Hlavní navigace

Křišťálová Lupa 2012: Kdo by si ještě zasloužil cenu a zapomnělo se na něj?

30. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Po vyhlášení výsledků ankety Křišťálová Lupa 2012 jsme se v divadle Archa ptali na osobní favority mezi těmi českými internetovými projekty, na které se v letošní Křišťálové Lupě ocenění nedostalo, popřípadě vůbec nebyly nominovány.

Výsledky Křišťálové Lupy 2012 někoho potěšily více a někoho méně. Skutečností letošního ročníku zůstává, že se mezi nominacemi objevil rekordní počet nováčků – méně známých projektů, kterým anketa může pomoci dostat se do povědomí.

Jsou projekty, které by si ocenění zasloužily, ale při nominacích se na ně zapomnělo? Ptali jsme se po vyhlášení některých českých internetových podnikatelů a novinářů. Pokud máte tipy i vy, dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

Petr Ocásek

Petr Ocásek, sériový podnikatel

Koho bys ty ocenil z těch, kdo dnes nevyhráli?

Z českých projektů se mi líbí třeba to, co dělá Motejlek. Ukazuje, že jde dělat zpoplatněný obsah, že to jde dělat v malém a že to je o kvalitě, ne o kvantitě.

Martin Kasa

Martin Kasa, podnikatel a investor

Komu byste dal dnes cenu sám za sebe?

Já jsem v odborné porotě hlasoval víceméně stejně, jak byly ceny nakonec uděleny. Myslím si, že vyhlášené výsledky skutečně odrážejí situaci na českém internetovém trhu a silné postavení Seznamu; ovšem s výhradou, že letos nešlo nominovat projekty zahraniční, a tedy nešlo nominovat hráče typu Facebook nebo Google.

Hana Slívová, šéfredaktorka Koule.cz

Na koho se podle vás zapomnělo?

Mně spíš hrozně překvapilo, že v rubrice obsahu vyhrál Mixér — jak hrozně jednoduše se zaujme něčím, jako jsou videa a u čeho vlastně není vůbec žádný text. Pro mě je to znamení toho, že lidé dnes nechtějí číst, a hlavně chtějí buď poslouchat, anebo se dívat na obrázky. To je hodně inspirativní pro další podobné projekty, jako pro hudební web Koule.cz, který dělám.

A vaše osobní nominace, favorit?

Já mám třeba docela ráda blog o módě Boo needs new shoes; možná by mohl být v kategorii one (wo)man show. Není to úplně nová věc, ale je to vtipně psané, s dobrými fotkami; pro holky, řekla bych, docela hodně inspirativní.

Petr Matoušek, Performio.cz

Máš nějakého osobního favorita, který nedostal cenu? Komu bys ji dal?

Dal bych ji Scuku.

Proč?

Něco mi to přináší. Mám rád jídlo, tak proto.

Patrick Zandl, autor a podnikatel

Na koho se podle tebe zapomnělo? Koho bys dnes ocenil ty?

Já jsem rád, že Žít Brno bylo druhé, protože Brno je vždycky druhé, a tak by to mělo zůstat. Prostě Brno je druhé — to si musíme v Praze říci hodně jasně.

Koho bych dal jako prvního? Nevím. Mně tam chyběl někdo z vlády, aby to dostalo úroveň.

Ve které kategorii?

Třeba nejlepší zpravodajství, nebo něco takového.

Letos jsem hodně spokojený s tím, jak široké zastoupení bylo novinek, věcí, které vypadají dobře, nově, neotřele, že se jména neopakují. Já jsem spokojen.

Martin Jaroš, T-Mobile

Máte osobního favorita, na kterého se dnes zapomnělo?

Hodně jsem sledoval one (wo)man show, to je moje oblíbená kategorie. Jsem šťastný, že vyhrála AdaMódním peklem, i když bych měl ještě i jiné kandidáty — InfoBaden se někdy předvede famózně. 1000 věcí co mě štvou — abych neřekl nějaké neslušné slovo — ty tam podle mě také mohly být. Myslím, že však zaválely loni.

A upřímně — tedy, nechci nějak podlézat, ale uvažuji o tom, že bych zrestartoval svůj starý prablog ještě z dřevních časů, kdy jsme to rýpali do hliněných destiček, Vosu na jazyku, takže třeba příští rok bych tam případně mohl být taky, no. Ale skromně upřímně. To bude až za rok.

Michal Kašpárek, novinář

Na koho se podle vás dnes nedostalo?

Všechno, pro co jsem hlasoval v odborné porotě, byly projekty, které nakonec nedostaly hlavní cenu, s výjimkou Centrálního registru vozidel. Podle mě se z toho zbytečně ostrouhal Demagog, což je strašně užitečná věc a hrozně jí fandím. Z těch dalších druhých a třetích míst — František Fuka, který zatím dokazuje, že se člověk může živit jako novinář na volné noze absolutně bez pomoci nakladatelství a nějakého velkého kapitálu.

Vojta Bednář, šéfredaktor Tyinternety.cz

Máš pro někoho osobní nominaci nebo cenu?

Možná budu jedovatý, ale hrozně mě mrzelo, že když jsem byl v expertním panelu, zapomněl jsem navrhnout anticenu pro to, jak se pan Balšínek Mafra stavěla k citování nebo k dávání odkazů na zdroje médií. To tam podle mě letos chybělo. To mělo letos zaznít, že bylo opravdu nepěkné, co se kolem toho dělo a ty hrozné výmluvy kolem.