Hlavní navigace

Konec legrace, začíná „programový Armageddon“. Hraje se o jarní inzerenty

6. 2. 2012
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Letošní jaro se do sebe české televize pustí víc, než kdy jindy. Čeká je boj o inzerenty, kteří jsou vzhledem k vleklé krizi a nepříliš optimistickým výhledům na letošní rok velmi opatrní, ale také o pozici lídra trhu. Tím sice nadále zůstává Nova, její pozice ale loni výrazně oslabila a letošní rok by pro ni mohl být klíčový. Jaro bude takovou malou předzvěstí podzimní bitvy, kdy se mezi Novu a Primu naplno vklíní Česká televize s novým programem, připraveným už pod vedením nového generálního ředitele Petra Dvořáka.

Krvavý souboj čtyř plnoformátů

Hlavní souboj spolu svedou čtyři největší české televize, shodou okolností všechny plnoformátové. Už z jejich tiskových konferencí k jarním programovým schématům je patrné, že hodně sází na původní tvorbu, včetně dramatické. Televize Nova po dvou letech vyčkávání, kdy vytahovala ze šuplíku premiérové seriály staršího data, opět rozjela vlastní výrobu, Prima se poučila z loňského jara a letos to nebude s novinkami přehánět, Česká televize vypilovala a lépe uspořádala schéma ČT 1 a televize Barrandov investuje mnohem víc peněz do původních pořadů.

Jedno je jisté: ne všichni mohou počítat s úspěchem, ne všechny pořady splní očekávání a osloví dostatečný počet diváků, aby televizím zajistily očekávaný podíl na trhu. Boj o diváka se tradičně soustředí hlavně do prime time a promluví do něj i menší tematické stanice velkých televizí, které se snaží rozmělnit publikum v nejatraktiv­nějších vysílacích časech, jež zatím ovládá především Nova. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé dny týdne, respektive večery po 20:00, a jakých soubojů se v nich dočkáme.

Sledování televize

Jarní sezóna letos začíná na českých televizích poněkud dříve. I z toho je patrné, jak velký konkurenční boj je čeká.

Pondělí: tři seriály proti jedné, později dvěma show

Pondělní večery tradičně vyhrává první program České televize, který od 20 hodin nabízí původní seriály. Momentálně jde o příběhy lidí z domova důchodců Život je ples, které jsou od uvedení na obrazovku nejsledovanějším pondělním pořadem. Ovšem jen v absolutním počtu diváků, většinu publika tohoto seriálu totiž tvoří právě lidé v důchodovém či těsně předdůchodovém věku. Ode dneška ale komerční televize zamíchají kartami, protože Prima family vrací do hry svůj vztahový seriál Cesty domů a Nova nasadí na stejný čas premiérovou třetí řadu původního seriálu Kriminálka Anděl. Každý cílí na trošku jiné publikum, takže těžko říct, kdo vyhraje.

K pondělní bitvě se od příštího týdne přidá i televize Barrandov, která odstartuje druhou řadu své pěvecké show To byl náš hit s přímými přenosy živých vystoupení českých interpretů z barrandovských ateliérů (rovněž od 20:00). Může to být zajímavá alternativa, které však bude v dubnu a květnu konkurovat Nova svým Hlasem Česko Slovenska (po osmi nedělních finálových kolech nabídne vždy v pondělí od 20:00 Rozhodnutí). Zajímavý souboj skýtá i čas lehce po 21. hodině. Nova totiž od 21:15 nabídne premiérové díly Dr. House, které půjdou přímo proti Partičce na Primě family (od 21:20). Třetí housle rozhodně nebudou hrát Reportéři ČT, kteří zůstávají na Jedničce od 21:30.

Kriminálka Anděl, 3. řada - TV Nova

Kriminálkou Anděl chce Nova v pondělí večer narušit vedoucí postavení ČT 1 i milionovou sledovanost Cest domů na Primě family (Foto: TV Nova)

Úterý: české filmy vs. Krampol vs. Ordinace

Úterní večery tradičně ovládá Nova se svojí Ordinací v růžové zahradě 2. Ostatní dvě velké televize proti ní nenasadí nic překvapivého. ČT 1 pokračuje od 20:00 sérií koprodukčních českých filmů, z nichž část vysílala již loni v rámci dokumentárního cyklu o posledních dvaceti letech české kinematografie. Prima family v úterý večer od 20 hodin nechává soutěžní show Jiřího Krampola Nikdo není dokonalý, a po ní vlastní investigativní pořad Soukromá dramata (od 21:20). ČT 1 mu konkuruje zábavnými dokumentárním cyklem Komici na jedničku a poté sestřihy archivní zábavy, případně filmy pro pamětníky s komiky, o nichž byl předchozí pořad.

