Hlavní navigace

Kdy jste naposledy poslali fax? A máte ho vůbec jak poslat?

27. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Avesun / depositphotos.com
Potrubní pošta je už jenom muzeální kousek. Telegram už je také spíše součástí historie. Ale fax ne a ne definitivně umřít.

Bývaly doby, kdy telefonní číslo vedoucí na faxový přístroj bylo podstatnou součástí každé vizitky, firemních materiálů i kontaktní stránky na webu. Byly také doby, kdy ti méně movití sdíleli fax s klasickou hlasovou linkou a v okamžiku faxových zvuků velmi rychle přepínali na faxový přístroj schopný příjmu. Jenže, pak přišlo období počítačů a nakonec dorazil e-mail a fax začal vymírat.

Tedy, mohlo by se zdát, že začal. Není nic výjimečného, že jste naposledy faxovali před více jak pěti lety a rozhodně vám absence faxových přístrojů nijak nechybí. V případě urgentní potřeby nakonec můžete využít některou ze zdarma dostupných služeb na internetu, kam prostě nahrajete obrázek a ono ho to ochotně odfaxuje za vás.

Trochu zvláštní na tom všem je, že podle nedávného průzkumu společnosti Fuze považuje 30 % zaměstnanců evropských firem fax stále za nepostradatelný. Výsledky se navíc liší podle zemí, v Německu je to například až 39 %, ve Francii dokonce 42 %. Prostě fax ne a ne definitivně umřít.

Pamatujete si ještě, že někde ve starších Windows se dokonce Microsoft pokoušel doplnit nějaký ten software, který byl určený pro faxování? Nebo na souboje s faxovými kartami, které dělaly v počítačích z počátku všechno jiné, jenom nefaxovaly. Případně na klasické modemy, které uměly fax jak přijímat, tak vysílat? A s tím spojené problémy, jaký vhodný faxový software vlastně použít?

Fax je ve skutečnosti nesmírně stará záležitost. Už v roce 1843 získal Alexander Bain (skotský vynálezce) patent na „Electric Printing Telegraph“. První komerční telefaxová služba se objevila už v roce 1865 v Paříži a Lyonu, ale k dnešním faxům měla ještě dost daleko. I proto, že telefon samotný byl vynalezen až o nějaké to desetiletí později. Něco na způsob dnes známých faxových přístrojů se ale objevilo až prakticky teprve někdy v roce 1948 a to, co dnes tvoří faxové přístroje, bylo patentováno společností Xerox Corporation až v roce 1964. Pochopitelně se to nejmenovalo „fax“, ale „Long Distance Xerography“.

ICTZ23

Právě Xerox stojí za přístrojem Magnafax Telecopier, schopným přes jakoukoliv telefonní linku přenést jednu stránku za zhruba šest minut. To jen pro zajímavost, jak dlouho na počátku trval přenos něčeho, co dnes lze přenést doslova ve zlomku sekundy.

A otázka nakonec. Kdy jste naposledy poslali fax? A máte ho vůbec jak poslat? Věděli byste, jak na to? 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.