Hlavní navigace

Komu prospějí nové domény?

10. 6. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V nejbližších měsících nás čekají dvě novinky v obchodu s internetovými doménami. Tou první je zavedení dalších generických domén nejvyšší úrovně. Druhou novinkou bude možnost registrace domén se znaky s diakritikou v doméně .cz. Jsou to pozitivní změny, nebo budou mít tyto kroky negativní dopad?

Pokud na Lupě pravidelně sledujete Zprávičky, určitě vám na konci března neunikla zvěst o tom, že ICANN přijala žádosti o zřízení devíti nových generických domén nejvyšší úrovně (gTLD). Nejstarší gTLD představovalo osmero domén:

 • .arpa – doména „Address and Routing Parameter Area“ je vyčleněná pro potřeby infrastruktury Internetu (např. in-addr.arpa, ip6.arpa a pod.),
 • .com – původně vyčleněná pro komerční subjekty na Internetu,
 • .net – původně vyčleněná pro poskytovatele služeb na Internetu,
 • .org – původně vyčleněná pro nekomerční komunity na Internetu,
 • .gov – doména pro americkou státní správu,
 • .mil – doména určená americkým ozbrojeným složkám,
 • .edu – doména pro vzdělávací instituce akreditované v USA,
 • .int – doména pro instituce vzniklé na základě mezinárodních dohod (např. eu.int).

Rozdělení těchto domén je poměrně přehledné. Domény .com, .net a .org jsou běžně známé. Uživatelé Internetu obvykle už neumějí rozlišit jejich původní význam a v České republice je mají spojené s firmami a organizacemi působícími mezinárodně. Americké domény .gov, .mil a .edu jsou dobře rozpoznatelné, a tak většině uživatelů zůstávají neznámé pouze domény .arpa a .int, s nimiž nepřicházejí téměř do styku.

Před třemi lety pod doznívajícím dojmem z bubliny internetového boomu ICANN souhlasila se zavedením dalších sedmi generických domén. Původním cílem bylo zabránit vyčerpání současné kapacity generických domén .com, .net a .org; rozšíření počtu generických domén vyčleněných pro určitý typ organizací pro snazší rozlišování subjektů v Internetu a zpřístupnění doménových jmen soukromým osobám.

Generické domény zavedené v roce 2001 a 2002:

 • .aero – doména určená leteckým společnostem,
 • .biz – doména pro obchodní společnosti,
 • .coop – doména pro „družstevní“ organizace,
 • .info – obecná doména pro poskytování informačních služeb,
 • .museum – doména pro muzea,
 • .name – doména určená jednotlivcům,
 • .pro – doména určená pro „prověřené profesionály“.

Už v době, kdy byly nové gTLD uváděny do provozu, bylo jasné, že zájem o ně nebude valný. Pokud se dnes podíváte na zprávu o počtech registrací v gTLD [PDF, cca 700 kB], zjistíte, že počet domén registrovaných v nových gTLD se mezi lety 2001 a 2003 téměř nemění. Naopak roste doména .com, jejíž prostor měl být údajně vyčerpaný. Po roce 2001 se dokonce počet domén .com snížil.

Počet domén registrovaných v gTLD .net a .org je mnohem nižší než u domény .com. Počet domén .net od roku 2000 klesal a teprve v roce 2003 začal opět růst. Podobně kolísá i počet domén v gTLD .org. Přestože celkový počet registrovaných domén ve všech gTLD a ccTLD (country-code TLD) od roku 2000 stále roste, velký podíl na růstu mají především ccTLD. Těch je ovšem v celkovém součtu stále méně než domén v gTLD .com. Velké růstové skoky nastaly v roce 2001 (téměř 10 milionů nových domén) a 2003 (přes 10 milionů nových domén). Z nových gTLD se popularitě těší pouze doména .info. Počet domén registrovaných v doméně .info je nyní srovnatelný s počtem domén .org v roce 2000.

Nově navržené domény od března 2004:

 • .asia – doména má sloužit asijské a tichooceánské komunitě,
 • .cat – doména je navržena pro využití katalánskou komunitou,
 • .jobs – doména má být určena společnostem z oboru lidských zdrojů,
 • .mail – doména zamýšlená pro bezspamové emailové adresy,
 • .mobi – doména pro obsah, služby a společnosti související s mobilními komunikacemi,
 • .post – doména určená poštovní službám v kyberprostoru,
 • .tel – doména převádějící telefonní čísla na IP adresy,
 • .travel – doména věnovaná cestovnímu odvětví,
 • .xxx – doména pro obsah a služby pro dospělé

V březnu způsobil otec webu Tim Berners-Lee pozdvižení, když se hlasitě postavil proti některým novým gTLD. V žaludku mu leží doména .mobi, která si podle něho nezaslouží existovat, protože narušuje architekturu odkazů a útočí na univerzalitu webu. Hlavní důvod je asi ten, že se těžko dá říci, co je a co není mobilní obsah. Webové stránky se dají běžně otvírat na mobilních zařízeních. Pokud by měly nové domény sloužit novým protokolům, pak je tu doména podružná, protože rozličné přístupy k obsahu se definují použitým schématem (http, ftp, mailto, go, …). Domény .mail a .post jsou určeny poštovním službám, což je také omezení využití. Doména .tel v podstatě konkuruje doméně .arpa, kde by mohla vzniknout překladová doména .tel.arpa jako obdoba pro in-addr.arpa. Krom toho Internet nerozlišuje domény podle koncového zařízení.

Bernersova-Leeova kritika se také opírá do nepotřebnosti nových domén. Berners-Lee argumentuje tím, že domény .biz a .info registrují především subjekty, jež již drží doménu .com, aby ochránily své obchodní značky a vyhnuly se nechtěné záměně s jinými subjekty. Z takového důvodu pak hrozí, že si tyto subjekty budou muset přikoupit i domény .asia, .mail a .mobi. Pro nově vznikající subjekty a subjekty, které generickou doménu zatím nedrží, nebyl vznik nových gTLD impulsem k registraci. Naopak doména .com dále roste.

BRANDstorming tip2

Bernersovy-Leeovy výtky k neférovosti zakládání z povahy duplicitních gTLD (nebo vy chápete rozdíl mezi .com, .net, .biz, .info…?) můžeme uplatnit také na připravované zavedení diakritiky k ASCII-doménám v ccTLD cz. Správce české domény CZ.NIC připravuje domény s diakritickými znaky na začátek příštího roku. A přestože se dá očekávat, že stávající držitelé domén dostanou předkupní právo, představuje v podstatě nucená registrace nových domén jen zbytečné zvýšení výdajů.

Doména .cz jako taková přijde na málo peněz, přestože je několikrát dražší než registrace ve většině gTLD. Přesto může především pro drobné živnostníky představovat jakousi formu výpalného ze strany CZ.NIC. Nejférovější postup by měl být takový, že by všechny variantní domény s diakritikou byly poskytnuty současným držitelům ASCII-domén bezplatně. Ostatně za cenu 600 korun ročně by to neměl být přemrštěný požadavek.

Považujete zavedení diakritiky a nových gTLD za užitečné?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).