Hlavní navigace

Kdy to tablety definitivně natřou počítačům?

23. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Také patříte mezi ty uživatele, kteří používají jak chytrý telefon, tak tablet? Nebojte se, nejste „zvláštní“. V Americe každý čtvrtý uživatel chytrého telefonu používá i tablet. Brzy se prý dočkáme i toho, že tablety v prodejích porazí klasické počítače. Dva roky starý trh vykazuje neuvěřitelná čísla a výrobci tabletů se zdá se nemusejí ničeho bát.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Když byl na jaře roku 2010 představen iPad, a začal pomalu, ale jistě vznikat úplně nový trh, mnozí uživatelé i odborníci pochybovali o tom, že by se našli tací blázni, kteří by používali tablety souběžně s chytrými telefony. Prostě to nevypadalo, že skupina lidí s chytrým telefonem a tabletem zároveň bude kdovíjak početná. Tablety a chytré telefony si jistě konkurují a některá zařízení navíc nemůžeme přesně zařadit do jedné z těchto škatulek.

Za více než dva roky po uvedení prvního tabletu se zjistilo, že velké procento Američanů vlastní a používá obojí, tedy jak tablet, tak chytrý telefon. Podle zápisku z blogu AllThingD.com autora Johna Paczkowskiho odkazujícího se na data comScoru je to zhruba čtvrtina. Výtah z citovaného výzkumu najdete zde. Čtvrtina Američanů používajících chytrý telefon používá zároveň i tablet. Je to hodně, nebo málo? Každopádně je to dvakrát tolik, než vloni.

Pokud se výrobci tabletů tajně obávali, že si budou kanibalizovat jiné segmenty, třeba i segment mobilních telefonů, nedopadlo to nakonec nejhůř a krátkodobý trend naznačuje, že Američanů a chytrým telefonem a tabletem zároveň bude ještě přibývat.

Další údaj z výzkumu ukazuje, že uživatelé hloupých telefonů moc tablety nepoužívají. Přitom logicky by si mohli vynahrazovat nedostatky svých starých telefonů nadupanými tablety. Druhý pohled na věc by mohl být následující – když má někdo hloupý telefon bez aplikací a třeba i bez přístupu na Internet, bude ho lákat tablet, který v mnohém supluje chytrý telefon? Tedy kromě volání a psaní textových zpráv? Člověk s hloupým telefonem nemá tak velkou potřebu mít tablet, protože neví, o co přichází. To by se naučil na chytrém telefonu. Když do toho ještě zamotáme konkurenci klasických PC nebo notebooků, je docela s podivem, kolik tabletů mezi lidmi je.

CIF - osobnosti

Tablety mají oproti své „konkurenci“ (chytré telefony, počítače…) dost výhod i nevýhod, o tom bylo napsáno dost. Zdá se mi, že se rozšiřují daleko rychleji, než si kdokoliv v roce 2010 myslel. A jistě to ještě není všechno. Ostatně prognózami ohledně prodejů tabletů se zabývají i Gartneři, výhled na rok 2016 se pohybuje okolo 370 milionů prodaných tabletů. Jestliže křivka prodejů tabletů půjde nahoru, tak s klasickými počítači to naopak půjde s kopce. Kdy dojde k tomu, že se bude celosvětově prodávat víc tabletů než PCček? Analýz a odhadů existuje mnoho (například zde), může to být letos, za rok…

Tablety tu jsou přes dva roky, a už to začínají konkurenci dávají pěkně znát. Já osobně jsem byl ještě před rokem k tabletům skeptický. Jak ve věci pořízení si tabletu, tak v odhadech a predikcích. Teď jsem optimistou a předpovědím do puntíku věřím. Tablet mám a využívám ho pracovně i pro zábavu. Nevadí mi, že se nevejde do kapsy jako telefon, někdy ho tahám v jedné brašně s notebookem. Nevěřil jsem, že se to stane, ale je to tak. Prostě pro mě přibyla další věc k telefonu a notebooku (ten na psaní potřebuji). Nedivím se tomu, že čtvrtina Američanů s chytrým telefonem má i tablet. Nedivím se ani tomu, že mnozí vyměňují notebook za tablet. Prostě to tak je, nejvíc obdivuhodná je ovšem ta rychlost, s jakou tablety vletěly na výsluní.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).