Hlavní navigace

Kopie kopie kopie… Suchánek je možná bojové morče

19. 10. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pořad La Parta je kopií pořadu Partička, která je kopií pořadu Whose Line Is It Anyway? (Kdo má vlastně teď mluvit?)

Divák se v něm dozví spoustu užitečných informací. Např. že Suchánek je možná bojové morče, jak jsem zmínil v titulku, nebo je s ním alespoň v kleci, protože si ho chlapi dávají do kalhot, neboť je klobása. Ale také je pomeranč, který je šťastný z toho, že bude vymačkaný. A taky je něco mezi rybou a řepou cukrovkou. Sokol je zřejmě Rom, protože tvrdí, že nedělá nic, což napadne Genzera.

Nový pořad TV Barrandov je, jako většina dalších pořadů této televize, stvořen z toho, co jinde už nechtěli. V tomto případě se ani nedá říct, že by se tvůrci pokusili být inovativní. Snad pouze postavou dramaturga Daniela Dangla, který se zde – na rozdíl od své verze na Primě – sám dramaturguje coby autora námětu a scénáře, dohlíží na sebe také jako na režiséra. A aby byl jako moderátor dokonalý, dává si jako režisér sám pokyny. Obdivuhodný člověk. Co on všechno naráz nezvládne. Má skoro schopnosti některých našich geniálních politiků, kteří dokáží poslancovat, ministrovat, sedět v několika správních radách a ještě k tomu řídit svoji firmu.

La Parta vlastně plynule navazuje na Partičku. Neřekl bych, že se cokoliv zásadního změnilo. Stále je to pořad, který je určen lidem–divákům s tou nejnižší intelektuální úrovní, nebo spíše bez jakékoliv intelektuální úrovně.

Základ je úplně jednoduchý: herci předvádějí v improvizacích etudy, které jim moderátor zadává. Na DAMU se tohle vždy vyžadovalo už při přijímacím řízení na herectví a předpokládám, že se to chce dodnes. Herci jsou odjakživa vedeni k tomu, aby byli schopni improvizovat, nabízet varianty scén. Jako příprava na budoucnost je to jistě prospěšné. Ale málokdy z toho vznikne legrace pro kohokoliv jiného nežli pro účinkující. Pamatuji se, jak jeden žadatel o přijetí dostal etudu – ústřední topení. Sedl si na bobek, tak jako se schoulil a nedělal nic. Po chvíli se ho člen komise otázal, co to dělá, a on odpověděl poměrně vtipně: „Stydnu.“ Na základě toho byl přijat ke studiu. Tyhle etudy občas předváděli pánové Lasica se Satínským v pořadu Ktosi je za dverami. Byla to veliká zábava, ale oni to používali pouze jako takové perličky mezi scénkami, písničkami, rozhovory… Ne, že by z toho dělali celý pořad. To by jim to dlouho nevydrželo a mimoto by to brzy začalo být nudné.

Milovníci Partičky, rekrutující se především z velice mladých diváků, se na mě možná budou zlobit. Nicméně pánové Suchánek, Chmela, Sokol a Genzer nejsou příliš dobří improvizátoři a ani herci. Evidentně proto se často uchylují k lascivnostem, hrubostem, sexuálním narážkám… Zřejmě pro tuto „nízkost“ byli odejiti z Primy, i když jsem četl v rozhovorech s některými protagonisty, že k tomu došlo ze závisti, nepochopení kvalitní zábavy a nenávisti. Nedomnívám se, že tomu tak je, i když osobní vlivy nejsou nikdy vyloučeny. Domnívám se, že odchod z Primy si vynutila nekvalita pořadu a nižší čísla sledovanosti.

Ať již se jednotlivé rubriky La Party jmenují jakkoliv – Dva v tom, Detektor lži, Párty, Ptačí perspektiva, Nespokojený režisér – jde pořád o to samé. Herci dělají „ksichty“, berou si paruky, kostýmy, otřesně zpívají a především se pitvoří a podbízí publiku. Když už je nic nenapadne, vylétne z nich nějaké to sprosté slovo a úspěch u jejich publika je zaručen.

ICTZ23

Docela by mě zajímalo, zda by u nás neměla a nemohla vzniknout televize pro burany a hulváty. Tam by se nevysílalo nic jiného než pořady, kde by všichni mluvili „jak jim zobák narost“. Kde by se nikdy pro nějakou tu nadávku nešlo daleko. Kde by se účinkující navzájem kopali do zadků… Obávám se a věřím tomu, že by taková televize měla v Čechách obrovský divácký úspěch. V každém případě by se tak ale daly ostatní televize vyčistit od pořadů typu La Parta, a přesto by je jejich milovníci mohli vesele sledovat a královsky se u nich bavit.

Jinak je dosti jednoznačné, že La Parta má oporu v době a v zemi, v níž žijeme. V zemi, jejíž prezident mluví každou chvíli z nějakého média asi tak jako návštěvník restaurace IV. nebo V. cenové skupiny nebo prostě jako kanál a ten prezident má spoustu fanoušků a voličů. Myslím si, že to není dobře. Bylo by fajn, kdyby takových pořadů a prezidentů v Čechách ubylo. Anebo kdyby byli uzavřeni do prostor vyhrazených hulvátům a nezdvořákům.

Autor článku

Autor je televizní scénárista