Hlavní navigace

Konec olympijských her zdarma? Práva na roky 2018 až 2024 získal Eurosport

30. 6. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Jak na novou situaci reaguje britská BBC, německé ARD a ZDF, rakouská ORF, francouzská France Télévision a Česká televize?

Vznikne nový olympijský kanál

Končí éra volně vysílaných televizních přenosů z olympijských her? Podle všeho ano. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v pondělí odpoledne oznámil uzavření exkluzivní dohody s provozovatelem placeného kabelového a satelitního kanálu Eurosport, společností Discovery Communications, na prodeji vysílacích práv pro zimní olympijské hry 2018 v Pchjongčchangu, letní olympijské hry 2020 v Tokiu a další dvě olympiády v letech 2022 a 2024, jejichž hostitelská města ještě nebyla zvolena. Smlouva se týká veškerých práv pro volné a placené televizní vysílání a multiplatformní licence pro všechny evropské země včetně České republiky. Eurosport se zároveň zavázal, že z letních olympiád odvysílá nejméně 200 hodin a ze zimních 100 hodin na zdarma šířených televizních kanálech.

Discovery Communications, která Eurosport převzala teprve loni, zaplatila za výhradní evropská vysílací práva pro čtyři olympiády celkem 1,3 miliardy euro (přes 35 miliard korun), přičemž část práv může přeprodat formou sublicencí dalším subjektům. Provozovatel Eurosportu se zároveň dohodl s MOV na vytvoření nového evropského olympijského kanálu. Způsob jeho šíření však zatím nespecifikovali a jediné, co k tomuto projektu sdělili, je fakt, že má využít hlavní online prezentaci Eurosportu na adrese Eurosport.com a internetovou videoslužbu Eurosport Player. Řadu evropských veřejnoprávních televizí, včetně České televize, oznámení dohody MOV s provozovatelem Eurosportu na exkluzivním prodeji vysílacích práv k olympijským hrám překvapilo. Server DigiZone.cz zjišťoval podrobnosti a nabízí reakce nejvýznamnějších evropských hráčů.


Foto: MOV

Generální ředitel společnosti Discovery Communications David Zaslav a předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach při podpisu exkluzivní smlouvy na kompletní evropská vysílací práva pro olympiády 2018 až 2014 pro Eurosport

Britská BBC: 200 hodin zdarma je málo

Britská veřejnoprávní televize BBC na svém webu upozorňuje, že tamní regulátor Ofcom považuje olympijské hry za událost značného společenského významu, která musí být v přímém přenosu dostupná zdarma na volně šířených televizních kanálech. 200 hodin volně šířených přenosů z letních olympijských her, jak je zmiňuje dohoda mezi MOV a provozovatelem Eurosportu, je podle BBC málo. Z posledních letních olympijských her v roce 2012 v Londýně přenášely kanály BBC celkem 2500 hodin přímých přenosů, a i tak to byla méně než polovina z tehdejšího olympijského programu, který čítal 5600 hodin. BBC nicméně podle svých zástupců prodej práv provozovatelům placených kanálů očekávala už delší dobu a je připravena s Eurosportem jednat o podmínkách sublicence.

BBC je oproti jiným evropským veřejnoprávním televizím ve výhodě, protože si už dříve zajistila vysílací práva nejen pro nadcházející letní olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru, jichž se dohoda MOV a Eurosportu netýká, ale i pro zimní olympijské hry 2018 v Pchjongčchangu a letní olympijské hry 2020 v Tokiu. S majitelem Eurosportu se tak bude dohadovat až o právech pro zimní olympiádu 2022, o jejímž místě konání se má rozhodnout letos v červenci, a pro letní olympijské hry 2024. Veřejnoprávní televize sehrály významnou roli při šíření myšlenky a vysílání olympijských her, ale stejně tak k tomu v minulosti přispěl i Eurosport. BBC má vysílací práva pro olympijské hry do roku 2020. Máte tedy dostatek času před lety 2022 a 2024, abyste dojednali s Discovery spolupráci, řekl na adresu BBC prezident MOV Thomas Bach.


