Hlavní navigace

Kvůli 14 miliardám na rychlé sítě chce Mládek odvolat náměstka i šéfa sekce

21. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Neschopnost představit strategii pro čerpání 14 miliard na rychlý internet povede k personálním obměnám na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se po eskapádách s osmi verzemi zcela nedostatečné národní strategie pro rozvoj rychlého internetu začalo více debatovat se zástupci samotného průmyslu. Ministr Jan Mládek (ČSSD) nyní slibuje a očekává „větší dynamiku a zrychlení přípravy“.

„Odborná veřejnost se shodla na základních společných tezích, které chtějí prosazovat, a oceňuji, že se tyto teze nijak zásadně neliší od priorit ministerstva. Pracovní skupina teď během několika týdnů dopracuje text připravovaného Národního plánu rozvoje sítí nové generace tak, abychom na dalším širším setkání, které bude zhruba do konce dubna, mohli opět významně pokročit,“ uvedl Mládek v posledním prohlášení.

Mládek nyní čerpání 14 miliard korun z evropských fondů označuje za „jednu ze svých priorit“ s tím, že je nezbytná podpora odborné veřejnosti. Ministr zároveň tvrdí, že Česku nehrozí, aby o evropské dotace na internet přišlo. Naplnění podmínek Evropské unie je ale v mnohaměsíčním skluzu a stejně tak se MPO stále nepodařilo připravit transpozici směrnice pro usnadnění výstavby nových sítí.

Dialogy mezi ministerstvem průmyslu a odbornou veřejností začaly už před několika týdny. Zde se ale ukázal i nesoulad mezi některými subjekty. Podle informací Lupy muselo být kvůli neshodám pozastaveno i jedno z jednání na MPO.

Konec Novotného a Šťastného

Kvůli celému problematickému vývoji se na ministerstvu dávají do pohybu i personální obměny. Podle neoficiálních informací Lupy by měl být z funkce náměstka zodpovědného mimo jiné za digitální ekonomiku odvolán Karel Novotný. Odejít by měl také šéf sekce pro elektronické komunikace Tomáš Šťastný.

Oba dva měli přípravu „akce 14 miliard“ na starosti a byli často kritizováni. Rovněž jejich dosazení do funkcí bylo zvláštní. Novotný neměl dřívější zkušenosti s ICT a Šťastný sice dříve v informačních technologiích působil, před nástupem na MPO (kde nahradil loni v dubnu odvolanou Zuzanu Chudemelovou) ale pracoval ve firmě prodávající pneumatické technologie.

Na ministerstvu průmyslu by po schválení vládou měla vzniknout také nová kancelář vládního zmocněnce pro digitální agendu, viz dřívější text. Jan Mládek funkci nejdříve nabídnul dlouholetému prezidentovi ICT Unie Svatoslavu Novákovi (ve funkci jej před pár dny nahradil Zdeněk Zajíček), kterému už dříve nabízel i funkci náměstka. Novák oboje odmítl.

MMF23 tip3

„Kdybych nepodnikal, tak bych to toho [funkce zmocněnce] šel. Pokud by mne platila vláda, je jasné, že by došlo k útoku na mé podnikání v oblasti telekomunikací. Prostě to beru jako potenciální střet zájmů,“ uvedl Novák pro Lupu.

MPO na funkci zmocněnce vypíše výběrové řízení. Vhodných lidí na pozici nemusí být mnoho. Lidové noviny například informují, že hlavním kandidátem je Přemysl Klíma, který v minulosti působil mimo jiné jako generální ředitel Českého Telecomu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).