Hlavní navigace

Kdy to tablety definitivně natřou počítačům?

23. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Také patříte mezi ty uživatele, kteří používají jak chytrý telefon, tak tablet? Nebojte se, nejste „zvláštní“. V Americe každý čtvrtý uživatel chytrého telefonu používá i tablet. Brzy se prý dočkáme i toho, že tablety v prodejích porazí klasické počítače. Dva roky starý trh vykazuje neuvěřitelná čísla a výrobci tabletů se zdá se nemusejí ničeho bát.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Když byl na jaře roku 2010 představen iPad, a začal pomalu, ale jistě vznikat úplně nový trh, mnozí uživatelé i odborníci pochybovali o tom, že by se našli tací blázni, kteří by používali tablety souběžně s chytrými telefony. Prostě to nevypadalo, že skupina lidí s chytrým telefonem a tabletem zároveň bude kdovíjak početná. Tablety a chytré telefony si jistě konkurují a některá zařízení navíc nemůžeme přesně zařadit do jedné z těchto škatulek.

Za více než dva roky po uvedení prvního tabletu se zjistilo, že velké procento Američanů vlastní a používá obojí, tedy jak tablet, tak chytrý telefon. Podle zápisku z blogu AllThingD.com autora Johna Paczkowskiho odkazujícího se na data comScoru je to zhruba čtvrtina. Výtah z citovaného výzkumu najdete zde. Čtvrtina Američanů používajících chytrý telefon používá zároveň i tablet. Je to hodně, nebo málo? Každopádně je to dvakrát tolik, než vloni.

Pokud se výrobci tabletů tajně obávali, že si budou kanibalizovat jiné segmenty, třeba i segment mobilních telefonů, nedopadlo to nakonec nejhůř a krátkodobý trend naznačuje, že Američanů a chytrým telefonem a tabletem zároveň bude ještě přibývat.

Další údaj z výzkumu ukazuje, že uživatelé hloupých telefonů moc tablety nepoužívají. Přitom logicky by si mohli vynahrazovat nedostatky svých starých telefonů nadupanými tablety. Druhý pohled na věc by mohl být následující – když má někdo hloupý telefon bez aplikací a třeba i bez přístupu na Internet, bude ho lákat tablet, který v mnohém supluje chytrý telefon? Tedy kromě volání a psaní textových zpráv? Člověk s hloupým telefonem nemá tak velkou potřebu mít tablet, protože neví, o co přichází. To by se naučil na chytrém telefonu. Když do toho ještě zamotáme konkurenci klasických PC nebo notebooků, je docela s podivem, kolik tabletů mezi lidmi je.

Cloud 22 temata

Tablety mají oproti své „konkurenci“ (chytré telefony, počítače…) dost výhod i nevýhod, o tom bylo napsáno dost. Zdá se mi, že se rozšiřují daleko rychleji, než si kdokoliv v roce 2010 myslel. A jistě to ještě není všechno. Ostatně prognózami ohledně prodejů tabletů se zabývají i Gartneři, výhled na rok 2016 se pohybuje okolo 370 milionů prodaných tabletů. Jestliže křivka prodejů tabletů půjde nahoru, tak s klasickými počítači to naopak půjde s kopce. Kdy dojde k tomu, že se bude celosvětově prodávat víc tabletů než PCček? Analýz a odhadů existuje mnoho (například zde), může to být letos, za rok…

Tablety tu jsou přes dva roky, a už to začínají konkurenci dávají pěkně znát. Já osobně jsem byl ještě před rokem k tabletům skeptický. Jak ve věci pořízení si tabletu, tak v odhadech a predikcích. Teď jsem optimistou a předpovědím do puntíku věřím. Tablet mám a využívám ho pracovně i pro zábavu. Nevadí mi, že se nevejde do kapsy jako telefon, někdy ho tahám v jedné brašně s notebookem. Nevěřil jsem, že se to stane, ale je to tak. Prostě pro mě přibyla další věc k telefonu a notebooku (ten na psaní potřebuji). Nedivím se tomu, že čtvrtina Američanů s chytrým telefonem má i tablet. Nedivím se ani tomu, že mnozí vyměňují notebook za tablet. Prostě to tak je, nejvíc obdivuhodná je ovšem ta rychlost, s jakou tablety vletěly na výsluní.

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.