Hlavní navigace

Kladivo na piráty ve Windows Vista

6. 10. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft pokračuje v zatím nepříliš úspěšném boji s počítačovými piráty. Jeho nová vlajková loď Windows Vista ještě více prohloubí význam systému aktivace instalace, se kterým přišla již současná Windows XP a následně i Office. Pokud uživatel neaktivuje Windows Vista do 30 dnů od instalace, bude snížena funkčnost systému na takovou úroveň, že s ním nebude možné pořádně pracovat. Mimo jiné se znepřístupní nové grafické prostředí Aero a přestane fungovat Windows Defender, čili klíčová součást…

Microsoft pokračuje v zatím nepříliš úspěšném boji s počítačovými piráty. Jeho nová vlajková loď Windows Vista ještě více prohloubí význam systému aktivace instalace, se kterým přišla již současná Windows XP a následně i Office.

Pokud uživatel neaktivuje Windows Vista do 30 dnů od instalace, bude snížena funkčnost systému na takovou úroveň, že s ním nebude možné pořádně pracovat. Mimo jiné se znepřístupní nové grafické prostředí Aero a přestane fungovat Windows Defender, čili klíčová součást zabezpečení systému. Internet Explorer bude funkční jen po dobu jedné hodiny pro účely aktivace kopie přes Internet. Podobnou míru ochrany proti pirátům plánuje Microsoft i pro serverová Windows Longhorn.

Content tip EARLY

Legálních koncových uživatelů by se neměly nové protipirátské bariéry příliš dotknout (pokud tedy vše půjde tak, jak Microsoft plánuje). Po dobu 30 dnů bude uživatel upozorňován na nutnost aktivace. Tu bude možné provést po Internetu nebo telefonicky. Uživatelé, kteří si koupí Windows Vista předinstalovaná na novém počítači budou prvotní aktivace ušetření zcela.

Pravost kopie však bude průběžně kontrolována i po úspěšné aktivaci. Pokud systém zjistí, že s kopií není něco v pořádku, vrátí se aktivační proces na samý začátek. Zde by teoreticky mohl nastat problém, protože v tuto chvíli selže proces kontroly pravosti kopie někdy i na řádně zakoupených a aktivovaných Windows XP. Snad Microsoft tyto nepříjemné mouchy odchytá. (BetaNews)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).