Hlavní navigace

Kdo zachrání placení mobilem? Google Wallet má problémy

23. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Google zvažuje, co dál s mobilními platbami. Službu Google Wallet představil světu s velkou slávou loni v květnu. Uživatelé ani obchodní partneři však o virtuální šrajtofli příliš nestojí. Navíc teď od Google Peněženky utekli dva klíčoví manažeři.

Výkop zápasu o mobilní platby pomocí technologie NFC byl proveden a uvidíme, zda si zahrajeme v prvním či druhém poločase, napsali jsme na Lupě před rokem, když Google svou Peněženku poprvé s velkou slávou a neskrývanými ambicemi představoval. Teď to vypadá, že celý mač bude odpískán, protože na něj nepřišli žádní diváci.

Firma proto zvažuje, že by se o zisky z funkčního, ale pramálo rozšířeného platebního systému začala dělit s největšími americkými mobilními operátory Verizon a AT&T. Chce je tak motivovat, aby používání bezdotykových plateb pomocí chytrých mobilů podpořily svou nezanedbatelnou obchodní silou, informuje s odvoláním na nejmenované, ale důvěryhodné zdroje zevnitř firmy agentura Bloomberg.

Google chce podnítit poptávku po aplikaci Wallet tím, že v ní nabídne také slevové kupóny. Vzhledem k informacím, které již má k dispozici o uživatelích svých služeb a mobilních telefonů s operačním systémem Android, by o takovou možnost mohl být mezi inzerenty značný zájem. Problém je v tom, že mu stále přibývají konkurenti. Vedle bezkontaktních plateb prosazovaných hlavnímu asociacemi, jež vydávají platební karty, jde v poslední době také o systém ISIS prosazovaný právě americkými operátory.

“Google teď přehodnocuje svou strategii,” řekl agentuře Bloomberg analytik Rick Oglesby z firmy Aite Group. “Google Wallet se šíří daleko pomaleji, než čekali.”

Aby toho nebylo málo, z týmu kolem Wallet v Googlu tento měsíc odešli dva klíčoví lidé: jeden ze dvojice autorů původního nápadu Johnathan Wall si založil ve stejném oboru vlastní firmu Tappmo. Hlavní produktový manažer Google Wallet Marc Freed-Finnegan ho do ní následoval.

Všechno je v pořádku

Oficiálně se Google tváří, že žádné potíže nemá a všechno běží podle plánu. Jeho zástupci obcházejí maloobchodní řetězce a přesvědčují, jak by to pro ně bylo výhodné, kdyby začaly Google Wallet ve svých prodejnách používat. Naposledy se jim tak podařilo zlanařit prodejce zmrzliny Pinkberry.

“Dál tvrdě pracujeme na tom, abychom dotáhli vývoj Google Wallet a vybudovali partnerský ekosystém, který by každému umožnil platit mobilními telefonem a dostávat při tom skvělé slevy,” napsal v oficiálním e-mailu jeden mluvčí Googlu Nate Tyler.

Mobilní platby využívající rostoucího počtu chytrofonů lákají řadu startupů, ale i nadnárodních gigantů jako je Visa a Mastercard. Myšlenka, že by zákazníci v blízké budoucnosti přestali do obchodů nosit peněženky s hotovostí i platební karty a vystačili by si jen se svým mobilem, je pro mnohé skutečně lákavá. Podle Juniper Research se loni při mobilních platbách protočilo 60 miliard dolarů a už v roce 2015 to má být 170 miliard.

Ačkoli má Google na startu závodu o zákazníky k dispozici nejpopulárnější internetový vyhledávač i nejrozšířenější operační systém pro mobilní telefony, dvěma největším americkým mobilním operátorům Verizonu a AT&T to nestačí, a raději než Google Wallet podporují konkurenční ISIS. Google Wallet tak naplno funguje jen na dvou telefonech z nabídky menšího operátora Sprint Nextel. Ačkoli si Google Wallet ve Spojených státech stáhlo 50 až 100 tisíc lidí, používá jej jenom zlomek.

“Přijetí bylo vlažné,” shrnuje to další Bloombergem dotazovaný konzultant Chetan Sharma.

Kdyby se mu podařilo uchytit se v bezkontaktních platbách, mohl by Google posílit své postavení nejúspěšnějšího prodejce mobilní reklamy. Podle eMarketeru by měl tento obor z příštích pěti let vyrůst z trpaslíka (2,61 miliardy dolarů ročního obratu) v dospělého muže (11 miliard dolarů v roce 2016).

Návrh na sdílení výnosů s mobilními operátory obsahuje podle Bloombergu možnost, že by dostávali nejen domluvené procento z každé uskutečněné platby, ale také část výnosů z uplatněných slevových kupónů distribuovaných přes Google Wallet.

Chybí motivace

“Dnes nemají operátoři žádnou motivaci Google Wallet podporovat, zvlášť když mají v tomto oboru vlastní ambiciózní projekt,” připomíná již citovaný analytik Sharma. V prosinci tak například Verizon zablokoval aplikaci Google Waller na telefonu Galaxy Nexus, a vysvětlil to bezpečnostním rizikem plynoucím z možnosti zneužití komunikace přes zabudovaný NFC čip.

Pokud se Google s operátory nedohodne, má v záloze plán B: zaměří se přímo na obchodníky a bude je přemlouvat, aby si na pokladny nainstalovaly nový hardware či software komunikující přímo se servery Googlu. Transakce by se pak neautorizovaly prostřednictvím operátorů, ale přímo přes Google, který by vše také zúčtovával. Už nyní na podobném řešení spolupracuje s firmami VeriFone Systems, Ingenico a ViVOtech, které vyrábějí hardware a software pro maloobchodní pokladny.

Google se jen tak nevzdá. Posiluje tým Peněženky personálně, aktuálně do něj hledá osm nových zaměstnanců. Loni v listopadu ukončil provoz dlouholeté služby Checkout a sloučil ji právě s Google Wallet. A třetí největší severoamerický operátor Sprint uvede letos na trh dvanáct telefonů schopných plnohodnotného provozu aplikace Google Wallet.

MM_SS3

Přes to všechno je zatím provoz slabý a možnost platit mobilem využívá poměrně málo lidí. “Od začátku nám bylo jasné, že nás nečekají žádné mamutí objemy transakcí,” říká Robert Notte, CTO Jamba Juice, která přijímá platby Google Peněženkou ve svých 276 obchodech se zdravým občerstvením. “Pořád ještě jsme na úplném začátku.”

Zdroj: Bloomberg