Hlavní navigace

Konec dobrý, všechno dobré? Rozhlas povede „muž z lidu“ René Zavoral

23. 1. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Český rozhlas povede člověk, který jeho prostředí dobře zná, protože zde působí už nějakých patnáct let. A to je bezpochyby dobrá zpráva.

Generálním ředitelem Rozhlasu René Zavoral

Český rozhlas má nového generálního ředitele a alespoň podle očekávání nezainteresované veřejností se jí stal René Zavoral, byť podle informací z kuloárů byly vyvíjeny tu menší, tu větší tlaky, aby funkci nedostal. Výběr byl rychlý a jednoznačný (sedm hlasů z devíti). Po pouhých čtyřech hodinách, z nichž drtivou většinu času zabraly proslovy pěti uchazečů (po patnácti minutách), odpovědi na otázky Rady ČRo (dtto) a také nějaké ty přestávky, bylo po všem.

Následně proběhla pouze první volba mající dvě kola a hned v druhém jsme se dočkali výsledku. Podle očekávání zasvěcených (jak jsem koupil, tak prodávám) byl zvolen René Zavoral, který v ČRo pracuje od roku 2001, s přestávkou 2005–2006, kdy pracoval v Komerční bance. Od roku 2013 je náměstkem generálního ředitele ČRo pro program a vysílání. Radní se tak jednoznačně přiklonili na stranu uchazeče „zevnitř“ této veřejnoprávní instituce, i když někteří kandidáti zdůrazňovali, že právě oni mají výhodu v tom, že přinášejí pravý opak.

Bohumil Herwig: Nový ředitel Českého rozhlasu René Zavoral hodlá rozvíjet hodnoty „tradiční instituce“

HBO 3 nahradí HBO Comedy

V České republice a na Slovensku (a v dalších evropských zemích) dojde 21. března letošního roku k ukončení vysílání kanálu HBO Comedy. Tuto stanici nahradí stanice HBO 3. Informaci potvrdila serveru DigiZone.cz mluvčí společnosti HBO Europe Pavla Brožková. HBO 3 už v současné době vysílá. K dispozici je konkrétně v zemích Beneluxu. Bližší informace v tuto chvíli chystáme. Zveřejníme je v horizontu několika týdnů, uvedla Brožková. Není vyloučeno, že v budoucnu se změny dočkají i kanály Cinemax.

HBO v současné době provozuje na českém a slovenském trhu kromě lineárních kanálů HBO, HBO 2, HBO Comedy, Cinemax a Cinemax 2 (dostupné jsou i ve vysokém rozlišení) také videotéky HBO GO a HBO OD (služba je dostupná v rámci IPTV služby O2TV). Informace o chystané změně v portfoliu kanálů HBO Europe přichází ve chvíli, kdy americká videopůjčovna Netflix oznámila globální expanzi. V České republice je prozatím dostupná bez lokalizace, nicméně do budoucna by pro prémiovou značku HBO mohla znamenat určité ohrožení.

Lukáš Polák: 21. března skončí stanice HBO Comedy, nahradí ji HBO 3

Odstartuje nová rozhlasová stanice Česká Kanada

Český rozhlasový VKV éter se po delší době rozšíří o zcela novou stanici. Licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) získalo na jejím posledním zasedání Rádio Česká Kanada. Vyplývá to z aktuálního zápisu regulátora. Stejnojmenná společnost, jejímiž jednateli jsou podle Obchodního rejstříku Bohumil Komínek a Rostislav Daněk, oba z Jindřichova Hradce, má povolení šířit signál z lokalit Jindřichův Hradec – Polikno (103,6 MHz/1 kW), Dačice – Červený vrch (92,9 MHz/1 kW) a Nová Bystřice (106,9 MHz/200 W). Zaměření nového rozhlasového okruhu regulátor v tiskové zprávě nespecifikoval. Licenčního řízení se podle informací DigiZone.cz účastnilo i Rádio Dechovka, které však neuspělo.

