Hlavní navigace

Vojenská kontrarozvědka odposlouchávala šéfa zpravodajské TA3

22. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
22. 11. 2011

UVNITŘ VIDEO Nebývalému skandálu čelí slovenské ministerstvo obrany, konkrétně pak vojenská kontrarozvědka, která řadu měsíců sledovala a odposlouchávala generálního ředitele zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka. Kromě něj agenti „napíchli“ telefony řady dalších novinářů, například z deníku Pravda. Tuto informaci zveřejnila již v neděli na svém blogu šéfredaktorka Pravdy Nora Slíšková.

K TÉMATU: Šéf zpravodajské TA3 odchází do Markízy, má ho nahradit Michal Gučík

Přepisy monitorovaných rozhovorů a textových zpráv vydal bulvární deník Nový Čas. Vojenská kontrarozvědka podle listu sbírala informace o zdravotním stavu i soukromí šéfa televize TA3 jakožto „osoby zpravodajského zájmu“, a to od jeho lednového nástupu do funkce. Situací se zabývá branně-bezpečnostní výbor slovenského parlamentu i kabinet premiérky Ivety Radičové. Generální ředitel TA3 Michal Gučík svolal na dnešek od 10:45 mimořádnou tiskovou konferenci do bratislavského sídla televize.

VIDEO: Tisková konference generálního ředitele TA3 Michala Gučíka k jeho odposlechům

Čtvrthodinový brífink přenášela TA3 živě a Gučík na něm pustil nahrávku svého telefonátu se slovenským ministrem obrany Ľubomírem Galkem v den, kdy se dozvěděl, že jej vojenská kontrarozvědka odposlouchává. Ministr v rozhovoru tvrdí, že o ničem nevěděl a že nejprve musí zjistit, oč jde. Po setkání s premiérkou Radičovou ale novinářům řekl, že k odposlechům byly důvody, protože Gučík je podezřelý z ekonomických machinací.

Generální ředitel slovenské zpravodajské televize TA3 na dnešní tiskové konferenci (Zdroj: TA3)

MMF24

Šéf TA3 obvinění z nezákonné ekonomické činnosti, k níž prý mělo docházet prostřednictvím jeho soukromé firmy, jež měla dostávat předražené zakázky od ministerstva obrany, popřel. Jsem pacifista, nikdy jsem v ruce nedržel zbraň a firma nikdy žádnou zakázku od ministerstva obrany, ale ani žádnou jinou státní zakázku, neměla, řekl. Gučík v přímém přenosu vyzval ministra obrany, aby podstoupil výslech na detektoru lži. Sám je podle svých slov ochoten učinit totéž.

Galko je ministrem za politickou stranu Svoboda a spravedlnost, která nedávno odmítla hlasovat pro souhlas Slovenska s navýšením tzv. záchranného eurovalu pro země eurozóny, které se potýkají s ekonomickými problémy. Hlasování v parlamentu spojila premiérka Radičová s hlasováním o důvěře své vládě a kabinet tak kvůli nesouhlasu koaliční Svobody a spravedlnosti padl. Slovensko kvůli tomu čekají v březnu příštího roku předčasné parlamentní volby. Galko tvrdí, že nynější kauza je dopředu připravená jako msta straně za pád vlády.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).