Hlavní navigace

Konec světa (toho IT?)

8. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Možná vám to bude připadat neuvěřitelně, ale většina firem se prý chystá převést své webové prezentace na protokol IPv6 do roku 2013 – ostatně stejně jako svou vnitřní infrastrukturu.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Uvedené v podtitulku vyplývá z výzkumu časopisu NetworkWorld. Oslovení informatici většinou (ze 70 % z 200 osob) konstatovali, že převod svých prezentací na novou verzi IP protokolu plánují velmi zhruba do čtyřiadvaceti měsíců, a že přibližně ve stejné době (nebo pak) budou na IPv6  převedeny jejich vnitřní sítě.

Čtenář Lupy nad tímto zjištěním nejspíše pouze pokrčí rameny, a znám dost takových, kteří suše konstatují, že v případě jejich firmy to je, či přesněji bude ještě mnohem horší. Inu, do IPv6 se organizace zdá se příliš nehrnou, mimo jiné proto, že (jak NW oslovení manažeři sami uvádějí) je příliš snadné zůstat u osvědčeného IPv4.

DT 23

Proč to zde píši? Z jednoduchého důvodu.  Jak čtenář Lupy zcela jistě také ví, pokud se nenajde cesta, jak odblokovat nepoužité, ale také nepoužitelné adresy z adresního prostoru IPv4 protokolu, je přechod na IPv6 neodvratnou nezbytností. Je to pouze otázka času. Mnoho zařízení, hardwarových i softwarových dnes IPv6 podporuje, na straně síťových prvků, serverů, operačních systémů i adaptérů by to měl být již naprostý  standard. Organizace, které se podílejí na koordinaci sítě  čas od času přijdou s pokusem o vyvolání mediálního FUDu na téma „docházejí internetové adresy“, ale většinou se nic neděje. Nejenom že neděje. Zdá se, že většina informatiků bere současný stav jako zcela vyhovující a k onomu neodvratnému nezbytnému se stavějí řekněme lážo plážo jako k něčemu, co se odehraje v daleké budoucnosti. Možná.

Internet zatím funguje. S trochou štěstí ještě nějakou dobu fungovat bude. Není ale vyloučeno, že by někdy časem mohla nastat situace, která by administrátory jednoduše donutila proces přechodu na IPv6 výrazně urychlit. Pak je ale otázka, zda by to dostatečně rychle dokázali bez závad a bez rizika, že by se jejich informační infrastruktura rozložila. Dříve, než by – z jejich pohledu – nastal konec světa. Nyní, jak se zdá, přechod na IPv6 plánují až poté, co nastane dle těch, kteří šíří mediální FUD.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).