Dobrou zprávu přinesla vysílací rada také Rádiu Kroměříž. Po stejnojmenném městě na jihu Moravy získala stanice nový kmitočet také ve Zlíně. Zde bude moci vysílat na frekvenci 107 MHz výkonem 200 wattů s vertikální polarizací. Doposud Rádio Kroměříž disponovalo padesátiwattovým přídělem v Kroměříži na kmitočtu 103,3 MHz. Ani jednu z VKV stanic prozatím nevyužívá, doposud šlo o čistě internetové rádio. Zajímavostí z vysílací rady je taktéž prodloužení kmitočtových přídělů Evropy 2, konkrétně frekvencí ve Frýdku-Místku, Vsetíně a Uherském Hradišti. Stanice je může využívat nejpozději do 10. října 2025.

Lukáš Polák: V Čechách začne vysílat nová rozhlasová stanice, od RRTV získala tři kmitočty


Autor: Pavel Růžička, Plzeň

Udělení licenci zcela nové rozhlasové stanici pro VKV je bezpochyby velkým překvapením.

Stručně

Přes VOD službu SledováníTV si nyní můžete objednat mobilní verzi HBO Go, aniž byste museli mít zaplacen kanál HBO přes poskytovatele TV signálu. Upozorňujeme, že nejde o volné sledování televizního kanálu HBO, nýbrž o volný přístup do doposud vázané mobilní videotéky HBO Go.

Bohumil Herwig: Potvrzeno! I u nás přestává být HBO GO vázáno na odebírání televizního kanálu

Banaxi v těchto dnech dokončuje na nejrůznějších platformách technické úpravy nutné k nasazení videoobsahu v Ultra HD (4K). Ten můžete nejdříve očekávat ve widgetech a aplikacích pro masové značky televizorů a půjde o stovky hodin pořadů typu celovečerní filmy, seriály a dokumenty.

Bohumil Herwig: Videopůjčovna Banaxi přináší ve 4K filmy i seriály

Regionální televize RTM+, která odstartovala ve druhé polovině loňského roku, už nebude na klasickou anténu zachytitelná pouze pro obyvatele části Liberce a Jablonce nad Nisou, ale ve výrazné části severních Čech. Na distribuci svého signálu už se provozovatel domluvil se společností Digital Broadcasting ostravského podnikatele Radima Pařízka.

Lukáš Polák: Pařízek získal další regionální televizi, RTM+ bude vysílat na celém Liberecku

Ukázka z vysílání nové regionální televize RTM+
Autor: repro foto RTM+

Ukázka z vysílání nové regionální televize RTM+

Maďarská verze dokumentárního kanálu ID Xtra, která se zaměřuje výhradně na pořady s kriminální tematikou, vysílá od středy v češtině. Stanice je na našem trhu součástí nabídky satelitní služby freeSAT, v níž nedávno nahradila taktéž lokální mutaci stanice ID: Investigation Discovery.

Lukáš Polák: Maďarská verze kanálu ID Xtra začala vysílat v češtině

Západočeské Rádio Egrensis chystá nový VKV vysílač pro Sokolov. Vyplývá to z vůbec prvního setkání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), které se konalo tento týden. Sokolovský FM kmitočet by měl fungovat na frekvenci 100,1 MHz výkonem 100 wattů.

Lukáš Polák: Západočeské Rádio Egrensis zlepší pokrytí na VKV, chystá novou frekvenci

CIF - osobnosti

Nejen německá veřejnoprávní televize ZDF a komerční skupina RTL Group, ale nyní i mediální dům ProSiebenSat.1 preferuje s přechodem na technologii DVB-T2, druhou generaci pozemní digitální televize, u kanálů s vysokým rozlišením (HDTV) kvalitu obrazu 1080p, tedy Full HD. Informaci přinesl mimo jiné tamní portál Heise.de.

Lukáš Polák: Německo se v souvislosti s DVB-T2 přiklání k rozlišení 1080p

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).