Hlavní navigace

Kolik vydělává placený obsah na Slovensku? Piano se brání odhadům blogera

16. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jak je na Slovensku úspěšný projekt Piano, který se snaží být průkopníkem placeného obsahu? Slovenský bloger odhaduje, že osm zapojených médií získalo jen několik tisíc platících uživatelů a v přepočtu statisíce korun měsíčně. Zástupci Piano Média ale tvrdí: skutečná čísla jsou několikanásobně vyšší.

Kolektivní systém placeného obsahu Piano byl na sousedním Slovensku spuštěn loni v květnu a jeho tvůrci zatím moc čísel nezveřejnili. Bloger Rastislav Kuciak teď odhadl, že Piano v loňském roce na Slovensku využívalo za posledních sedm měsíců 3800 uživatelů měsíčně. Podkladem mu byla první účetní uzávěrka, kterou Piano Media zveřejnila a která je uložena u Okresního soudu v Bratislavě.

Kuciak podle ní odhadl, že v loňském roce bylo zaplaceno na Pianu celkem 43 tisíc měsíčních předplatných. Jelikož systém v loňském roce fungoval 8 měsíců, připadlo by na jeden měsíc 5400 předplatitelů. První měsíc ale zřejmě služba získala podstatně více předplatitelů (za první měsíc hlásila firma tržby ve výši 40 tisíc eur), v dalších měsících tak počet předplatitelů mohl podle Kuciaka klesnout až na 3800 platících uživatelů za měsíc.

Čísla za Slovensko zveřejníme v září

Piano Media čísla o počtech předplatitelů nezveřejňuje. Šéf firmy Tomáš Bella v minulosti mlčení zdůvodňoval tím, že si zveřejnění podrobnějších údajů o počtu platících čtenářů nepřejí sami vydavatelé. Podle Belly mělo Piano loni na Slovensku více platících uživatelů, než odhadl Kuciak.

Viaceré závery, ktoré sa z uzávierky bez znalosti štruktúry platieb vyvodzujú, nie sú úplne správne; počet užívateľov je napríklad v súčasnosti niekoľkonásobne vyšší, ako sa uvádza v texte, uvedl bez upřesnění počtu platících uživatelů Bella.

Své mlčení by mohl prolomit už za několik týdnů. V rozhovoru pro Žive.sk totiž Bella na konci července uvedl, že firma čísla o počtech předplatitelů na Slovensku zveřejní po spuštění služby v sousedním Polsku. Na tamní trh plánuje vstoupit v září.

Systém na svých webových stránkách nasadí celkem sedm polských vydavatelství, které vydávají 27 celostátních a regionálních novin a 14 magazínů. Prostřednictvím Piana zpoplatní část obsahu i polský veřejnoprávní rozhlas. Za přístup k 42 webovým stránkám zaplatí Poláci 19,90 zlotých (4,70 eur) za měsíc. Slováci platí za přístup k prémiovému obsahu 3,90 eur měsíčně (původně platili 2,90 eur).

Na začátku letošního roku přitom začal kolektivní systém placeného obsahu fungovat také ve Slovinsku. Z devíti slovinských deníků, které zároveň provozují zpravodajské weby, se jich do systému Piano zapojilo osm. Za měsíční předplatné platí Slovinci 4,89 eur.

Ztráta je menší, než jsme plánovali

Jen za první měsíc od spuštění Piana na Slovensku hlásila firma tržby 40 tisíc eur. Podle účetní uzávěrky za loňský rok zaznamenala tržby ve výši 103 998 eur, přičemž za stejné účetní období vykázala ztrátu ve výši 222 048 eur. Podle Belly jde ale o lepší hospodářský výsledek, než firma plánovala.

Strata Piana za rok 2011 bola nižšia ako plánovaná, Piano nevyčerpalo v minulom roku celú prvú investíciu 300 tisíc eur od Monogramu, časť sa presunula do roku 2012, a v tomto roku  získalo ďalšiu investíciu 2 milióny eur od investičného fondu 3TS, připomněl Bella peníze, které do projektu vložil 3TS Capital Partners prostřednictvím svého investičního fondu Technology in Central and Eastern Europe Fund S.C.A. SICAR, podporovaného hlavně společností Cisco. Milionovou investici chce Piano Media použít na expanzi na další trhy. Ve hře jsou tři země z regionu střední Evropy, jedna země z východní Evropy a nakonec stát mimo Evropu. 

Nová investícia zas predstavuje ďalší krok pre Piano, ktorý umožní rýchlejšie rozširovanie do nových krajín, najímanie nových ľudí, rozbehnutie marketingových aktivít, rozširovanie predajných kanálov, zlepšenie marketingu a ďalší rozvoj nášho softvéru, uvedl v dubnu Bella. 

Pokud by firma do loňských tržeb započítávala celé předplatné, které uživatelé za přístup k uzamčenému obsahu, získala by média zapojená do systému loni za osm měsíců 72 799 eur. Měsíčně by si tak osm médií, která využívají Piano, přišlo dohromady pouze na 9100 eur. Piano totiž rozděluje mezi zapojená média 70 procent z vybraného předplatného. Tomáš Bella na Facebooku ale bez bližšího upřesnění uvedl, že ani tento údaj neodpovídá realitě.

Na jaře přibudou další slovenská média

Po expanzi do Slovinska a Polska se firma chce opět více soustředit na slovenský trh. Na příští jaro tam chystá změny ve struktuře služeb a současně by se do systému zapojit další slovenská média.

V súčasnosti je väčšina našich aktivít sústredená na zahraničnú expanziu, ale slovenské aktivity sa nebudú nijako utlmovať, naopak, rokujeme s ďalšími médiami a v priebehu jesene očakávame vstup ďalších médií do systému a takisto pridanie nového obsahu zo strany existujúcich médií, nastínil plány na slovenském trhu Bella.

Jak úspěšný je ve skutečnosti kolektivní systém placeného obsahu Piano není vzhledem k tomu, že jeho provozovatel nechce zatím zveřejňovat konkrétní údaje o počtech uživatelů, možné říci . Když se ale letos v červenci redaktor Žive.sk Filip Hanker zeptal Belly, jak spolupráci s Pianem hodnotí menší média, dostalo se mu této odpovědi.

Cloud23

Povedal by som skôr, že ešte stále je väčšina z nich vo fáze očakávania. Teda chcú vidieť, či máme nejakú predstavu o budúcnosti systému a ako sa tam dostaneme. Určite žiadne médium nie je vo fáze, že by chcelo z Piana vystúpiť, uvedl Bella. 

Mnohem důležitější než na slovenském bude pro systém Piano důležitý úspěch na polském trhu, který je z pohledu počtu internetových uživatelů několikanásobně větší.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).