Hlavní navigace

Konečně oficiální vyjádření CZ.NICu

Marek Antoš

Čtyři měsíce trvala nejistota, po jak dlouhou dobu bude platit poplatek za "staré domény", registrované před 1.9.1999. Nyní je však konečně jasno, CZ.NIC na svém informačním WWW serveru zveřejnil oficiální sdělení, jak bude fakturace probíhat. Vlastníci domén si mohou oddechnout.

S pátečním datem se na informačním serveru CZ.NICu objevila následující zpráva:

Do 31.8.1999 prováděla registraci domén pod doménou .cz společnost Eunet Czechia s.r.o. a to zdarma. Dnem 1.9.1999 převzalo tuto činnost sdružení CZ.NIC z.s.p.o. Z důvodu zjednodušení procesu kontinuity (a aby vlastník nemusel o doménu znovu žádat), byly všechny domény, existující před 1.9.1999 fyzicky převzaty a dostaly ke dni 1.9.1999 status "zahájení registrace". Po prověření všech náležitostí záznamů o doméně byl proces registrace ukončen, doména nově registrována a byly rozeslány výzvy k úhradě. Uhrazením akceptuje vlastník domény podmínky smlouvy. U těchto převzatých domén nebyl součástí úhrady registrační poplatek, ale pouze udržovací poplatek na období 12 měsíců ode dne nové registrace (tedy od data odeslání výzvy). Z tohoto důvodu se u všech domén převzatých z databáze původního registrátora změní datum registrace.

CZ.NIC bude informovat majitele domén , kteří obdrželi nesprávnou informaci, o správné době platnosti registrace jejich domén elektronickou poštou.

Jinými slovy to znamená následující: ve všech databázích sice bude původní datum registrace zaměněno na 1.9.1999, ale platnost zaplaceného poplatku bude vztažena až ke dni odeslání výzvy k zaplacení. U většiny domén tak bude další platba požadována až koncem října 2000. EUnet podle dostupných informací navrhoval – podle mého názoru -elegantnější řešení, aby se platilo sice průběžně, ale vždy jen poměrná částka podle toho, kolik času uplynulo. Tím by se podařilo rozložit fakturační zátěž do celého roku, aniž by byla někomu způsobena újma. Toto řešení nakonec CZ.NIC nepřijal a trval na svém původním stanovisku, což sice znamená určitou neefektivitu systému, který bude mít velkou podzimní špičku, ale čistě z hlediska vlastníků domén je minimálně stejně dobrý, ne-li lepší.

Nejdůležitější na celé věci je to, že nyní už nejde o nějaké spekulace či zákulisní informace, ale o skutečně oficiální vyjádření správce naší národní domény. Anabáze s tímto problémem je tak zdá se konečně u konce.

Marcom

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
28. 12. 1999 9:42
Marek Antoš (neregistrovaný)
Nejlepší by bylo, kdyby odpověděl někdo z EUnetu či CZ.NICu, ale toho bychom se asi nedočkali, takže to zkusím sám. Podle mého názoru je to prosté: vlastníci starých domén skutečně neplatí za registraci (1.600 Kč), ale jen za provoz domény na další rok (800 Kč). IMHO je tento postup fér, přestože si ho proti zájmu EUnetu vymohli zejména poskytovatelé připojení, sdružení v CZ.NICu, aby aspoň částečně ušetřili za tisíce zákaznických domén, za které už poplatky dávno vybrali.
27. 12. 1999 18:08
Vladimír Fux (neregistrovaný)
CZ NIC z. s. p. o. a společnost EUnet Czechia uzavřely dne 13. srpna 1999 smlouvu o provozování systému registrace domén *.cz, ve které se praví: "Majitelé stávajících domén nebudou za registraci platit zpětně nic...." Tak jaké peníze to po mě CZ-NIC vlastne chce, navíc bez doručení platné faktury - daňového dokladu?