Hlavní navigace

Kolik lidí vlastně píše český Twitter?

5. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Také s radostí sledujete, jak nám ten český Twitter roste? Desetitisíce účtů ale rozhodně neznamenají desetitisíce aktivních uživatelů. Kolik lidí tedy tvoří český obsah na Twitteru?
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Na úvod by se asi slušelo prohlásit, že tento text by měli čtenáři brát s troškou nadsázky. Kdyby to náhodou někdo nepoznal a chtěl si v diskuzi stěžovat na moje duševní zdraví. Moje hypotéza se opírá pouze o nepodložené dohady, odhady a spekulace. Všichni se zájmem sledujeme, jak krásně roste počet českých nebo československých účtů na Twitteru. Klábosení prezentuje hezký graf, ukazující, že se pomalu ale jistě blížíme k osmdesáti tisícům českých a slovenských účtů.

Vývoj počtu uživatelů - Klábosení

Jsem docela pesimista, tedy alespoň co se počtu českých uživatelů Twitteru týče. Těch několik desítek tisíc účtů je hodně nadsazených, a to hned z několika důvodů. Jednak tu máme dost účtů zaměřených na spamování, a za těmi logicky nemůžeme vidět někoho, kdo může být označován za českého uživatele Twitteru. Těchto případů naštěstí zatím není moc. Potom jsou tu účty, které byly založeny a ihned zemřely, tedy přesněji řečeno byly svými zakladateli opuštěny. Je ten, kdo založil účet a vyprodukoval 0–5 tweetů, vůbec uživatelem Twitteru?

Třetím důvodem, proč je podle mého názoru číslo počtu uživatelů silně nadsazené, je fakt, že mnoho z nás, uživatelů Twitteru, spravuje více účtů. Nedalo mi to, a zeptal jsem se svých followerů. Kupodivu mi několik z nich odpovědělo, což kromě jiného dokazuje, že pár reálných, reagujících a česky píšících uživatelů opravdu existuje. Uff.

MMF23 tip3

Twitter screenshot

Ti, kteří se ozvali, potvrdili moji domněnku a uvedli, že píší účtů víc. Tři, sedm, osm a tak podobně. Našel se i člověk, který přiznal, že má účet jenom jeden. I tací se najdou. Na základě výše uvedených zjištění a poznání nelze než vyřknout dost ostrý ortel – česky píšících aktivních lidí nejsou na Twitteru desetitisíce, ale dost možná jenom tisíce. Ale co, hlavně, že ta naše česká twittersféra roste, mohutní, krásní a skvěle prosperuje. Pokud i vy Twitter používáte, máte followery a občas něco napíšete, můžete být často zklamáni špatnou, často nulovou odezvou. Není se co divit, když vezmete v potaz všechny vyjmenované problémy toho našeho českého Twitteru.

Já osobně jsem velkým příznivcem a propagátorem Twitteru, ovšem i dost kritickým a doufejme i nezaslepeným. I když jsem před pár roky odhadoval, že Twitter u nás poroste rozhodně rychleji, nejsem tak úplně nespokojen. Mohlo by být i hůř. V případě toho nejhoršího scénáře, který bych si byl schopen představit, by to vypadalo následovně. Český Twitter by psalo dvacet lidí, celkem by bylo k nalezení asi sto aktivních nerobotických a nespamujících účtů. Některé z nich by byly falešné, jiné firemní. Takže buďme rádi za to, co máme. Závěrem si dovolím odhadnout aktuální počet českých aktivních uživatelů Twitteru. 8956.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).