Hlavní navigace

Katedrála - místo poslední záchrany

19. 10. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Portály, portály, kdopak vás postaví? Cvoci, cvoci, cvoci, svépomocí. Omlouvám se za parafrázi známé Vodňanského básničky, leč současná doba je ve znamení tak velkého nárůstu různých portálů, až je toho možná příliš. Jeden z nich, Katedrálu v režii PVT, hodnotí Michal Zálešák.

Portály, portály, kdopak vás postaví? Cvoci, cvoci, cvoci, svépomocí. Omlouvám se za parafrázi známé Vodňanského básničky, leč současná doba je ve znamení tak velkého nárůstu různých portálů, až je toho možná příliš. Jeden z nich, Katedrálu v režii PVT, hodnotí Michal Zálešák.

Není tomu tak dávno, co přispěla firma PVT, a.s. produkt PVT.NET, svoji trochou na české internetové nebe prostřednictvím serveru www.katedrala.cz, speciální vstupní brány do světa služeb nabízených gratis. Máte opravdu z čeho vybírat: celkem 10 různých kategorií, postihujících skoro všechna zákoutí Internetu.

První službou, kterou se vám tady pokusíme přiblížit, je WEBaddress, neboli adresář osobních, popřípadě obchodních kontaktů. Fantazii se meze nekladou. Můžete si zde zaznamenat například jméno, e-mail, adresu, komentář, či osobní www stránku dotyčného. Rychlé a příjemné zacházení s informacemi vám dozajista ulehčí i vyhledáváč. Ne, kontakt na vašeho obchodního partnera už dozajista neztratíte. Z pochopitelných důvodů můžete této služby využívat až po registraci. Dozajista byste nechtěli, aby si i ostatní brouzdalové prohlíželi váš osobní adresář.

Následující služby jsou naopak přístupné bez registrace, nikdo po vás nechce žádné heslo, ani logovací jméno. To ale nesnižuje jejich význam, ba právě naopak.

WEBfór – ano, i smích léčí. Zkuste se i vy oddat této velice příjemné terapii.

Už vás nebaví stereotypní pozadí vaší pracovní plochy, není nic jednoduššího než využít služby WEBfoto, která vám skýtá přístup k databázi tématicky řazených snímků – zde na vás čekají kategorie s názvem metropole, příroda, INVEX 99, sport a mnoho dalšího.

WEBlexicon vám pro změnu usnadní cestu Internetem. Jistě jste se během surfování sítí, či čtením odborných publikací, setkali s pojmy naprosto cizími, které byly dokonce v angličtině. Ne, už se jich rozhodně bát nemusíte. Anglicko-český výkladový slovník INTERNETU obsahuje celkem 1500 výrazů. Jednou z jeho největších předností je neustálá aktualizace.

Následující službu WEBmoney jistě ocení nejen Ti, co se chystají vycestovat do ciziny. V přehledné tabulce je zde prezentován kurzovní lístek. Burzovní stratégové typu „Piráta z Prahy“ ocení zase další věc: Po dalším kliknutí je vám zobrazen stodenní vývoj jednotlivých měn vůči koruně. Při tvorbě strategií o tom, zda koupit, či prodat, bude mít tato pomůcka jistě nezastupitelnou­ roli.

Podnikání v dnešním světě je hlavně o tom, být informován. I v této oblasti vám Katedrála vychází maximálně vstříc: WEBpress, neboli zpravodajská služba, denně přináší zprávy z oblastí politiky, kultury, sportu, počítačů, Internetu, či ze společnosti, dopravy a mnoha dalších kategorií lidské činnosti. Články na serveru se objevují průběžně po celý den a jsou rozděleny do výše zmiňovaných skupin. Pokud vám některý z nich unikl, pak si rozhodně zoufat nemusíte – stačí jen použít služby ‚Archiv‘, či speciálního vyhledávače. Podobně jako na Lupě, ke každému článku můžete připojit vlastní komentář. Zde se však hodnotí i bodově. Na konci roku si pak budete moci přečíst ty nejlepší články za uplynulý rok.

Poslední službou, přístupnou bez registrace, je WEBweather. Sáhodlouhé komentáře jsou v tomto případě zhola zbytečné – předpověď počasí u nás doma a ve světě.

Následující trojici, přístupnou pouze po registraci, načíná WEBtalk – I vy zde můžete komunikovat on-line a účastnit se různých privátních i veřejných diskusí. Nespornou výhodou je jistě i to, že mezi diskusními skupinami můžete přecházet bez odhlášení. Dveře těch veřejných jsou pro vás vždy otevřeny.

Už jsme skoro u konce – předposlední současnou nabídkou Katedrály je WEBmirror, služba, která vám nabízí zrcadla zajímavých prezentací a zároveň uživatelsky nastavený mirror jakýchkoli dat, uložených na Internetu. Jedinou podmínkou je bezchybná registrace. Po ní získáváte 20 MB diskového prostoru. Za pokus to jistě stojí.

To nejlepší nakonec: WEBuser, aneb WWW prostor zdarma. Na serveru je vám přiděleno 20 MB. Aktualizaci a správu stránek provádíte přes HTML rozhraní. Podmínka je zde stejná jako u předchozí služby. Vzhledem k tomu, jak štědrá je tato nabídka, je to ale minimum.

V současné době nabízí PVT, a.s. celkem 10 gratis služeb. Pro blízkou budoucnost (18.11.1999) se však počítá s ještě jednou, která jistě stojí za zmínku: WEBemail multiPOP. Tato aplikace vám umožní číst poštu až z pěti různých mailboxů. Z jednotlivých poštovních účtů můžete zprávy nejen přijímat, ale i odesílat a mazat.

KL24

Není to špatný začátek, ale vzhledem k ostré konkurenci, která na poli portálů vládne, by musela Katedrála ještě notně přidat. Je navíc otázkou, zda vůbec může být úspěšný portál, který nenabízí služby vyhledávače či katalogu českého Internetu.

Michal Zálešák

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).