Hlavní navigace

Kiwi.com zdvojnásobilo tržby, českému T-Mobilu klesl zisk, prodeje smartphonů poprvé spadly

23. 2. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

VRgineers
Tuzemské O2 vyplatí pěknou dividendu. Čeští VRgineers spolupracují s námořními simulátory. Opravy od Intelu jsou tu. Dell začíná prodávat Ruckus. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Obrat brněnské společnosti Kiwi.com v loňském roce narostl dvojnásobně na 700 milionů eur, tedy necelých 18 miliard korun. Zakladatel a šéf podniku Oliver Dlouhý pro ČTK uvedl, že podobný růst může nastat i letos. Zisk firma neuvádí, údajně se měl ale oproti předchozím 90 milionům navýšit.

Rostl také zdejší T-Mobile, který zvýšil tržby o 2,2 procenta na 27,1 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA ovšem klesl o šest procent na 10,4 miliardy korun. T-Mobile přidal 128 tisíc zákazníků a má už jich téměř 6,2 milionu. Průměrný měsíční výnos na zákazníka je 256 korun a o dvě koruny narostl.

Představenstvo českého O2 chce navrhnout akcionářům celkovou výplatu za rok 2017 ve výši 6,515 miliardy korun, tedy 21 korun na akcii. Rovných 5,274 miliardy má jít na výplatu dividend. Jde o 98 procent čistého nekonsolidovaného zisku.

Čtvrtý kvartál znamenal pro chytré telefony první meziroční propad prodejů, konkrétně o 5,6 procenta. Gartner uvádí, že uživatelé už tak často nemění starší modely za nové. Prodeje za celý rok 2017 každopádně rostly o skoro tři procenta. Největší tržní podíl drží Samsung (20,5 procenta) následovaný Applem (14,4) a čínskou trojicí Huawei (8,9), Oppo (5,7) a Vivo (4,8).

Prodeje smartphonů v roce 2017
Autor: Gartner

Prodeje smartphonů v roce 2017

Intel vydal finální verzi opravného mikrokódu pro procesory Skylake, Kaby Lake a Coffee Lake. V přípravě jsou také opravy pro další architektury. Informace jsou zde.

Pražská společnost VRgineers rozjíždí spolupráci s Morild Interaktiv, tvůrci lodních simulátorů užívaných v námořní přepravě. Do systému dodávají nedávno vydanou vylepšenou verzi VR brýlí VRHero 5K Plus. O VRgineers a jejich headsetu jsme psali v našem článku. Firma také rozjela spolupráci s HP Inc. a Nvidií.

Další hřebík do rakve Windows Phone: Microsoft oznámil, že verze 7.5 a 8.0 už nebudou přijímat notifikace. Firma vypíná všechny mobile push služby a nepůjdou ani věci jako aktualizace v dlaždicích nebo Find my phone. Redmond už také ukončil podporu Windows Phone 8.1, ten ale prozatím o notifikace nepřichází.

Apple rozjel vyjednávání s těžaři kobaltu, informuje Bloomberg. Tento materiál se používá při výrobě lithium-iontových baterií a při současné kapacitě těžby hrozí, že dodávky nebudou stačit. Poptávku zvyšují elektromobily. O podobné kroky jako Apple se snaží i Samsung nebo BMW.

Dell EMC začne pod svojí značkou prodávat bezdrátový hardware od Ruckus Wireless, firmy podepsaly OEM smlouvu. Dell díky tomu získává novou síťovou nabídku. Technologie Ruckus jsou začleněny i do jeho partnerského programu.

Google od společnosti LogMeIn za 50 milionů dolarů kupuje IoT platformu Xively. Technologii integruje do Google Cloudu pro správu zařízení pro internet věcí. Google zároveň do ostrého provozu uvádí službu Cloud IoT Core umožňující nasazovat a zpracovávat IoT data.

cif 24 - early cena - média

Ministři obrany členů NATO schválili vytvoření nového kybernetického operačního centra v rámci velitelských struktur. EU a NATO se rovněž zaměří na společnou obranu v kyberprostoru. Společnost FireEye zase přišla se zprávou, že státní hackeři Severní Koreji postupně rozšiřují oblast působnosti. Jednotka ATP37 (Reaper) už se nezaměřuje pouze na jižního souseda, ale také na další země a firmy, které nejsou ke Kimovi přátelské.

Web OMG Ubuntu přichází se zprávou, že nová verze Ubuntu 18.04 přijde také ve verzi Minimal, v rámci níž se nainstalují pouze základní aplikace a části systému, a nikoliv hromada balastu kolem. Inspirace zejména pro řadu výrobců notebooků.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).