Hlavní navigace

Kolik lidí vlastně píše český Twitter?

Také s radostí sledujete, jak nám ten český Twitter roste? Desetitisíce účtů ale rozhodně neznamenají desetitisíce aktivních uživatelů. Kolik lidí tedy tvoří český obsah na Twitteru?
Jan Handl
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Na úvod by se asi slušelo prohlásit, že tento text by měli čtenáři brát s troškou nadsázky. Kdyby to náhodou někdo nepoznal a chtěl si v diskuzi stěžovat na moje duševní zdraví. Moje hypotéza se opírá pouze o nepodložené dohady, odhady a spekulace. Všichni se zájmem sledujeme, jak krásně roste počet českých nebo československých účtů na Twitteru. Klábosení prezentuje hezký graf, ukazující, že se pomalu ale jistě blížíme k osmdesáti tisícům českých a slovenských účtů.

Vývoj počtu uživatelů - Klábosení

Jsem docela pesimista, tedy alespoň co se počtu českých uživatelů Twitteru týče. Těch několik desítek tisíc účtů je hodně nadsazených, a to hned z několika důvodů. Jednak tu máme dost účtů zaměřených na spamování, a za těmi logicky nemůžeme vidět někoho, kdo může být označován za českého uživatele Twitteru. Těchto případů naštěstí zatím není moc. Potom jsou tu účty, které byly založeny a ihned zemřely, tedy přesněji řečeno byly svými zakladateli opuštěny. Je ten, kdo založil účet a vyprodukoval 0–5 tweetů, vůbec uživatelem Twitteru?

Třetím důvodem, proč je podle mého názoru číslo počtu uživatelů silně nadsazené, je fakt, že mnoho z nás, uživatelů Twitteru, spravuje více účtů. Nedalo mi to, a zeptal jsem se svých followerů. Kupodivu mi několik z nich odpovědělo, což kromě jiného dokazuje, že pár reálných, reagujících a česky píšících uživatelů opravdu existuje. Uff.

Koronakrize MM tip

Twitter screenshot

Ti, kteří se ozvali, potvrdili moji domněnku a uvedli, že píší účtů víc. Tři, sedm, osm a tak podobně. Našel se i člověk, který přiznal, že má účet jenom jeden. I tací se najdou. Na základě výše uvedených zjištění a poznání nelze než vyřknout dost ostrý ortel – česky píšících aktivních lidí nejsou na Twitteru desetitisíce, ale dost možná jenom tisíce. Ale co, hlavně, že ta naše česká twittersféra roste, mohutní, krásní a skvěle prosperuje. Pokud i vy Twitter používáte, máte followery a občas něco napíšete, můžete být často zklamáni špatnou, často nulovou odezvou. Není se co divit, když vezmete v potaz všechny vyjmenované problémy toho našeho českého Twitteru.

Já osobně jsem velkým příznivcem a propagátorem Twitteru, ovšem i dost kritickým a doufejme i nezaslepeným. I když jsem před pár roky odhadoval, že Twitter u nás poroste rozhodně rychleji, nejsem tak úplně nespokojen. Mohlo by být i hůř. V případě toho nejhoršího scénáře, který bych si byl schopen představit, by to vypadalo následovně. Český Twitter by psalo dvacet lidí, celkem by bylo k nalezení asi sto aktivních nerobotických a nespamujících účtů. Některé z nich by byly falešné, jiné firemní. Takže buďme rádi za to, co máme. Závěrem si dovolím odhadnout aktuální počet českých aktivních uživatelů Twitteru. 8956.