Hlavní navigace

Konkurence se zahušťuje, také deník E15 je už v iPadu a v Kindlu

5. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Bezplatné ekonomické noviny E15 následují Lidovky a Hospodářky. K papíru, webu a iPhonu přidaly další dva způsoby, jak jimi listovat. Jak se vám líbí další pokus českého tištěného média proniknout na dotykové obrazovky? A budete épatnáctku na iPadu pravidelně číst?

V AppStore se dnes objevil další pokus českých tištěných médií oslovit čtenáře z řad majitelů dotykových počítačů Apple iPad. S novou aplikací se o to snaží bezplatný ekonomický deník E15 z vydavatelství Mladá fronta, a.s. Současně nabízí doručování svého obsahu čtenářům, kteří dávají přednost černobílému displeji čteček Amazon Kindle.

E15 v iPadu

Modřanský mediální dům se tak přidává k vlně inovací, jimiž tištěná média  zkoušejí reagovat na drastický pokles nákladu i inzertních příjmů. Aplikaci pro iPad i doručování na Kindle nedávno představily například Lidové noviny. Hospodářské noviny, které jsou pro deník E15 hlavním konkurentem, mají aplikaci pro iPad již od loňských Vánoc a čtečku Kindle nabízejí jako dárek svým (stále vzácnějším) předplatitelům.

„Deník E15 je teď k dispozici na všech dostupných platformách,“ informoval Lupu šéf online divize Mladé fronty Petr Bednář. Noviny vycházejí od konce roku 2007, web začal čtenářům nabízet články o rok později, loni v létě se objevila aplikace pro iPhone a nyní tedy přichází na řadu iPad a Kindle. Z dnes preferovaných platforem pro distribuci digitálního obsahu tedy schází ještě aplikace pro smartphony a tablety vybavené operačním systémem Android.

Při návrhu aplikace se vývojáři podle Petra Bednáře zaměřili na jednoduchost a rychlost ovládání a také na to, aby čtečka byla k užitku i ve chvílích, kdy není k dispozici připojení k internetu. Obsah se proto načítá na pozadí, několikrát za den se aktualizuje a když je čtenář offline, má k dispozici alespoň staré zprávy. Aplikace funguje na výšku i na šířku, externí odkazy se otevírají v interním prohlížeči, samozřejmostí je sdílení článku přes Facebook a mailem.

E15 v Kindlu

E15 v Kindlu

Aplikace je ke stažení zdarma, novou službu čtenářům platí inzerenti v čele s Komerční bankou, která si koupila na čtvrt roku dopředu. Podobně postupovali i další vydavatelé – obsah Lidových novin byl na iPadu díky sponzorovi zadarmo čtrnáct dní, čtenáři Respektu či Hospodářských noviny si mohli články bez placení číst také tři měsíce.

MKT nástroje 2 tip

Hlavním soupeřem nové aplikace by měla být právě čtečka Hospodářských novin pro iPad, se kterou přišlo vydavatelství Economia na konci loňského roku. Nesetkala se však s velkým úspěchem u čtenářů ani u odborné veřejnosti zejména kvůli nepřehledné grafice, složitému ovládání a zbytečně drahému vývoji. Nová verze, která se již v Economii chystá, má tyto nedostatky napravit.

O tom, jak se čeští vydavatelé papírových novin a časopisů potýkají s vývojem aplikací pro iPad, jsme psali podrobně v květnu: iPadománie, aneb nová vlna aplikací se starým obsahem.

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter