Hlavní navigace

Kompletní přehled televizorů podporujících příjem ve 4K na našem trhu

16. 1. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: LG
Přinášíme vám aktuální přehled televizorů na českém trhu, které zvládají příjem televizního vysílání v rozlišení Ultra HD a kompresi H.265/HEVC. AKTUALIZOVÁNO

AKTUALIZOVÁNO: LG změnilo své prohlášení ohledně příjmu televizního Ultra HD signálu s kodekem H.265/HEVC (viz níže).

A hned úvodem je třeba říci, že vždy jde o příjem přes oba tunery, tedy DVB-T2 a DVB-S2. Vždy tedy máme na mysli televizní příjem (satelitní i pozemní) využívající kódování H.265/HEVC, protože UHD může být šířeno i jinak, resp. spíše jinak šířeno v loňském roce i bylo. Jasně je to vidět u Philipsu, který na dotaz odpověděl, cituji: „Všechny (naše) UHD televizory umí přijímat 4K vysílání. Ovšem s podmínkou, že není kódováno H.265. Podle dostupných informací pouze nové testovací vysílání ze satelitu je s H.265, loňské testy byly v H.264.“

Mimochodem nechci plašit, ale i na tomto serveru jste mohli číst (viz zde), že „Podpora formátu VP9, který je taktéž součástí nových produktů Sony, je pro změnu dobrou zprávou pro majitele televizorů, kteří si budou chtít přehrávat Ultra HD obsah z videoserveru YouTube.“

Osobně zavedení kodeku VP9 do televizorů Sony za dobrou zprávu nepovažuji. Skutečný UHD obsah z Youtube si dnes u nás přehraje kdo? Kdo má dnes tak silnou linku, aby zvládla ty desítky megabajtů (hovoří se o 30, 35), které je zapotřebí za sekundu přenést? Mimochodem Netflix jako naprosté minimum pro přenos 4K uvádí 25 Mb/s! Vraťme se ale k VP9…

Tento Googlem propagovaný kodek se totiž nejspíše bude snažit zamíchat kartami i u televizního příjmu v rozlišení Ultra HD, a to také není příliš dobrá zpráva.

Jak vidíte, neustále se něco děje! Po H.264, kteří tady někteří měli za základ, bez kterého nemá smysl televizor kupovat, tu máme H.265, a po něm…

Jak výstižně nazvat tuner podporující TV příjem ve 4K s kodeky H.265/HEVC?

Pojal jsem to v recenzi televizoru Samsung UE55HU7100UXXH poněkud familiérně a hlavně tak, aby to pochopili i běžní čtenáři, kteří televizory příliš nesledují. A sklidil jsem od některých z vás kritiku. Pokud tedy máte nějaký nápad, jak tuner s takovouto schopností pojmenovat bez složitého opisovaní faktů, sem s ním. (Nechci zabředávat do obsahu čipových sad, ale prý může být podpora H.265/HEVC přímo součástí sady tuneru nebo také nemusí.)

Dovoluji si rovněž podotknout, že pojmenování zatím neřeší ani Samsung, který má v Evropě v prodeji takovýchto televizorů s přehledem nejvíce a který je na marketingová pojmenování vyslovený machr. Vezměte si třeba „LED TV…“

Jak vidíte, na vaše nápady se netěším jen já.

P. S. Označení „4K s H.265“, které jsem také zaslechl, rovněž nemusí být správné, protože neříká, že televizor opravdu podporuje H.265/HEVC i pro příjem z tuneru. 

Jak jsme na tom?

Momentálně jsou „4K tunery…“ To bych si ale zase naběhl, takže jinak: Momentálně jsou televizory s tunery DVB-T2, DVB-S2 podporující televizní příjem s kodeky H.265, resp. HEVC, u nás ke koupi v mnoha variantách. Až mě překvapilo, kolik jich vlastně je, i když se nakonec ukázalo, že jde pouze o dvě značky – o Panasonic a především Samsung. Ten mi na můj dotaz dal natolik šokující odpověď, že jsem se o ní musel ještě jednou ubezpečit – „všechny naše UHD TV to zvládají“.

Kontaktoval jsem také Sharp a Sony, ale bohužel ani jedna firma neodpověděla.

Celkově vzato jde z valné části o velké úhlopříčky nad 50 palců (127 cm) i když u Samsungu najdete jeden model se 40ʺ, tedy 102 cm. Jak jsou situovány cenově, je dobře vidět z tabulky. Nicméně je zřejmé, že většina patří k těm vybavenějším nebo nejvybavenějším přístrojům.

Nevím zda vůbec něco bude vidět, ale takto demonstrovalo LG výhody kodeku H.265 na podzimním veletrhu IFA v Berlíně.
Autor: LG

Nevím zda vůbec něco bude vidět, ale takto demonstrovalo LG výhody kodeku H.265 na podzimním veletrhu IFA v Berlíně.

LG: zatím pro ČR nikoli, ale po aktualizaci už prý ano!

