Hlavní navigace

Konec nezávislých médií, baterie Apple Watch či Android čůrající na jablko

26. 4. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Bing zobrazuje informace z webů jako Google, Tesla Motors i Elon Musk pod útokem hackerů a ovládnou nás roboti. Co přinesl právě končící #tyden?

Nezávislost tisku na inzertních penězích? Na to zapomeňte a nemyslete si, že to je třeba někde jinde jiné. BuzzFeed Says Posts Were Deleted Because of Advertising Pressure se vrací k nedávné aféře týkající se smazaných věcí z Buzzfeedu. Tři texty kritizující inzerenty, Microsoft, Pepsi a Axe, byly smazány právě proto, že si stěžoval někdo z inzertního či obchodního oddělení. A nejsou jediné, popisován je i případ týkající se Dove a Hasbro, kdy redakce články nejdřív smazala, a poté obnovila. Neméně zajímavé je, že z „jiných“ důvodů Buzzfeed smazal i přes tisíc dalších příspěvků.

Penta si pořizuje média jako „štít proti iracionálním útokům“, což je na jednu stranu hodně zajímavá myšlenka, na druhou stranu je to dost děsivé. Staví to totiž média někam úplně jinam, než kde by stát měla. Viz Spolumajitel Penty Dospiva: Chceme mediální štít proti iracionálním útokům.

Watch now: How to manipulate the media říká další zajímavou myšlenku k médiím. Vlastně víc věcí. Začíná tím, že ekonomika dnešních internetových médií je založena na generování zhlédnutých stránek a jde jenom o kvantitu, nikoliv kvalitu. A také o co nejvíce senzační titulky, které přilákají kliknutí.

TELEgraficky

BlackBerry koupilo WatchDox ■ Piano Media stále žije, a to je dobře ■ HP prodá SnapFish, kupcem bude District Photo ■ Liberland v The Verge ■ Infosys kupuje Kallidus ■ Jobs 2.0 ■ WordPress 4.2 je venku ■ BitTorrent propustil 40 ze 150 zaměstnanců ■ Noste si Minecraft na USB klíčence 

WEBDESIGN, INTERNET

The Golden Ratio: Design's Biggest Myth tvrdí, že tolik oblíbený zlatý řez je konina, výmysl, hloupost a mýtus.

Google Contributor? Za 10 doláčů uvidíte o 25 – 50 % méně reklam. To jako fakt, Jan Dawson na Twitteru ukazuje i screenshot pozvánky k testování. Podrobněji v Místo reklam fotky koťátek. Google začal zvát do služby Contributor.

We're Doing Responsive Web Wrong, But We Can Fix It si všímá toho, že responzivní design je super, ale pokud nebereme v úvahu velikosti displejů (u mobil), tak vytváříme víc problémů než užitku.

Co přinesla změna algoritmu Googlu ve prospěch mobilně použitelných webů? Google Mobilepocalypse Update říká, že (zatím) žádnou změnu. SearchMetrics udržují jakýsi přehled o tom, kdo nejvíce ztratil a získal v Google Mobile Update/ Mobilegeddon: Winners and Losers US.

Bing už také ukazuje kompletní výsledky k tomu, co hledáte, posbírané z webu, stejně jako Google. Viz Bing Providing Detailed Answers From Third-Party Web Sites Like Google.

Před pár lety jsem se na jedné konferenci dost výrazně podivil někomu, kdo v AdWords cílil na stovky tisíc slov. A ejhle, v Attention Keyword Hoarders: You Need to Delete 98% of Your AdWords Keywords – Here’s Why to máte dost jasně vysvětlené od někoho dalšího. A ve stručnosti? Je bláznovství mít v AdWords záplavu slov, na které stejně nikdo nikdy nekliká.

27 Custom Bespoke Tailor Websites for Design Inspiration pro inspiraci. Nebo prostě jenom na podívání, jak mohou vypadat weby.

SOFTWARE

V Chrome je prý nový manažer pro správu záložek. A uživatelé se prý bouří, protože se jim nelíbí. On ten původní stál dost za houby, může být něco ještě horší? Viz Chrome users roast Google on spit of hate over revamped bookmarks manager. Mimochodem, Google ani po více jak půl roce nedokázal pro přepínání uživatelů v Chromu přidat posuvník, takže pokud máte víc než osm profilů, tak máte prostě smůlu. Musíte pokaždé otevřené okno zvětšit na celou obrazovku. A doufat, že máte obrazovku dost velkou, aby se tam vešlo vše, co potřebujete.

28 social media management tools rated, scored, and reviewed (study) ukazuje, že Hootsuite převládá jako firemní nástroj na správu sociálních sítí. Což je docela zvláštní, zrovna tenhle software přehledností a použitelností nevyniká. Ale jinak je ta studie celá zajímavá.

