Hlavní navigace

Vojenská kontrarozvědka odposlouchávala šéfa zpravodajské TA3

22. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
22. 11. 2011

UVNITŘ VIDEO Nebývalému skandálu čelí slovenské ministerstvo obrany, konkrétně pak vojenská kontrarozvědka, která řadu měsíců sledovala a odposlouchávala generálního ředitele zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka. Kromě něj agenti „napíchli“ telefony řady dalších novinářů, například z deníku Pravda. Tuto informaci zveřejnila již v neděli na svém blogu šéfredaktorka Pravdy Nora Slíšková.

K TÉMATU: Šéf zpravodajské TA3 odchází do Markízy, má ho nahradit Michal Gučík

Přepisy monitorovaných rozhovorů a textových zpráv vydal bulvární deník Nový Čas. Vojenská kontrarozvědka podle listu sbírala informace o zdravotním stavu i soukromí šéfa televize TA3 jakožto „osoby zpravodajského zájmu“, a to od jeho lednového nástupu do funkce. Situací se zabývá branně-bezpečnostní výbor slovenského parlamentu i kabinet premiérky Ivety Radičové. Generální ředitel TA3 Michal Gučík svolal na dnešek od 10:45 mimořádnou tiskovou konferenci do bratislavského sídla televize.

VIDEO: Tisková konference generálního ředitele TA3 Michala Gučíka k jeho odposlechům

Čtvrthodinový brífink přenášela TA3 živě a Gučík na něm pustil nahrávku svého telefonátu se slovenským ministrem obrany Ľubomírem Galkem v den, kdy se dozvěděl, že jej vojenská kontrarozvědka odposlouchává. Ministr v rozhovoru tvrdí, že o ničem nevěděl a že nejprve musí zjistit, oč jde. Po setkání s premiérkou Radičovou ale novinářům řekl, že k odposlechům byly důvody, protože Gučík je podezřelý z ekonomických machinací.

Generální ředitel slovenské zpravodajské televize TA3 na dnešní tiskové konferenci (Zdroj: TA3)

MM socky3

Šéf TA3 obvinění z nezákonné ekonomické činnosti, k níž prý mělo docházet prostřednictvím jeho soukromé firmy, jež měla dostávat předražené zakázky od ministerstva obrany, popřel. Jsem pacifista, nikdy jsem v ruce nedržel zbraň a firma nikdy žádnou zakázku od ministerstva obrany, ale ani žádnou jinou státní zakázku, neměla, řekl. Gučík v přímém přenosu vyzval ministra obrany, aby podstoupil výslech na detektoru lži. Sám je podle svých slov ochoten učinit totéž.

Galko je ministrem za politickou stranu Svoboda a spravedlnost, která nedávno odmítla hlasovat pro souhlas Slovenska s navýšením tzv. záchranného eurovalu pro země eurozóny, které se potýkají s ekonomickými problémy. Hlasování v parlamentu spojila premiérka Radičová s hlasováním o důvěře své vládě a kabinet tak kvůli nesouhlasu koaliční Svobody a spravedlnosti padl. Slovensko kvůli tomu čekají v březnu příštího roku předčasné parlamentní volby. Galko tvrdí, že nynější kauza je dopředu připravená jako msta straně za pád vlády.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.