Hlavní navigace

Krypto podvodníci si loni přišli na 14 miliard dolarů, podíl kryptokriminality přesto dál klesá

12. 1. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ani letos nezapomněla jednička mezi blockchainovými detektivy připravit svoji zprávu o stavu kryptoměnové kriminality v uplynulém roce. Ten se ukázal mimořádný nejen pro kryptoměnový trh, ale také pro jeho odvrácenou stranu.

Ztráty spojené s blockchainovou kriminalitou podle uvolněných dat k připravované zprávě 2022 Crypto Crime Report od blockchainové forenzní společnosti Chainalysis vzrostly oproti roku 2020 o 79 %. Krádeže kryptoměn v absolutním měřítku o 516 % a za většinu nekalostí zdá se může hlavně DeFi sektor.

Nebo že by to bylo ve skutečnosti všechno trochu složitější? Pojďme se na data podívat v trochu větším detailu.

Relativní podíl kriminality navzdory vysokým číslům dlouhodobě klesá

14 miliard dolarů v kryptoměnách, které skončily v rukou scammerů, hackerů nebo byly jinak spojené s nelegální aktivitou, představuje dosavadní absolutní historický rekord. V roce 2020 to bylo pro srovnání „jen“ 7,8 miliardy dolarů. Jenže akcelerace používání kryptoměn v roce 2021 připomíná situaci, kdy někdo na silniční auto namontuje letecký proudový motor.


Autor: Chainalysis

Celkový transakční objem, vyjádřený v přenesené fiat hodnotě, vzrostl loni na 15,8 bilionu amerických dolarů, což je zhruba 567% nárůst oproti prvnímu pandemickému roku. V této perspektivě nárůst kryptoměnové kriminality nepůsobí zdaleka tak skandálně, meziroční nárůst kryptoměnové kriminality „jen“ o 79 % tak pořádně ani nereflektuje akceleraci celkové kryptoměnové adopce.

Relativní poměr kriminální blockchainové aktivity k celkovému počtu kryptoměnových on-chain transakcí se loni scvrknul na pouhých 0,15 %, což je nejnižší historický poměr vůbec. Hodnota nicméně není konečná a s nově odhalenými adresami podvodníků nejspíš ještě poroste. Předloňský odhad 0,34 % například musela společnost později upravit na 0,62 %. 

I přesto zůstává hlavní trend zřejmý, podíl transakcí napojených na kriminální aktivitu na celkovém on-chain provozu nadále klesá. Za výjimku z pravidla v roce 2019 může pád obřího asijského Ponziho schématu Plus Token.  

Stále stejná písnička s jedním novým tónem

Ačkoli na nejpopulárnějších kategoriích kryptoměnové kriminality se toho příliš mnoho nezměnilo, do hry přibyl jeden nový prvek. Pojďme na to ale pěkně popořadě. Nejvýraznější nárůsty zaznamenaly dva druhy nelegálních aktivit – krádež prostředků a obyčejné scamy. Potud nic nového, docela zajímavý je ale fakt, že nově v obou případech hrál velkou úlohu svět decentralizovaných financí. 


Autor: Chainalysis

Příjmy scammerů za loňský rok meziročně vrostly o 82 procent, a to na 7,8 miliardy amerických dolarů. Téměř tři miliardy (2,8 mld. USD) přitom pocházejí z vcelku „zábavné“ a relativně nové kategorie „rug pull“, kdy vznikne na první pohled skutečný projekt a v okamžiku, kdy se na peněženkách nalézá už dost peněz, vývojáři projekt ukončí nebo opustí a prostředky projektu si vezmou s sebou.

Ztráty spojené s tímto druhem aktivity, která nápadně připomíná konec řady projektů během ICO horečky, se dá rozdělit na přímé ztráty podvedených investorů a ztrátu hodnoty tokenů projektu na sekundárním trhu. Částka, kterou uvádí Chainalysis, se týká pouze první kategorie, takže celkové škody spojené s tímto druhem aktivity budou ve skutečnosti vyšší. 


Autor: Chainalysis

Zajímavější je ale statistický fakt, že zhruba 90 % kapitálu ukradeného prostřednictvím rug pull podvodů bylo loni spojeno s jedinou centralizovanou burzou – tureckým projektem Thodex. Její ředitel Faruk Fatih Ozer je od dubna nezvěstný. 

Další zajímavý fakt je, že většina zbylých rug pull podvodů zahrnuje DeFi projekty. Scénář je vždy stejný, vývojáři nalákají investory do nového DeFi projektu, což obnáší koupi projektového tokenu. Následně investorské prostředky z kontraktu vyvedou pryč, čímž zároveň znehodnotí i samotný token na volném trhu.

Za popularitou fenoménu stojí pravděpodobně tři faktory. Zaprvé obrovský nárůst transakčního objemu na decentralizovaných burzách, celý DeFi sektor vyrostl podle reportu za loňský rok o více než devět set procent. Může za to médii zpopularizované pohádkové zhodnocení některých tokenů (typicky třeba Shiba Inu), ale také technické předpoklady, protože s trochou znalostí není až tak velký problém vytvořit a zalistovat si na nějaké DEX burze vlastní DeFi token. Oproti centralizovaným burzám navíc bez složitého papírování, a dokonce i auditu programového kódu smart kontraktu.

ebf - tip do článku - debata


Autor: Chainalysis

Scamy ale nebyly jediným druhem kriminální aktivity, který měl loni opravdové žně. Hackeři se také činili a ukradli kryptoměny za 3,2 miliardy dolarů, což je oproti prvnímu roku pandemie nárůst o 516 %. I zde hrál DeFi sektor první housle, celkem 72 % ukradených prostředků, tedy kryptoměny a digitální tokeny za asi 2,2 miliardy dolarů, pochází právě z chytrých kontraktů světa decentralizovaných financí. V roce 2020 z DeFi platforem pocházelo pouze 162 milionů ukradených prostředků, což odpovídá 31% podílu na celkovém objemu krádeží kryptoměn. Významně vzrostl také podíl DeFi protokolů na praní špinavých prostředků, a to rovnou o 1964 %.


Autor: Chainalysis

Podle hrubých odhadů Chanalysis se k začátku ledna nacházely na adresách spojených s kriminální aktivitou kryptoměny v hrubé hodnotě asi 10 miliard dolarů. Většina těchto prostředků je spojena s krádežemi kryptoměn, o zbytek se pak podobným dílem dělí trhy darknetu a podvody. Samostatnou kapitolou zůstávají podvody spojené s fenoménem NFT, na ty se ale raději podíváme v nějakém samostatném článku.

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).