Messenger for Desktop vám pro Linux, Windows i OS X zpřístupní Facebook Messenger jako aplikaci. Konec trápení s Messengerem v okně/záložce prohlížeče.

To se máme na co těšit. Clone Zone umí klonovat weby. A velmi dobře. Viz Clone Any Website And Create Your Own Hoaxes With This Tool.

HARDWARE

PopSLATE je druhá obrazovka pro váš iPhone. Docela zajímavý nápad, ale asi nic, co byste opravdu potřebovali. Viz popSLATE gives your iPhone a second (not so useful) screen.

Baterie v Apple Watch má 1000 nabíjecích cyklů. Pokud by se vám to zdálo málo, tak jde o tisíc cyklů, po kterých si uchová ještě 80 % původní kapacity. A v praxi může jít až o 3 roky života. Viz Apple Watch Battery Found To Have 1,000 Charge Cycles.

Noteslate se vrací a prý už se konečně dočkáme, tedy aspoň to píše Noteslate Shiro 6.8″ Writing Slate Due Out This Fall, Will Cost $199. Což bude asi tak trochu zázrak, protože od roku 2011 jde pouze o sliby a dost podivné věci okolo toho všeho. Viz Noteslate se více a více blíží označení vaporware a Martin Hašek: Skutečnost je někde uplně jinde.

Prý se už brzy dočkáme i nových Google Glass. Viz Redesigned Google Glass will be out soon says eyewear partner Luxottica.

25 years of the Hubble Space Telescope připomíná to, že Hubbleův teleskop oslavil dvacet pět let existence.

A když už jsme u nikoliv čistě počítačového hardwaru, tak ještě The world’s most advanced prosthetic is changing lives.

MARKETING A KOMUNIKACE

Se všemi těmi persónami a vzorci je to těžké. Proč? Protože Zipcars přišel na to, že to, jak se chovají millennials, je vlastní i ostatním lidem. Zejména těm městským. Zábavné. Viz Millennials are not who you think they are.

Google Mapy skrývaly Androida čůrajícího na jablíčko. Viz Yep, that's the Android mascot peeing on Apple in Google Maps - protože přímo v mapách už to samozřejmě rychle zmizelo.

Long Story Short – Julien Douvier má hlavně video, ve kterém Julien Douvier vypráví o tom, jak vytváří hodně dobré animované GIFy.

Uvěřili jste PR oddělení Facebooku a hrnete se do video reklamy právě tam? Myslete, YouTube toho nabízí nesrovnatelně více. A Facebook svá čísla zakládá hlavně na automaticky se spouštějících videích. Viz Facebook Video Is Surging but YouTube Still Offers Advertisers More Options a AT 4 BILLION VIEWS A DAY, FACEBOOK VIDEO IS ZUCKERBERG'S NEXT CASH COW.

Kids encouraged to use videogame to visualize their dream park, with $8.9m allotted to winning design's execution je zajímavý nápad. Pozvat děti, ať v Minecraftu navrhnou, jak by měl vypadat jimi vysněný národní park.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Minulý #TYDEN jsem psal o možných problémech palubních sítí letadel. A ono to má další vývoj. V United Airlines Stops Researcher Who Tweeted about Airplane Network Security from Boarding Flight to Security Conferences se dočtete, že United Airlines odmítly přepravit Chrise Robertse na bezpečnostní konferenci. Ještě předtím ho zadržela FBI. Čemuž se moc nejde divit, protože o problému vesele tweetoval právě z paluby letadla United Airlines. Nepustit ho do letadla při dalším letu je ale už hodně divoký nápad.

Český telefonní seznam opět spustil vlnu klamavých aktivit s nabídkami, co se tváří jako faktury. Viz Firma rozesílá letáky vypadající jako faktura. Jeden přišel i Českému rozhlasu.

Paul Ceglia to projel už i u odvolacího soudu. Polovinu Facebooku prostě nevlastní. Viz Appeals court rejects man's claim he owns half of Facebook, kde se dočtete, že i odvolací soud potvrdil, že materiály, na kterých Ceglia staví své „vlastnictví“, jsou podvrh.

Zillow vs. Move jako protiakce Move vs. Zillow. V obou případech jedna společnost tvrdí o té druhé, že jí kradla z webu data s pomocí robota. A prý až 36 000 požadavků za den (což je nějakých 25 za minutu, nic extra). Viz Zillow accuses Move of scraping its listing data — after Move accused Zillow doing the same.

KickassTorrents se z .to chtěli opět přestěhovat jinam, tentokrát na .im, kde ale vydrželi jen pár hodin. Registrátor pro .im prohlásil, že nebude tolerovat porušování autorského zákona. Viz KickassTorrents down: new Isle of Man domain taken offline just hours after launch. A další pokus je prý kat.cr.

