Hlavní navigace

Komerční verze „televize v kapse“ už letos? Omyl.

31. 1. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Mobilní operátor T-Mobile stále věří, že se mu ještě v letošním roce podaří nabídnout komerční podobu služby „televize v kapse“, tedy zemské digitální televizní vysílání ve formátu DVB-H pro mobilní telefony. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) sice minulý týden vypsala licenční řízení na provozování DVB-H v Praze, povolení je ale termínované do konce letošního května a podle předsedy rady Václava Žáka není vůbec jisté, zda ho někdo získá. Tendr je čistě účelový.

Soutěž šitá na míru T-Mobile?

Licenční řízení na provozování digitální televize pro mobilní telefony vypsala RRTV minulou středu. Zájemci se mohou hlásit do 26. února 16 hodin odpoledne. Radní ale licenci omezili jak územním rozsahem vysílání, tak dobou její platnosti. Vítěz tendru bude moci vysílat pouze v Praze ze strahovského vysílače na kanálu 29, který už loni pro testy DVB-H využíval mobilní operátor T-Mobile a jeho menšinový akcionář, společnost Radiokomunikace. Platnost licence je navíc časově omezena na pouhé tři měsíce, respektive do 31. května 2007. Dá se tedy říci, že vítězný operátor nebude moci nabídnout komerční vysílání, ale provede další test mobilní televize.

Server DigiZone.cz oslovil všechny tři mobilní operátory v České republice s otázkou, zda se licenčního řízení zúčastní. Kladně odpověděl pouze T-Mobile. Jde o oficiální vyhlášení řízení dle naší žádosti z prosince 2006. Jde o jasnou demonstraci toho, že by se našly technické prostředky pro digitální vysílání (viz použití kanálu 29), je tu i vůle regulačních orgánů digitální vysílání povolit (a to jak ČTÚ, tak RRTV) a zájem vysílat, což potvrzuje přihláška T-Mobile do výběrového řízení, konstatovala mluvčí společnosti Martina Kemrová. DVB-H ale podle ní doplácí na nepřiměřenou regulaci stanovenou mediálním zákonem: My však pevně věříme, že další vývoj bude pozitivní, a že T-Mobile bude moci „televizi v kapse“ nabídnout ještě letos.

Tak trochu nelegální vysílání

DVB-H mobil

Co míní Kemrová onou „nepřiměřenou regulací stanovenou mediálním zákonem“? Novela vysílacího zákona z loňského roku zakazuje křížení vlastnictví mezi provozovateli vysílacích sítí a provozovateli programů (i s registrací pro převzaté vysílání), které v nich vysílají. V případě T-Mobilu by tedy operátor nemohl nabízet mobilní digitální televizi v multiplexu, jehož signál by šířily Radiokomunikace, protože ty jsou jeho akcionářem. Stejně by na tom byla i Telefónica O2 v případě, že by získala od ČTÚ povolení pro provozování multiplexu DVB-H a zároveň by v něm chtěla tuto službu nabízet jako mobilní operátor. Vzhledem k tomu, že ČTÚ chce vyčlenit pro DVB-H zatím jen jedinou síť, o jejíž datový tok by se podělili všichni tři operátoři včetně Vodafonu, provozovatelem takového multiplexu by nemohly být Radiokomunikace ani Telefónica O2. Jiné společnosti ale DVB-H v České republice netestovaly, a nemají tudíž s tímto typem vysílání zkušenosti.

I loňské experimentální vysílání „televize v kapse“ na území hlavního města Prahy bylo vlastně tak trochu nelegální, protože při něm došlo právě ke křížení vlastnictví mezi operátorem sítě a provozovatelem služby. Startu komerčního provozu DVB-H navíc brání i další ustanovení zákona, podle kterého není možné přes pozemní vysílače šířit převzaté televizní programy. Operátoři ale chtějí zákazníkům nabídnout všechny české televizní stanice i některé kabelové kanály. T-Mobile takto loni testoval mobilní vysílání programů ČT 24, Prima, EuroNews, Óčko, FilmBox, National Geographic, Top TV, Jetix či Playboy TV. Umožnit by jim to měla „mininovela“ vysílacího zákona od ministerstva kultury, která má také zrušit ustanovení o křížení vlastnictví.