Nova v pozdějším čase sází na akviziční seriál Kriminálka Las Vegas, který ale brzy vystřídá původním magazínem Víkend (od 21:25). Kriminálka Las Vegas se přesune na čtvrtek za Ordinaci v růžové zahradě 2, tedy do stejného vysílacího času jako je nyní v úterý. Televize Barrandov věnuje úterní večery akvizičním filmům – romantickým komediím a krimi snímkům, a na tom nebude nic měnit ani v jarní sezóně. Obecně je vidět, že konkurence nechce proti Ordinaci na Nově vytahovat nic silného, protože si příliš nevěří. O úterních večerech tak mohou bodovat i menší televize, třeba ČT 2 s dokumentárním cyklem o největších tankových bitvách.

Ordinace - Saša Rašilov

Návrat Ordinace v růžové zahradě 2 pomohl Nově již minulý týden. Ostatní televize se zatím bojí proti tomuto seriálu nasadit nějaký silný formát. (Foto: TV Nova)

Středa: ženské pořady vs. socialistický seriál a soutěž

Středeční večery pro změnu patřívají Primě family a ČT 1. Obě televize dávají po 20. hodině formáty, které přitahují hlavně ženy: na ČT 1 jde Pošta pro tebe a na Primě seriál Cesty domů. Nova proti nim bojuje komunistickým seriálem Druhý dech, po kterém patrně nasadí nový původní seriál První krok z prostředí taneční akademie a rovněž původní sitcom Helena (středy na Nově patřívaly sitcomům, v tento den loni nabízela Comeback). Barrandov zkouší štěstí zahraničními katastrofickými filmy, natočenými na základě skutečných událostí a novou původní soutěží Vtip za stovku, jejíž vysílací čas ale zatím neprozradil.

Ani v pozdějším prime time si hlavní české televize nic nedarují. Prima family od 21:25 sází na bulvární Top Star magazín, v němž vyměnila moderátorku (místo Mahuleny Bočanové přichází Gábina Partyšová), Nova ve stejném čase počítá s novými díly seriálu Mentalista a ČT 1 nabízí kvalitní britský seriál Panství Downton (již od 20:55). Bez šance opět není ani ČT 2 s tradičním středečním českým dokumentem, který vysílá jako alternativu k hlavním večerním pořadům již od 20:00.

Cesty domů - Linda Rybová

Cesty domů přinášely Primě pravidelně milionové publikum. Udrží si ho tento seriál i na Primě family? (Foto: FTV Prima)

Čtvrtek: tři seriály proti dokumentu o celebritách

Čtvrteční večer je na českých televizích tradičně seriálový. Opět jej válcuje Nova se svojí Ordinací v růžové zahradě 2, proti které ČT 1 opakuje starší koprodukční Dobrodružství kriminalistiky. Třetím seriálem, který ve čtvrtek začíná ve 20:00, je turecká historická sága Velkolepé století na televizi Barrandov, kde jdou hned dva díly po sobě. Jedinou alternativou na velkých plnoformátových televizích, co se týká žánru, je od 20 hodin dokumentární cyklus Top Star na Primě family, věnovaný vždy nějakému českému herci či celebritě. Žánrově pestřejší souboj se tak dá čekat až u druhých pořadů po 20. hodině.

Prima family nabízí od 21:15 novou řadu reality show Jste to, co jíte, zatímco Nova ve stejný čas sází na americkou Kriminálku Las Vegas. ČT 1 po seriálu nabízí živě vysílaný diskusní pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou (od 20:55) a televize Barrandov od půl jedenácté večer zahraničními filmy. Z malých televizí může ve čtvrtek bodovat Prima Cool, která od 20:45 nabízí premiérové díly animovaného seriálu Futurama a od 22:15 původní magazín pro muže menZONE.