Web Tesla Motors hacknutý, stejně tak jako účty na Twitteru pro Tesla Motors i samotného Elona Muska. Viz Elon Musk's Twitter account was hacked a Tesla's website has been hacked.

V Crumble od AVG se prý nemusíte bát šmírování a můžete surfovat bezpečně. Jde o rozšíření pro Chrome a nečekejte, že vás ochrání před NSA, jde jenom o řešení proti „sledování pomocí cookies“. Což je s otazníky, protože to už je dnes také překonané. Jinak viz AVG introduces Crumble for Chrome, claims you can surf without surveillance.

Evropská unie chce ustanovit nový regulační orgán, který se bude věnovat pouze internetovým společnostem. Viz EU Reportedly Planning To Set Up A New Regulator To Oversee Internet Companies.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Meet The Company Secretly Running All Your Favourite Social Media Accounts je takový klasický příběh veleúspěšných partiček lidí, co dokáží jet sociální sítě na doraz a být v tom velmi dobří. Ovšem za cenu ignorování autorského práva a řady dalších věcí, které si skutečná firma nikdy dovolit nemůže.

800 milionů uživatelů WhatsApp přivedlo Business Insider k obvyklému úletu, kdy sečetli návštěvnost Facebooku, WhatsApp a Instagramu. A vyšlo jim 3,1 miliardy MAU. Což by za měsíc dva znamenalo, že by Facebook podle nich měl víc uživatelů, než má internet jako takový. Viz WhatsApp's growth is incredible: It just added another 100 million new users in 4 months.

Až něco na Twitteru neuvidíte, tak je to proto, že jejich robot si myslí, že je to nevhodné. Ach jo. Viz Twitter to filter notifications for all accounts in effort to cut down on abuse.

Twitter bude automaticky rozeznávat, jestli neharašíte. No, a Linkedin? Tato síť má patent na to, že pozná, jestli lžete v životopisu. Jasně. Asi jako Facebook dokáže odhalit falešné účty. No, co naděláme. Viz LinkedIn will start checking to see if you've lied on your résumé.

Quintly ve STUDY: Interaction with Instagram Posts Trounces Facebook, Twitter tvrdí, že Instagram dosahuje nesrovnatelně vyšší míry interakce, než Facebook či Twitter. Pokud do toho započítávají tu spoustu omylem provedených interakcí při rolování příspěvků, tak to bude trochu zkreslené. A otázka pořád je, jaký vzorek vůči jakému vzorku to vlastně srovnávají a jak se vyrovnat s tím, že Instagram nemá sdílení.

MOBILNÍ APLIKACE

Dřívější tvůrce MP3.com se vrací s 6 seconds, píše Forbes. Srovnávají to tam s Pandorou, což je také „něco jako rádio“, ale v Čechách jsme na to nikdy moc netrpěli. V USA je to ale poměrně hojně užívané.

Facebook spustil Hello, což je hlavně aplikace pro vytáčení čísel na telefonu, ale také lokální vyhledávání. Což je s ohledem na to, jak mizerné má Facebook hledání a jak ještě mizernější má údržbu dat, dost velké neštěstí. Viz Facebook’s Hello App Another Incremental Step Toward Local Search.

V Chromu můžete spouštět aplikace pro Android, stačí k tomu ARC rozšíření (App Runtime for Chrome). Viz How to Use Google’s ARC Welder to Run Android Apps in Chrome.

STARTUPY A EKONOMIKA

Zappos natvrdo hodlá nasadit holokracii a obejít se bez manažerů. A komu se to prý nelíbí, má možnost do konce dubna odejít. Viz Zappos CEO Tony Hsieh to employees: Embrace self-management or leave by the end of the month

Titulek roku. Jednoznačně.

Titulek roku. Jednoznačně.

Comcast’s Week-Long Unraveling of TWC Deal Was Months in the Making rekapituluje dění okolo selhavší koupě Time Warner Comcastem. A není to vůbec maličkost.

Společnosti s největší reputací? Mrkněte do 2015’s Most Reputable Companies a zjistíte, že na prvním místě je překvapivě BMW Group a Google si udržel místo druhé.

Za nižšími cenami CPC (cena za proklik) je prý YouTube, nikoliv mobilní vyhledávání. Viz Google: Lower CPCs Are Because Of YouTube, Not Mobile Search.

INFOGRAFIKA

How CEOs are failing to exploit social media je možná důležitější tématem, než faktem, že jde o infografiku. Pokud máte šéfa firmy, který se zuby nehty brání sociálním médiím a sítím, tak je to hodně špatné. Hodně.

CIF - osobnosti

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).