Hlavní navigace

Kdy u nás začne vysílat digitální rozhlas? ČTÚ odhaduje, že v roce 2015

16. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
16. 12. 2008

Zemské digitální rozhlasové vysílání by mělo v České republice odstartovat v roce 2015 nebo 2016. Myslí si to předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák, který zároveň odmítá požadavek nynějších provozovatelů soukromých rozhlasových stanic, aby ČTÚ vytvořil Technický plán přechodu (TPP) na zemské rozhlasové digitální vysílání.

K TÉMATU: Komerční rádia chtějí garanci analogových licencí do roku 2020

ČTÚ nesouhlasí s TPP pro rádia, není nutný. Analogové rozhlasové vysílání se nevypíná jako to televizní, řekl Dvořák na pondělním setkání s novináři. Nemáme relevantní informace o tom, že by byl tlak na ukončení vysílání v FM pásmu kvůli provozování nějaké digitální služby, dodal. ČTÚ počítá pro digitální rozhlas s dvěma až třemi celoplošnými sítěmi, přičemž do každé se podle Dvořáka vejde 30 až 40 rádií.

Doba souběžného vysílání v FM pásmu a v digitálních sítích by mohla být dlouhá. Nechci říct, že to bude 40 let, bude záležet na ochotě subjektů investovat do digitálních sítí. Ty budou postavené nejpozději v roce 2012, přiblížil předseda Rady ČTÚ. Kromě celoplošných sítí bude moci vzniknout i několik regionálních rozhlasových multiplexů. Ze začátku by měly digitalizaci táhnout zavedené značky rádií z FM pásma, míní Dvořák.

ICTZ23

Digitalizaci rozhlasového vysílání řeší novela vysílacího zákona, jejíž návrh letos na jaře předložili poslancům provozovatelé komerčních rádií. Někteří poslanci z mediální komise si ji vzali po určitých úpravách za svoji a předložili ji oficiálně sněmovně ke schválení. Novela například počítá s prodloužením licencí pro analogové vysílání všech současných komerčních rádií do roku 2020, kdy by se mělo FM pásmo vypnout a všechna rádia by měla přejít na digitální vysílání.

Startu digitálního rozhlasu u nás stále brání analogové vysílání televize Nova na kanálu 12 ze severočeského vysílače Buková hora. Právě 12. kanál ve III. televizním pásmu je pro Českou republiku vyčleněný na zemské digitální rozhlasové vysílání ve standardech T-DAB a DAB+. Mohlo by se vysílat i v tzv. L-bandu, který je volný už dnes, ale toto vysílání je oproti III. televiznímu pásmu mnohem nákladnější.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.