Hlavní navigace

Krize! Už i těch počítačů se prodává méně…

7. 3. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výzkumná společnost Gartner vydala prognózu, podle které prodeje počítačů letos klesnou o 12 procent. Prodeje budou klesat i na rozvíjejících se trzích, které doposud rostly nejvíce. Hitem jsou mininotebooky, těch se prý letos prodá jednou tolik co vloni.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Prodeje notebooků se sice letos podle výzkumníků se společnosti Gartner zvýší o 9 %, ovšem prodeje stolních počítačů by se měly propadnout o 32 %. Dohromady to znamená, že prodeje celkem klesnou o 11,9 %. Nejprudší pokles vykázal trh s osobními počítači v roce 2001 (ano, je to rok po splasknutí internetové bubliny), kdy se snížil o 3,2 procenta. Letošek bude tedy podle prognóz hodně špatný…

Prý se prodá 257 milionů počítačů. Rozvíjející se trhy v minulých letech zaznamenávaly slušné nárůsty poptávky i prodejů, letos budou ale prodeje klesat. Poprvé, doposud byl procentní nárůst vždy dvouciferný.

Notebooků se má letos prodat 155,6 milionů, více než v roce 2008. Ovšem dost velkou část prodejů obstarají mininotebooky (netbooky), tedy levnější modely. Mininotebooky jsou hitem, jejich prodeje vzrostou z loňských 11,7 milionů na letošních 21 milionů. Nárůst je to skoro stoprocentní, ale v segmentu, který nepřináší potřebný zisk.

MM socky3

Co může prognóza o poklesu prodejů počítačů přinést? Třeba lepší ceny, širší nabídku, nebo něco, co tu dosud nebylo? Snad od všeho trochu. Když je zle, hned se hledají nějaké cestičky, jak z krize ven. Zákazníkům (a to jednotlivcům i firmám) může být očekávání poklesu prodejů ku prospěchu. I když, je to zatím jenom očekávání, kdo ví přesně, jak nakonec letošní prodeje dopadnou? Možná to tak strašné nebude, možná jedna tisková zpráva od jedné výzkumné společnosti nic neznamená. Každopádně je to další špatná zpráva, i když jde jenom o prognózu. Tahle zpráva může způsobit třeba i to, že se někdo rozhodně nový počítač nekupovat, když už „se čeká ten pokles“. Proto opakuji – je to prognóza, je to prognóza, je to prognóza. Chcete-li předpověď. A ta občas vyjde a občas ne, znáte to u počasí…

Mimochodem, v květnu loňského roku (tedy před masivním nástupem „krize“) prohlásil STEVE BALMER, šéf Microsoftu, že za pět let se na světě prodá miliarda počítačů ročně (čtěte zde na Českénoviny.cz). Taky pěkná předpověď. Kolik by si Steve Balmer tipl dnes?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.