Hlavní navigace

Krátí CZ.NIC daň z přidané hodnoty?

13. 11. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

"Jenom za poslední rok došlo (...) ze strany sdružení CZ.NIC ke krácení daně z přidané hodnoty v objemu přes 19 milionů Kč," píše Jakub Ditrich v článku Komu patří doména .cz, aneb dočkáme se konce monopolu. Jaká vysoká má skutečně být DPH za registraci domény? ČSÚ tvrdí, že 22 procent, CZ.NIC účtuje pět procent.

„Jenom za poslední rok došlo (…) ze strany sdružení CZ.NIC ke krácení daně z přidané hodnoty v objemu přes 19 milionů Kč,“ píše Jakub Ditrich, jednatel společnosti Globe Internet, v článku Komu patří doména .cz, aneb dočkáme se konce monopolu. Jako argument uvádí, že: „Dle sdělení [asistentky CZ.NIC] Zuzany Durajové (…) má sdružení od 1. 12. 1999 k dispozici rozhodnutí ČSÚ (…) o zatřídění činností pro sazbu DPH. Zde je uvedeno, že služba ‚zřizování internetových domén‘ přísluší dle SKP do položky 74.84.12 ‚Služby převážně pro podniky jinde neuvedené‘. Dle pokynu o uplatňování daně z přidané hodnoty Ministerstva financí ČR ze 13. listopadu 2000 jasně vyplývá, že SKP 74.84.16 je zatíženo daní 22 %. Veškeré vydávané daňové doklady obsahují ale (…) sazbu daně 5 %.“

Rozhodnutí Českého statistického úřadu (dále jen ČSÚ) – Zatřídění podle Standardní klasifikace produkce (SKP) – pro CZ.NIC však neexistuje jedno, ale dvě. Dopis z 25.11.1999 říká: „(…) správa počítačové databáze, obsahující seznam adres vč. internetových domén, zřizování nových domén, aktualizace databáze a poskytování výstupů přísluší v SKP do položky 74.83.21 [zatížené daní ve výši 5 %] ‚Vytváření seznamů adresátů‘.“ Již zmíněné upřesnění z 1.12.1999 říká: „Pokud zřizování nových domén pro účely sítě Internetu a jejich správa má charakter správy práv k ochranným značkám [rozuměj známkám], přísluší tato činnost do položky 74.84.16 [zatížené daní ve výši 22 %] ‚Služby převážně pro podniky jinde neuvedené‘.“

Sami jistě uhádnete, na které pasáži je založen právní postoj CZ.NIC: „Pokud zřizování nových domén pro účely sítě Internetu a jejich správa má charakter správy práv k ochranným značkám (…).“ Jiří Dohnal, výkonný ředitel CZ.NIC, tvrdí, že známkové právo a registrace domény jsou neslučitelné, a proto podle formulace zůstává v platnosti první zatřídění. Sdružení to navíc deklaruje ve Smlouvě o registraci doménového jména, kde uvádí, že: „CZ.NIC nepřijímá odpovědnost za užívání Doménového jména zapsaného v Rejstříku .cz Doménových jmen a zejména za rozpor s ochrannými známkami, obchodními značkami, obchodními jmény nebo právy ke jménům v jiném kontextu.“ Sazba daně 5 % je samozřejmě pro CZ.NIC velice výhodná, protože většinu zdrojů nakupuje se sazbou daně 22 %.

BRANDstorming tip2

Aktuální postoj ČSÚ charakterizuje vyjádření z 6. září 2001: „K Vašemu dotazu vě věci zatřídění (…) služby ‚zřizování internetových domén‘ sděluji, že tato služba má charakter poskytování ochranné známky, přísluší do položky 74.84.16 (…).“ Stejného názoru je i ORGES, komerční organizace zabývající se zatřizováním. Konečné slovo má však finanční úřad, který se řídí stanoviskem ČSÚ – které jistě CZ.NIC střeží jako oko v hlavě – (vlastní stanovisko si nechává zpracovat jen v případě rozporu). Stanislav Drápal, vrchní ředitel sekce metodiky ČSÚ, navíc říká, že v oblasti Internetu se situace mění doslova každým dnem a tři odlišné subjekty mohou k zatřídění stejné produkce získat tři různá (platná!) stanoviska, vždy záleží na formulaci, jakou je daná produkce popsána. Prostě chaos.

Klíčem k řešení celého problému je zřejmě odpověď na otázku, zda zřizování nových domén a jejich správa má či nemá charakter správy práv k ochranným známkám. Dle mého názoru tomu tak není, protože několik firem může mít současně registrovánu ochrannou známku stejného jména, zatímco stejné společnosti si nemohou registrovat stejnou doménu a současně registrací ochranné známky nevzniká povinnost ostatním zdržet se všech užití takové známky, ale pouze jejího užití v obchodním styku (doména však můžete být využívána zcela soukromě a nikoli v obchodním styku). Kdo má větší právo na používání domény www.skoda.cz  – Škoda Holding nebo Škoda Auto? Známkové právo a registrace domény jsou prostě odlišné instituce.

Má registrace a správa domén charakter správy práv k ochranným známkám?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).