Hlavní navigace

Komerční rádia naléhají na poslance, ať rychle přijmou jejich diginovelu

17. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
17. 12. 2008

Majitelé tuzemských komerčních rádií, sdružení do Asociace provozovovatelů soukromého vysílání (APSV), apelují v dopise poslancům dolní komory parlamentu, aby urychleně přijali novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která řeší přechod ze zemského analogového na zemské digitální rozhlasové vysílání. Návrh novely se „zaseknul“ při projednávání v kulturním výboru sněmovny a na řadu by měl přijít zase koncem ledna.

APSV si zároveň v dopise stěžuje na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která podle asociace situaci s přechodem na digitální rozhlasové vysílání komplikuje. Předseda RRTV Václav Žák v nedávném rozhovoru pro server DigiZone.cz řekl, že si novelu o digitalizaci rozhlasu představoval jinak. Obávám se, že návrh, který přišel do parlamentu, je velmi, velmi nedokonalý – když mám být zdvořilý a zdrženlivý. Patřičně to posoudila nejen RRTV, ale Legislativní rada vlády, uvedl.

Komerční rádia se naopak domnívají, že jejich návrh povede ke stabilizaci rozhlasového trhu. Upozorňují, že všem provozovatelům postupně vyprší již jednou prodloužené licence pro analogové vysílání a po parlamentu chtějí, aby jim novelou tyto licence dočasně prodloužil do roku 2020, kdy by došlo k vypnutí rozhlasového vysílání v FM pásmu.

Tipy C

V diskusi se zákonodárci mediální komise, která trvá téměř rok, vznikl návrh právní normy, který udržuje křehký konsensus. Neopatrným odstraněním některých ustanovení nebo doplněním, které by znamenalo nevyváženost, by tento konsensus pochopitelně zmizel a došlo by k úplné destabilizaci rozhlasového trhu, píše APSV v dopise, který poskytla agentuře ČTK. Pod výzvou je podepsaný například prezident české pobočky francouzského mediálního domu Lagardere Michel Fleischmann, Jiří Hrabák za společnost Londa provozující Rádio Impuls, Daniel Sedláček za Media Bohemia, Radek Vaškovič za Radio Investments a Michal Zelenka za APSV.

DigiZone.cz připravuje na toto téma rozhovor s prezidentem APSV Michalem Zelenkou

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).