Hlavní navigace

Krajské volby pokryje Česká televize debatami ve všech třinácti krajích

Lukáš Polák

UVNITŘ VIDEO A PREZENTACE Česká televize bude letos vůbec poprvé před volbami do krajských zastupitelstev pokrývat předvolební debaty ve všech třinácti krajích.

Doba čtení: 2 minuty

Letošní volby do krajských zastupitelstev na obrazovce České televize se ponesou pod třemi hesly – objektivita, nestrannost a transparentnost. Diváci budou moci na webu najít, jak je sestaven kodex pro volby a jak bude model fungovat. Poprvé v historii bude Česká televize uskutečňovat regionální debaty ve všech třinácti regionech. Pochopitelně nebude opomíjet ani volby senátní a budeme se připravovat i na volby prezidentské. Budeme klást na maximální důvěryhodnost dat, uvedl ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

Moderátor předvolebních debat Václav Moravec a tvář volebního studia Marcela Augustová.
Autor: Česká televize

Moderátor předvolebních debat Václav Moravec a tvář volebního studia Marcela Augustová.

Po skončení voleb už od půl druhé bude k dispozici volební studio ČT 24 s Václavem Moravcem a Marcelou Augustovou. Co se týká předvolebních debat, dříve Česká televize vysílala tři plus jednu debatu. V rámci transparentnosti a objektivity se půjde od nejmenšího až po největší kraj. 28. srpna se tedy začne v Karlovarském kraji a skončí se 8. října v Kraji středočeském. Formát debat bude inovován. Studio bude komornější a sály nebudou otevřeny úplné veřejnosti. Nechceme, aby atmosféra přehlušila samotný obsah, uvedl Václav Moravec s tím, že ČT se inspirovala u BBC.

V první hodině volebního studia diváci uvidí předchozí výsledky, aby si diváci udělali obrázek o tom, o co jednotlivé strany hrají. Česká televize bude ve spojení s jednotlivými volební štáby i analytické studio s Václavem Moravcem. Tentokrát bude chybět Exit pool, který by byl ekonomicky a organizačně náročný. Pokud bude vítěz už v prvním kole, diváci se dozvědí jeho jméno, pochopitelně i jeho tvář a případně i profil. Co se týká senátních voleb, Česká televize bude vysílat studio 13. a 20. října. Součástí výsledků bude i volební účast a budou nás zajímat názvy respondentů v jednotlivých krajích, uvedla vedoucí Výzkumu programu a auditoria ČT Renata Týmová.

PREZENTACE: Volby 2012 na obrazovce České televize (PDF, 1,2 MB)

Česká televize bude spolupracovat při volbách s agenturami STEM/MARK a SC&C. V rámci transparentnosti jsme se dohodli, že tentokrát volební model zveřejníme a budeme zcela transparentní, aby každý věděl, jak budeme výsledky počítat, uvedl šéf STEM/MARK Jan Tuček. Do volebního průzkumu se dostanou pouze ti respondenti, kteří půjdou k volbám a vědí, koho budou volit. V každém kraji každá z agentur bude sbírat minimálně pět set rozhovorů. Data pak budou porovnávána. Každý tazatel smí sesbírat v každém kraji pouze dvacet rozhovorů.

Našli jste v článku chybu?