Hlavní navigace

Kritika techno-modernismu

31. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Slovo modernismus má několik významů. V jednom z nich se jedná o ideologii, která věří v modernizaci; tedy v nepřetržitý pozitivní vývoj člověka a civilizace, který nezadržitelně vede od jednoduchých a nedokonalých věcí k věcem složitým a dokonalým.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Je mezi námi mnoho takových, kteří modernizaci, a tedy i modernismu věří. Jsou přesvědčeni, že lidský vývoj je dán a pevně stanoven jako neustálá cesta vpřed, která vede od jednoduchého, ale nedokonalého a chybujícího ke komplexnímu, dokonalosti se více blížícímu. Mnoho takových lidí pracuje s technologiemi, vyvíjí je. Mnoho modernistů technologie používá.

Víra v lidský pokrok je úžasná věc. Pravda, neměla by být bezbřehá, protože potom vede ke katastrofám, a neměla by být ani prosta kritiky, protože pak se může stát zdrojem pravého opaku svého původního účelu. Může nám začít ubližovat.

Máte dojem, že předchozí dva odstavce jsou pseudo-filozofickou úvahou, která nemá nic společného s realitou, a už vůbec ne s obsahem tohoto serveru?  Když jsem nedávno hledal vhodné příklady, na kterých jsem měl ozřejmit jak principy, tak kritiku modernismu studentům, byl jsem velmi překvapen, když jsem mnoho z nich objevil právě tam, kde bych je nečekal. V technologiích.

Konkrétně v těch mobilních. Mnoho nejen insiderů, ale — obyčejných lidí — dnes používá chytré mobilní telefony skutečně jako chytré, a ne pouze mobilní telefony; Applu a Google za to dík. Smartphony jsou vybaveny aplikacemi a ty jsou postupně aktualizovány. Je bytostným zájmem autorů, aby co nejvíce uživatelů aplikací používalo právě nejaktuálnější verzi. Uživatelé předpokládají, že nové verze aplikací a technologií  budou – zcela v souladu s idejemi modernizace – lepší. Je tomu ale vždy tak?

Pro odpověď na tuto otázku stojí zato podívat se například do Android Marketu na uživatelské recenze aplikace pro Facebook a nebo Skype. Co je na nich zajímavé? Uživatelé si stěžují. Ne ale na úroveň samotných aplikací (velké, pomalé, neschopné), jako spíše, na jejich aktualizace. Jinými slovy na to, že zatímco daná aplikace dříve fungovala obstojně,  nyní, respektive od aktualizace č. XXX, již nestojí za nic. Kdyby šlo o jednotlivé případy, nebylo by o co stát. Ale jedná se o pravidelný jev, a nejenom ve světě Androidu.

CIF - osobnosti

Tento jev je přímo ukázkovým příkladem toho, jak prostá, stoupající křivka moderního vývoje nefunguje, protože prostě nemůže fungovat. Ano. Pomalé aplikace jsou přeci optimalizovány pro nový hardware, a ten je přeci tím pravým jádrem vývoje, je to tak ale doopravdy? Pokud ano, proč nový hardware ve své základní podobě většinou nedosahuje funkčnosti předchozích generací? Proč se neumí poučit z jejich chyb, a proč se musí mnoho věcí prostě učit znova?

Vývoj mobilních technologií kopíruje způsob, kterým funguje lidský mozek. Je to přirozené, technologie vyvíjejí lidé. Jsem přesvědčen, že prostá víra v pokrok bez limitů a bez pardonu nefunguje. Nejen v mobilních technologiích. Nikde, a technologie jsou jen jedním příkladem. To je má kritika modernismu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).