Hodně zajímavá zpráva dorazila z LG, ale ty z vás, kteří si dělali naděje, musím zklamat! Věc se má zatím tak, že pro modely prodávané na českém trhu není podpora H.265/HEVC pro tunery DVB-T2, případně DVB-S2, k dispozici.

Aby to bylo zcela jasné: momentálně není na českém trhu jediný Ultra HD televizor LG, který by ji zvládal.

Přijde ale aktualizace firmwaru (zatím je v jednání a nelze prý odhadnout ani přibližný datum) a po ní by televizory, od řady UB850 výše, měly podporu na DVB-T2/S2 nabídnout.

Jednoduše řečeno: televizory mají televizní 4K příjem zabudovaný, ale není zpřístupněný. To zajistí až nová verze firmwaru.

V praxi má jít o následující řady Ultra HD televizorů:

  • LCD: UB850, UB950, UC970, UB980, UC9V (pouze na objednávku)
  • OLED: EC970, EC980

Všechny Ultra HD modely od UB800 výše pak mají podporu H.265/HEVC pro rozhraní USB 3.0 a síťové rozhraní (Ethernet LAN, bezdrát) zabudovánu už teď a je prý plně k dispozici. A je samozřejmě i v televizorech OLED.

Opravené vyjádření LG

V pozemním vysílání není momentálně signál 4K H265/HEVC pro ČR dostupný (pracuje se na vyzkoušení streamu od ČRa) a zatím vše funguje pouze pro Francii a Německo. 

U satelitního vysílání je však signál 4K H265/HEVC pro výše uvedené televizory dostupný bez ohledu na nastavení země.

Na piedestalu stojí u Panasoniku 4K model TX-85X940 nabízený v jediné úhlopříčce 216 cm (85") za 369.990 Kč. I zde je podpora kodeku H.265/HEVC maximální možná.
Autor: Panasonic

Na piedestalu stojí u Panasoniku 4K model TX-85X940 nabízený v jediné úhlopříčce 216 cm (85") za 369.990 Kč. I zde je podpora kodeku H.265/HEVC maximální možná.

Panasonic: ano, ale zatím jen dvě vrcholové řady

Tady jsme skutečně na naprostém vrcholu, a tak není divu, že je podpora kodeku H.265/HEVC úplná, tj. televizor zvládá zpracovat 4K signál ze všech vstupů, ať už jde o tunerovou část (DVB-T2/S2), síťovou část (LAN, tj. i internet) či USB 3.0.

Řada AX900 je zastoupena dvěma úhlopříčkami – 55ʺ (140 cm) a 65ʺ (165 cm), jejichž bližší parametry vidíte v tabulce. Původně oznámených 216 cm, tj. 85ʺ, u nás nakonec uvedeno nebylo.

Jde o řadu vrcholovou, čemuž samozřejmě odpovídá i výbava, a platí to i o druhé řadě – X940. Ta je taktéž naprostým vrcholem a rovněž má například certifikaci THX, i když oproti AX900 používá jiný panel (obrazovku). K dispozici je v jediné, podstatně větší úhlopříčce (216 cm – 85ʺ) a pracuje s podsvícením v rámu (Edge LED), nikoli s podsvícením plošným.

Philips: zatím nic, ale…

Podle vyjádření firmy u modelů sezóny 2014/15 není 4K příjem s kódováním H.265/HEVC podporován, což bylo řečeno už v úvodu.

Televizory z připravovaných řad 2015/16, které budou mít v názvu označení „T“ nebo „S“, už příjem na tunerech DVB-T2, resp. DVB-S2, mít budou. Všechny, resp. valná většina z nich, by pak měly být postavené na operačním systému Android TV, o čemž už byla na digizone.cz řeč.

Televizní příjem v rozlišení Ultra HD si už nyní můžete vychutnat u 15televizorů Samsung prodávaných na českém trhu.
Autor: Samsung

Televizní příjem v rozlišení Ultra HD si už nyní můžete vychutnat u 15 televizorů Samsung prodávaných na českém trhu.

Samsung: podpora s přehledem největší a dokonce…

Televizorů je plných pět řad a podpora H.265/HEVC je u nich – podle údajů výrobce – opravdu kompletní, tedy včetně DVB-T2/S2, USB 3.0 i příjmu přes rozhraní síťové, tedy Ethernet (LAN) a bezdrát.

O které řady, resp. přístroje jde, vidíte v tabulce a k výše uvedeným pěti běžným řadám je třeba ještě přičíst věcičku za bratru milion (stovka sem, stovka tam) zvanou 85S9 nebo také jen S9.

Jeden model Samsungu jsme dokonce i testovali, abychom si ověřili příjem česko-slovenského vysílání v rozlišení UHD přes jeden ze satelitů Astra (UE55HU7100UXXH – viz test zde).

Content First 2022_tip temata

Při testu se ukázalo, že v některých chvílích televizor nemusí úplně stíhat dekódovat vysílání v H.265/HEVC a že se tak hardwarová aktualizace v podobě modulu zvaného Evolution Kit (teď se mu říká One Connect) může hodit i zde.

KE STAŽENÍ: UHD TV s příjmem ve 4K – tabulka

Anketa

Už jste viděli video či TV vysílání v Ultra HD?