Hlavní navigace

Katarská Al-Džazíra věnovala reportáž postavení Romů v ČR

28. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
28. 11. 2008

Situaci Romů v České republice se ve více než tříminutové reportáži věnovala na svém anglickém kanále katarská televize Al-Džazíra. Zaměřila se zejména na diskriminaci romských dětí v přístupu ke vzdělání a uvedla, že Romové jsou znevýhodňováni po staletí. Reportáž popisovala situaci romských dětí z Berounska, které, ačkoli netrpí žádným mentálním postižením, chodí do zvláštních škol.

Ředitelé a učitelé na školách nechtějí ve třídách romské děti, chtějí, aby Romové chodili do zvláštních škol a české děti do normálních, říká Gabriella Urbanicová, matka romských chlapců Patrika a Davida. Je jim jedno, jestli jsou talentované nebo ne, prostě chtějí, aby byli pryč z normálních škol, popisuje situaci, v níž její děti vyrůstají.

UXD

Al-Džazíra v reportáži uvedla, že Česká republika po pádu komunismu zažila velký ekonomický boom a patří k nejbohatším postkomunistickým státům. Většina Romů však podle ní žije jako rodina z Berounska ve špinavých přelidněných panelácích. Vyřešit je třeba mnoho problémů, ale vzdělání je nezbytným prvním krokem, pokud má být budoucnost Romů lepší než jejich minulost, uzavřela zpravodajka Al-Džazíry.

Zdroj: ČTK, upraveno a zkráceno

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.