Hlavní navigace

Kauza "laciných DVD" z Kavčích hor nabírá obrátek

14. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
14. 11. 2007

Na adresu České televize (ČT) se vrší stížnosti kvůli údajnému nevýhodnému prodeji práv oblíbených seriálů pro distribuci na DVD. Po Třiceti případech majora Zemana, o kterém informovala minulý týden MF Dnes, je to i populární Nemocnice na kraji města, jak uvádějí dnešní Hospodářské noviny. Podle listu se problém s prý podcenou prodaných práv navíc týká desítky seriálů.

ČT přiznává, že v současné době policie prověřuje několik desítek nevýhodných smluv, píší Hospodářské noviny. Jsou tady určité indicie, které říkají, že obchody buď nějakým způsobem byly dělány chybně už delší dobu, nebo k chybě došlo až v těch posledních případech. Každopádně interní kontrola ČT ukázala, že k některým chybám došlo, řekl deníku mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Příkladem jsou seriály Náměstíčko, Četnické humoresky či Arabela. Podle Ladislava Štichy televize nemusí při prodeji licencí vypisovat výběrové řízení, televize sama od sebe DVD distribuci prý ani neiniciuje. To se ozve firma, a je to omezený počet firem, že by chtěla vydat konkrétní titul, a předloží podmínky, popisuje mluvčí ČT, jak prodej práv pro DVD obvykle probíhá.

KL23 hlasovani

Dle našich zjištění a porovnání s udělováním licencí jiným subjektům jsou obchodní vztahy s uvedenou firmou značně nevýhodné, jak pro ČT jako veřejnoprávní subjekt, tak pochopitelně i pro autory předmětných děl, říká právník Magdaleny Dietlové, manželky a dědičky pozůstalosti scénáristy Jaroslava Dietla, Miroslav Novotný k případu prodeje práv Nemocnice na kraji města.

Generální ředitel ČT Jiří Janeček obvinění, že by dodával zakázky konkrétní firmě, odmítá. Podle něj jde o nevybíravé útoky určitých podnikatelských skupin.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).