Hlavní navigace

Kde hledat piráty online

26. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dopravní informace, restaurace, fotografie, 3D náhledy… Seznam toho, co se dnes dá najít na internetových mapách, by mohl pokračovat. Pomocí Live Piracy Map 2008 se teď můžete podívat i do míst, kde letos řádili piráti.
Barbora Zychová - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Označení “pirát” jsme si zvykli slýchávat v poslední době nejčastěji ve spojení s neukázněnými řidiči, nebo těmi, kdo porušují autorská práva. Média na celém světě ale zaměřila v těchto dnech svou pozornost na ty původní, námořní piráty. Ti somálští si totiž připsali na konto největší unesenou loď v historii, saúdský tanker o velikosti letadlové lodi jménem Sirius Star. Jen za letošní rok napadli u východního pobřeží Afriky už bezmála stovku lodí a více než deset jich drží společně s dvěma stovkami členů posádek v zajetí.

Ten, kdo zná piráty jen z pohádek, mohl nabýt dojmu, že to jsou roztomilí popletové, kteří jsou nakonec po zásluze potrestáni. Nejedno dítě si tak přeje setkat se s kapitánem Jackem Sparrowem či Hookem tváří v tvář. Nebyla jsem výjimkou, a jakožto námořnické dítě jsem k tomu měla i trochu blíž. Naštěstí pro mě jsem se ale s piráty při žádné plavbě nepotkala. I můj táta měl štěstí. V jihoasijských vodách sice jedno takové setkání zažil, když ale drzí chlápci uviděli početnou posádku, rozmysleli si to a rychle odpluli. Wikipedie: Československá námořní plavba

Každý, kdo se teď chce dozvědět o pirátech víc, se může podívat na aktuální Live Piracy Map 2008. Červeně označená místa útoků se nejvíce vyskytují u již zmiňovaných břehů Afriky, Jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky. O místě, které vás zaujme, se můžete dozvědět kdy tam k útoku došlo, jaký typ lodi byl napaden a také podrobnosti o přepadení. Kromě roku 2008 tam jsou přehledy map také ze tří let předchozích.

Mapa pirátů

Takhle online mapa vypadá: mash-up Google Maps a vlastních dat

ICTZ23

Vzhledem k tomu, že ČR v současné době nevlastní žádnou loď, hledali byste tam naštěstí informace o českých nákladních lodích těžko. Československá námořní plavba sice měla kdysi ve správě desítky lodí, a svého času jsme tak měli jednu z největších námořních flotil mezi vnitrozemskými státy na světě, po privatizaci skupině firem spřízněných s Viktorem Koženým ale byly všechny lodě prodány.

Teď už tedy víme, do kterých míst si není radno kupovat lístek na okružní plavbu. Co přijde příště? Další mapy by třeba mohly navázat na pirátskou tématiku a ukázat nám, kde jsou ukryté poklady

Autor článku

Autorka má více než dvanáctiletou praxi jako reportérka a moderátorka různých televizních, rozhlasových, tištěných a online médií. A to jak v České republice, tak i v zahraničí.