Hlavní navigace

Konkurence se zahušťuje, také deník E15 je už v iPadu a v Kindlu

5. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Bezplatné ekonomické noviny E15 následují Lidovky a Hospodářky. K papíru, webu a iPhonu přidaly další dva způsoby, jak jimi listovat. Jak se vám líbí další pokus českého tištěného média proniknout na dotykové obrazovky? A budete épatnáctku na iPadu pravidelně číst?

V AppStore se dnes objevil další pokus českých tištěných médií oslovit čtenáře z řad majitelů dotykových počítačů Apple iPad. S novou aplikací se o to snaží bezplatný ekonomický deník E15 z vydavatelství Mladá fronta, a.s. Současně nabízí doručování svého obsahu čtenářům, kteří dávají přednost černobílému displeji čteček Amazon Kindle.

E15 v iPadu

Modřanský mediální dům se tak přidává k vlně inovací, jimiž tištěná média  zkoušejí reagovat na drastický pokles nákladu i inzertních příjmů. Aplikaci pro iPad i doručování na Kindle nedávno představily například Lidové noviny. Hospodářské noviny, které jsou pro deník E15 hlavním konkurentem, mají aplikaci pro iPad již od loňských Vánoc a čtečku Kindle nabízejí jako dárek svým (stále vzácnějším) předplatitelům.

„Deník E15 je teď k dispozici na všech dostupných platformách,“ informoval Lupu šéf online divize Mladé fronty Petr Bednář. Noviny vycházejí od konce roku 2007, web začal čtenářům nabízet články o rok později, loni v létě se objevila aplikace pro iPhone a nyní tedy přichází na řadu iPad a Kindle. Z dnes preferovaných platforem pro distribuci digitálního obsahu tedy schází ještě aplikace pro smartphony a tablety vybavené operačním systémem Android.

Při návrhu aplikace se vývojáři podle Petra Bednáře zaměřili na jednoduchost a rychlost ovládání a také na to, aby čtečka byla k užitku i ve chvílích, kdy není k dispozici připojení k internetu. Obsah se proto načítá na pozadí, několikrát za den se aktualizuje a když je čtenář offline, má k dispozici alespoň staré zprávy. Aplikace funguje na výšku i na šířku, externí odkazy se otevírají v interním prohlížeči, samozřejmostí je sdílení článku přes Facebook a mailem.

E15 v Kindlu

E15 v Kindlu

Aplikace je ke stažení zdarma, novou službu čtenářům platí inzerenti v čele s Komerční bankou, která si koupila na čtvrt roku dopředu. Podobně postupovali i další vydavatelé – obsah Lidových novin byl na iPadu díky sponzorovi zadarmo čtrnáct dní, čtenáři Respektu či Hospodářských noviny si mohli články bez placení číst také tři měsíce.

BRAND23 Workshop

Hlavním soupeřem nové aplikace by měla být právě čtečka Hospodářských novin pro iPad, se kterou přišlo vydavatelství Economia na konci loňského roku. Nesetkala se však s velkým úspěchem u čtenářů ani u odborné veřejnosti zejména kvůli nepřehledné grafice, složitému ovládání a zbytečně drahému vývoji. Nová verze, která se již v Economii chystá, má tyto nedostatky napravit.

O tom, jak se čeští vydavatelé papírových novin a časopisů potýkají s vývojem aplikací pro iPad, jsme psali podrobně v květnu: iPadománie, aneb nová vlna aplikací se starým obsahem.

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).