Hlavní navigace

Kolik bere finanční ředitel České televize? – Troufalá otázka, když si ho platíme???

28. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Česká televize se zdráhá zveřejnit platy svých vrcholných manažerů. Odvolává se přitom na zákon na ochranu osobních údajů.

Zamítnutím skončila žádost Lidových novin, aby jim Česká televize poskytla informaci o výši platů devíti členů nejvyššího vedení Kavčích hor. Redaktor Tomáš Němeček chtěl mimo jiné vědět, kolik peněz měsíčně přistane z ČT na účtu jejího finančního ředitele Milana Cimirota či ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala. Česká televize odpověděla šalomounsky: Němečkovi zaslala součet platů všech svých manažerů. Prý když si ho vydělí počtem ředitelských pozic, dostane přibližnou výši platů všech manažerů, na které se ptal.

Mohlo by se zdát, že otázka na plat konkrétního člověka je nemístná. Přiznám se, že kdyby stejnou aktivitu místo Lidových novin vyvinul Blesk, asi bych ji odsoudil (očekávajíc, že by z toho bylo triufální a štvavé titulové téma). Od Tomáše Němečka, někdejšího šéfredaktora týdeníku Respekt a nyní vedoucího speciální právní rubriky Lidových novin, ale nečekám touhu po senzaci. Němeček prostě žádá po veřejné instituci, která je placena z veřejných peněz, aby zveřejnila platy svých vrcholných manažerů. Na tom přeci není vůbec nic špatného.

Plat generálního ředitele ČT je veřejný (Petr Dvořák pobírá základní plat 200 tisíc korun měsíčně bez bonusů), tak proč by tomu tak nemělo být i u dalších členů topmanagementu ČT? Notabene když nynější vedení ČT tvrdí, že na platech pro manažery oproti předchozí éře Jiřího Janečka šetří. Lidové noviny by tak mohly zjistit, zda je to s tím šetřením pravda, nebo jde jen o optický klam. Ostatně, tento list už jednou podobnou informaci od ČT získal, ale až za pomoci Nejvyššího správního soudu.

Tomáš Němeček před časem žádal brněnské studio ČT, aby mu sdělilo výši platu jeho ředitele Karla Buriana a také jeho zástupce. Televize odmítla, noviny se obrátily na soud a vyhrály. Nynější Němečkova žádost zatím leží u generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, který ji nejprve zamítl, ale když si novinář stěžoval u Rady ČT, zadal si právní analýzu, jak se má zachovat – zda má přednost zákon o svobodném přístupu k informacím, nebo zákon na ochranu osobních údajů.

BRAND

Kdyby šlo o komerční televizi, není se oč přít: noviny nemají na informace o platech jejích manažerů pražádné právo. České televizi ale platí takřka každá domácnost v Česku 130 korun měsíčně, a právě z těchto peněz jsou placení i její vrcholní manažeři. Koncesionáři by tedy měli mít právo vědět, na kolik si ČT práci těchto manažerů oceňuje, stejně jako vědí, kolik berou poslanci, senátoři, ministři nebo prezident.

Navrhuji proto, aby ČT, až konečně vizuálně sjednotí informace o členech topmanagementu na svém webu a doplní tam rok chybějící fotografii Milana Cimirota, u každého rovnou napsala jeho měsíční plat. A bude vymalováno.

Měla by Česká televize zveřejnit platy svých manažerů?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).