem 1,28 mld. Kč. za rok 2007 a meziroční nárůst tržeb o 30 % v poslední části loňského roku hovoří samy za sebe. Pravda také je, že čím vyšší hru hrajete, s tím vyššími sázkami musíte počítat a usnutí na vavřínech by se v segmentu trhu, na který se společnost zaměřovala, mohlo šeredně nevyplatit. Dříve či později by byla nějaká fúze či exit tak jako tak nevyhnutelná.

Pak přišla odpověď, když Kasa fúzovala s Obchodním domem, spojení do holdingu (tedy formou zastřešující společnosti) schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v prosinci loňského roku.

Otázka však zní, proč zrovna sloučení s obchodní sítí, která má zhruba třetinovou velikost Kasy (obrat za rok 2007 se pohyboval kolem 0,5 mld. Kč) a na první pohled neotvírá ani přístup na žádné nové trhy. Možných odpovědí na tuto otázku existuje vícero a lehce zamlžený obzor oficiálních vyjádření ponechává poměrně velký prostor pro spekulace.

Hypotéza první: spojení hráčů

Vše je tak jak na první pohled vypadá, jde skutečně jen o běžnou horizontální fúzi, kdy se dvě společnosti domluvily, že budou společnými silami dominovat ve svém segmentu trhu. Silnější Kasa.cz tedy jednoduše využívá zázemí druhé společnosti ke zlepšování služeb. Oba subjekty, tedy jak Kasa, tak i Obchodní dům, získaly možnost nabídnout zákazníkům lepší zákaznický servis, širší nabídku produktů, propracovanější logistiku a možná ještě něco navíc. To by jim mělo do budoucna přinést natolik výraznou konkurenční výhodu, aby to vznik holdingu ospravedlnilo. Vytvořením holdingu vznikl největší maloobchodní hráč na poli spotřební elektroniky, prohlašuje k tomu jednatel společnosti Martin Kasa, který zároveň definuje konkurenci vzniklé skupiny: Za našeho největšího konkurenta považujeme společnost Mall.cz, ale i kamenné elektro řetězce. Zákazník do budoucna nebude rozlišovat mezi obchodníkem více internetovým nebo více kamenným. Lídři internetového trhu již nyní musí mít velmi podobné „kamenné“ zázemí jako kamenní prodejci, čímž se oba prodejní kanály čím dál více přibližují, říká Kasa. Tady je třeba podotknout, že obratově větší Alza.cz se specializuje na prodej počítačů, ne elektra.

Hypotéza druhá – HP Tronic jako šedá eminence

Již v listopadu přinesly Hospodářské noviny poněkud zavádějící spekulace o tom, že do Kasy vstoupí zlínský HP TRONIC Zlín, spol. s.r.o., který patří k leaderům na trhu domácích spotřebičů a spotřební elektronikou. Přestože společnost Kasa tuto zprávu dementovala, článek na toto téma přinesl náš sesterský server Podnikatel.cz, nelze přinejmenším popřít, že má tato společnost v nově vzniklém holdingu ne zrovna malý vliv.

Pro objasnění je třeba se nejprve trochu podívat na majetkové poměry v jednotlivých subjektech. Poté, co se investiční skupina Arca capital slovenského podnikatele Pavola Krúpy úspěšně zbavila svého původního podílu v Kase, zůstávají podílníky už jen Martin KasaTomášem Richterem a nově vzniklá společnost Obchodní dům, a.s. Zda Obchodní dům, a. s. vlastní pouze původní podíl, který patřil společnosti Arca, nebo zda došlo ještě k dalším změnám v podílech, se můžeme pouze dohadovat, jistá je ovšem jiná věc, kterou nám ochotně potvrdil i samotný Martin Kasa. Jde totiž o to, že vedle menšinových podílů, patřících různým soukromým osobám, nevlastní 51 % společnosti Obchodní dům a. s. nikdo jiný než právě HP Tronic. Na druhé straně tato společnost patří k dlouhodobým obchodním partnerům Kasy (zejména v oblasti logistiky) a zprostředkovaný vliv ve společnosti ještě nemusí vůbec o ničem vypovídat.

Pár čísel a fakt na závěr

Celkové tržby skupiny Kasa.cz a Obchodní dům.cz za rok 2008 dosáhly 2,2 miliardy Kč a skupina jako celek tak zaznamenala meziroční nárůst o 22 procent, což představuje nárůst o 400 milionů Kč ve srovnání s rokem 2007. Zákazníci prováděli na obou obchodech v roce 2008 v průměru 35 000 objednávek (jejich celkový počet je 419 000) a jejich průměrná hodnota činí 5250 Kč. Nejsilnějším nákupním dnem loňského roku byl pro skupinu 15. prosinec 2008, kdy zde bylo zaevidováno 3839 objednávek. Počet registrovaných zákazníků přesáhl koncem roku počet 800 000. V porovnání s rokem 2007 se zvýšil počet realizovaných objednávek v předvánočním období o 27 procent a obrat za stejné období vzrostl o 11 procent. Nový název celé skupiny ještě není jasný ani pro jeho majitele, údajně by mělo jít o neutrální název, který nebude zvýhodňovat ani jeden ze zainteresovaných obchodů. Definitivně by měl ovšem být znám do konce druhého kvartálu tohoto roku. Společnosti by měly zatím využívat jednotného logistického a skladového zázemí a product management.

BRAND

K bezprostřednímu předpokládanému dopadu na trh Martin Kasa říká: Věříme, že se nám podaří ještě více kultivovat český trh internetového nakupování. V době současné krize, kdy internetových obchodů více zaniká než vzniká, budeme našim zákazníkům vysvětlovat, že je vhodnější nakupovat u silných společností, které jim jsou schopny nabídnout nejen kvalitní prodejní, ale hlavně i poprodejní servis a jistotu, že i za 2 roky budou mít s kým řešit reklamaci.

Dost možná že tohle bude nakonec ta podstatná úvaha: pro letošní rok se obecně očekává, že řady internetových obchodníků (nejenom) v Česku znatelně prořídnou. Silnější budou fúzovat, slabší budou zfúzování, nebo to zabalí úplně. Hospodářská krize, dolů se tlačící marže, rostoucí výdaje na propagaci i investice do skladových zásob a prodejního servisu, to všechno znepříjemní život malým a středním hráčům e-komerčního nebe. Tihle dva hráči se rozhodli zůstat ve hře a nevadilo jim proto spojit své síly…

Dáváte přednost větším a zavedeným internetovým obchodům?

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).