DVB-H Praha pokrytí

ČTÚ vychází operátorům vstříc

Samsung DVB-H

T-Mobile, Telefónica O2 i Vodafone loni získali na svoji stranu telekomunikační úřad, který pro ně na jaře uspořádal dva workshopy na téma DVB-H. Po celý minulý rok aktivně komunikoval s mobilním operátory a dožadoval se podkladů pro své rozhodování, líčí mluvčí T-Mobilu Martina Kernová. Veškerá snaha ale ztroskotala na neúprosné legislativě. Když ČTÚ na podzim zveřejnil přepracovaný návrh Technického plánu přechodu na zemské digitální vysílání (TPP), problematiku DVB-H z něj úplně vypustil. Na námitky operátorů pak odpověděl, že mobilní digitální televizi bude řešit separátně. Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák navíc dodal, že bez vypínání analogových televizních kmitočtů není možné sestavit celostátní síť pro DVB-H.

Operátoři se ale nenechali odbýt a požádali ČTÚ o kmitočtový příděl alespoň pro největší česká města. Takový multiplex by podle Dvořáka bylo možné sestavit a úřad slíbil, že na jeho provozovatele letos vypíše výběrové řízení. Na jaře 2006 pak RRTV a ČTÚ udělili T-Mobilu a Radiokomunikacím krátkodobé licence pro experimentální vysílání DVB-H v Praze. Týdenní test proběhl v červnu, pilotní vysílání od konce října do poloviny prosince. Operátoři mezitím pokračovali ve snaze získat povolení i technické prostředky pro komerční vysílání. Máte pravdu, ČTÚ ke konci minulého roku definoval nový multiplex pro mobilní televizi a ani nepopíráme, že jsme o toto rozhodnutí velmi usilovali. Je však třeba zdůraznit, že rozhodně vztah mobilních operátorů a ČTÚ se nedá definovat jako „nátlak“ – sám ČTÚ postupuje velmi iniciativně, říká mluvčí T-Mobilu.

Nakonec je všechno jinak

Václav Žák

Iniciativně vypadá i vyhlášení licenčního řízení pro letošní krátkodobé vysílání DVB-H v Praze. Ve skutečnosti v něm ale zřejmě nikdo nezvítězí. Alespoň to tvrdí předseda RRTV Václav Žák: Licenční řízení zřejmě skončí tak, že žádosti všech zájemců zamítneme. Proč? Protože tu existují ustanovení vysílacího zákona, která nám udělení takové licence znemožňují. Ale to mobilní operátoři moc dobře vědí. Jejich snaha o vypsání licenčního řízení má jiný důvod. Zařídili si všechny podklady, zajistili vysílací síť a když jim neudělíme licenci pro obsah, budou se moci obrátit na soud. Ten se pak bude muset zabývat spornými a nešťastnými formulacemi v zákoně, vysvětluje Žák.

ICTZ23

Jeho slova nepřímo potvrzují i mluvčí T-Mobilu a Vodafonu. Martina Kernová například nedokáže definovat připravovanou programovou nabídku DVB-H od T-Mobilu, i když v případě získání licence by ji firma musela spustit už za měsíc. Mluvčí Vodafonu Jakub Hrabovský zase říká, že nejmenší tuzemský operátor se licenčního řízení vůbec nezúčastní: Společně s ostatními mobilními operátory se v rámci Asociace provozovatelů mobilních sítí podílíme na projektu společného testování technologie DVB-H za účelem jejího budoucího možného nasazení v České republice. V současné době však Vodafone CZ nepřipravuje vlastní programovou nabídku pro toto dočasné vysílání, protože této části se náš aktuální projekt netýká.

Snad tedy T-Mobile uspěje: ať už lobingem za změny v mininovele vysílacího zákona nebo v soudním řízení s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání – byť s takovou žalobou nemůže nikdy vyhrát.

Podaří se ještě letos spustit komerční vysílání DVB-H?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.