Seriál Velkolepé století

Tureckým seriálem Velkolepé století chce Barrandov čelit Ordinaci v růžové zahradě

Pátek: všichni proti ČT 1, hlavně filmy

Pátky jsou tradičně silné dny prvního programu České televize, a ČT 1 nemá důvod na nich nic měnit. Od 20 hodin bude nadále vysílat nové díly původního seriálu Vyprávěj, proti kterému se Nova s Primou family zmohou jen na zahraniční akvizice. Nova to zkouší filmy, Prima family krimisériemi To je vražda, napsala. Pouze Barrandov zkouší štěstí s původním pořadem – show Splněné sny, jejíž druhá řada odstartuje 2. března. Do té doby v pátek od 20:05 opakuje díly první řady, které premiérově vysílala loni na podzim. Tradičně silný je i páteční přírodovědný dokument Zázračná planeta na ČT 2.

V pozdějších časech zůstává na ČT 1 dokumentární cyklus Třináctá komnata (od 20:55) a především Všechnopárty Karla Šípa (od 21:10), po které následují sestřihy zábavných pořadů Československé televize (od 23:10). Nova v pátek večer navazuje na jeden zahraniční film druhým zahraničním filmem, zatímco Prima family dává od 22:10 Show Jana Krause (už se ani částečně nepřekrývá s Všechnopárty, která ji porážela) a po ní zahraniční film. Televize Barrandov drží české pátky, takže po Splněných snech dává od 21:25 starší český film a po něm rovněž starý československý seriál Rodáci (od 23:25).

ČT 1 - seriál Vyprávěj III

Páteční neporazitelnost ČT 1, ke které výrazně přispívá seriál Vyprávěj, Kavčím horám patrně zůstane (Foto: Česká televize)

Sobota: souboj zábavných formátů s megafilmy na Nově

Sobotním večerům vévodí hlavně zábava. ČT 1 od 20 hodin střídá několik velkých zábavných formátů (Zázraky přírody, Trumfy Miroslava Donutila, Hodina pravdy), proti kterým vyjede Prima family od této soboty s mezinárodní soutěží Aréna národů, podobné někdejším Hrám bez hranic. Zábavu plánuje i televize Barrandov, která od 25. února nabídne novou řadu soutěže Barrandovský videostop (od 21:00). Před ní od 20 hodin bude i nadále vysílat méně známé koprodukční pohádky z osmdesátých let. Televize Nova sobotní večery tradičně věnuje svým megafilmům, na čemž nebude nic měnit ani letos na jaře.

ČT 1 o sobotním večeru pokračuje oknem archivní zábavy od 21:15, na které navazuje po desáté večer zahraniční film. Nova dává po hlavním zahraničním filmu prostor českým snímkům, Prima family zahraničním romantickým komediím. Na Barrandově následuje od desáté večer bulvární magazín Prominenti a po něm rovněž zahraniční film, většinou staršího data.

Aréna národů - Prima

Arénou národů se Prima pokusí zlomit víkendové prokletí, kdy jí v prime time fungovaly jen filmy (Foto: FTV Prima)

Neděle: Hlas Česko Slovenska proti dramatice ČT a Prima kinu

Bezesporu nejočekávanějším televizním projektem jara je pěvecká show Hlas Česko Slovenska, která obsadí nedělní večery na Nově až tohoto týdne až do začátku června. Proti ní bude ČT 1 nadále vysílat tradiční nedělní původní dramatiku, tedy televizní filmy, a Prima zahraniční filmové taháky v rámci svého Prima kina, které později vystřídá nová řada seriálu Zázraky života. Televize Barrandov sází od 20 hodin na italskou telenovelu Strach milovat a od desáté večer na původní zábavný pořad Politická střelnice se Zuzanou Bubílkovou, který se vrátí od 19. února s novými premiérovými díly.

ICTZ23

V pozdějších nedělních časech spolu budou zápasit publicistické Střepiny na Nově (od 21:50) s obdobným formátem 168 hodin na ČT 1 (od 21:35). Po desáté hodině večer pak všechny čtyři plnoformátové televize nabídnou filmy. Nova, Prima family a Barrandov výhradně zahraniční snímky, ČT 1 pro změnu české.

Hlas Česko Slovenska - studio

Nejnákladnějším a nejočekávanějším pořadem jara je Hlas Česko Slovenska na Nově (Foto: TV Nova)

Který den v týdnu podle vás nabízejí hlavní české televize nejzajímavější program?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.