Hlavní navigace

KPN zvýšilo svůj podíl v Telecomu

20. 12. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost KPN oznámila, že významně posílila svoji pozici v SPT TELECOM, když nakoupila na pražské burze další balík akcií. Jak se zdá, KPN to s námi myslí vážně - zprostředkovaně spoluvlastní i EUnet, ale především ovládá druhou největší síť kabelové televize u nás.

Společnost KPN zvýšila svůj podíl v Telecomu o dalších 6.5%, které společně s konsorciem TelSource zvyšují její kontrolu při rozhodování v SPT TELECOM na 33.5%. Jak známo, TelSource je společným konsorciem KPN a švýcarského Swisscomu, ve kterém má KPN 51% většinu. TelSource jako takový drží v Telecomu 27 procent.

Zmíněných 6,5% bylo zakoupeno přibližně za 500 milionů guldenů na pražské burze. Podle tiskové zprávy je podíl KPN v SPT TELECOM nejen jeho největší investicí v České republice, ale je i největší zahraniční investicí KPN vůbec. Pro srovnání, současný kurz guldenu činí asi 15,85 Kč, takže v přepočtu se jedná o investici ve výši bezmála osmi miliard korun.

KPN původně za polovinu 27procentního podílu zaplatila něco málo přes dvojnásobek těchto nynějších osmi miliard; navíc však musela přistoupit na určité závazky, týkající se rozvoje SPT TELECOMu. Přesto se mi zdá, že nyní KPN investuje poměrně vysokou částku a nepochybně to nečiní jen tak do větru. Ovládaných 33,5 procent totiž představuje takzvanou blokační minoritu, která mu umožní účinně blokovat některé změny, které vyžadují podle zákona či stanov dvoutřetinovou většinu – a které by se mohl stát pokusit prosadit.

Stát sice v Telecomu stále drží 51 procent, takže jej těžko postihne podobný osud jako v OKD, Mostecké uhelné a dalších společnostech, kde tak dlouho odkládal privatizaci, až je privatizoval někdo jiný bez jeho vědomí a státu tak zůstaly v rukou takřka bezcenné akcie. Přesto by bylo trochu zvláštní, kdyby časem prodal své akcie někomu jinému, než právě TelSource či přímo KPN, když si tyto společnosti před pár lety vybral za strategické partnery. KPN tedy zřejmě investuje do budoucnosti.

Jak jsem už psal, KPN založil také společný podnik s Qwestem a dohromady se chystají výrazně šlápnout do evropských páteřních sítí. Pomoci jim k tomu může i podíl v EUnetu International, který plně vlastní i český EUnet. KPN však u nás má ještě jeden mnohem významnější majetkový podíl.

Podle zpráv od jednoho našeho čtenáře je KPN kromě jiného 100% vlastníkem Vision Networks, B.V., která ze zabývá výstavbou a provozem sítí kabelových televizí v řadě zemí Evropy. U nás působí prostřednictvím plně vlastněné společnosti INTERCABLE CZ. Tato firma je po Kabelu Plus druhým největším vlastníkem sítí kabelové televize u nás; sama ovšem nezajišťuje provoz a obsah, jen investičně pokrývá rozvoj těchto síti.

Jak se tedy zdá, KPN je u nás velmi aktivní. Je jen smůla, že inkriminovanou smlouvu o strategickém partnerství v SPT TELECOM neznají málem ani nejvyšší úředníci ministerstva. Podle některých informací totiž obsahuje i ustanovení, které zakazuje konkurenci; a v tomto ohledu by mohla KPN lavírovat na hraně.

Nepřipomíná vám to ostatně Hlavu XXII.? Nikdo neví, co smlouva obsahuje, ale všichni se jí musí řídit.

Marek Antoš

cif 24 - early cena - média


Starší, související články:

* Qwest se domluvil s KPN – a co na to EUnet?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).