Foto: BBC

Přenosy z londýnské letní olympiády 2012 byly pro BBC velkým úspěchem

Německé ARD a ZDF jsou zděšeny

Německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF jsou rozhodnutím MOV svěřit veškerá vysílací práva pro čtvery olympijské hry Eurosportu zděšeny. Samy podle tiskové agentury DPA podaly přiměřenou nabídku, aby získaly práva pro léta 2018 až 2024 na německém trhu. Jsme dlouholetými partnery MOV a olympijským hrám jsme se nevěnovali jenom v době jejich konání, ale také v letech mezi jednotlivými hrami. ARD a ZDF v podstatné míře přispěly k popularizaci olympijských sportů. Z tiskové zprávy MOV není jasné, co znamená postoupení práv pro mezinárodní vysílání skupině Eurosport na německém trhu, sdělily obě televize v krátkém tiskovém prohlášení.

Rovněž v tomto případě prezident MOV Thomas Bach krotil vášně. Práva jsou v tuto chvíli výhradně v rukou Discovery Communications a Euro Sportu (německá dceřiná společnost Eurosportu, pozn. red.). Tyto společnosti jsou ochotny vstoupit do jednání o sublicencích pro další stanice, uvedl pro DPA. Rozhodně to neznamená, že je někdo ze hry. Kdo v ní chce zůstat, může se vždy obrátit na Discovery. Slyšeli jste, že Discovery je otevřen jednání, dodal Bach. Rakouská veřejnoprávní televize ORF je podle tiskové agentury APA na takové jednání připravena. Stejně tomu bylo i v případě vysílacích práv pro olympijské hry v roce 2014 a 2016, které od MOV získala společnost Sportfive, řekl zástupce ORF agentuře APA.

France Télévision má práva pro roky 2018 a 2020

Francouzská veřejnoprávní televize France Télévision má podobně jako britská BBC výhodu v tom, že si ještě před včerejší dohodou MOV a provozovatele Eurosportu zajistila vysílací práva pro olympijské hry v letech 2018 a 2020. O sublicencích se společností Discovery tak bude vyjednávat až pro zimní olympijské hry 2022 a letní olympiádu 2024. Práva pro olympiády v Pchjongčchangu a Tokiu získala France Télévision již před čtyřmi lety. Kupovala je tehdy v balíku se zimními olympijskými hrami 2014 v Soči a letní olympiádou 2016 v Rio de Jaineru. Obdobně jako v případě Eurosportu jde o kompletní práva nejen pro klasické televizní vysílání, ale i pro všechny další mediální platformy, včetně internetu a mobilu.

Thomas Bach z MOV tehdy prohlásil: Tradičně vyjednáváme o prodeji vysílacích práv na celoevropské bázi, ale mediální scéna se rychle mění, a proto jsme tomu v posledních letech přizpůsobili nás přístup a na některých trzích o právech vyjednáváme přímo. Jsme rádi, že jsme dosáhli této přímé dohody s naším dlouholetým partnerem France Télévision a těšíme se na pokračování naší vzájemné spolupráce. O čtyři roky později se situace diametrálně změnila a MOV se vrátil ke starému osvědčenému způsobu prodeje vysílacích práv pro olympijské hry v rámci celé Evropy. Mimochodem, v minulosti takto práva prodával Evropské vysílací unii EBU, která sdružuje všechny evropské veřejnoprávní televize a jejím členem býval i Eurosport. EBU poté práva distribuovala všem svým členům.

Cloud23


Foto: France Télévision

France Télévision má nakoupena práva pro olympiády do roku 2020

Česká televize situaci „vyhodnocuje“

V jiné situaci než BBC nebo France Télévision je Česká televize, která má nakoupena práva pouze pro nadcházející letní olympijské hry 2016 v Riu de Janeiru. Stejně jako práva pro loňskou zimní olympiádu v ruském Soči je kupovala od agentury Sportfive, která ta samá práva pro placené kanály prodala televizi Nova. Nejsledovanější česká televize také získala exkluzivní práva pro hokejový turnaj v Soči, nakonec je ale formou sublicence a výměnou za některé české filmy a seriály prodala České televizi. Kavčí hory po pondělním oznámení MOV o postoupení olympijských vysílacích práv Eurosportu situaci „vyhodnocuje“. Podle mluvčí Alžběty Plívové se bude snažit zprostředkovat divákům olympijské hry ve volně dostupném vysílání a v kvalitě, na kterou jsou od ČT zvyklí.

Kavčím horám může nahrávat vyhláška ministerstva kultury, která považuje olympijské hry za událost značného společenského významu, která má být vysílána na volně dostupných televizních kanálech zdarma. Zvláště pak disciplíny s účastí českých sportovců. Zda se do této definice vejde oněch minimálně 200 hodin pro letní a 100 hodin pro zimní olympijské hry pro free-to-air vysílání garantovaných od Eurosportu, však není vůbec jisté.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).